Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2021 w Kamieńskich Młynach, Babienicy i Psarach

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Dożynki 2021 w Kamieńskich Młynach, Babienicy i PsarachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dożynki 2021 w Kamieńskich Młynach, Babienicy i PsarachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc Michał Aloszko/OSP Kamieńskie Młyny
W niedzielę 22 sierpnia w kilku wsiach gminy Woźniki odbyły się tradycyjne dożynki. Mieszkańcy dziękowali za plony i pokazali to, co wyprodukowali w tym sezonie.

Dożynki to swoiste podsumowanie pracy rolników. To zwieńczenie żniw i moment radości oraz chwila na złapanie oddechu przed jesiennymi pracami w polu.

- Sierpień w naszej gminie to czas przede wszystkim ciężkiej pracy rolników. Jej zwieńczeniem są zawsze uroczystości dożynkowe. Świętowaliśmy w sołectwach Kamieńskie Młyny oraz Babienica i Psary - podsumował dożynki burmistrz Woźnik, Michał Aloszko.

Dodatkowo w sołectwie Piasek miała miejsce uroczystość ku czci patrona- św. Jacka, w trakcie której można było skosztować wspaniałych potraw regionalnych przygotowanych przez Panie z KGW Piasek.

Tradycja dożynek

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Obecnie dożynki obchodzone są zwykle w jedną z niedziel lub sobót sierpnia lub września po zakończeniu żniw.

Nie przeocz

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek.

Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce – często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera