Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki Jasnogórskie z nagrodami prezydenta Częstochowy i starostów okolicznych powiatów

Aneta Kaczmarek
Nagrodzeni odebrali puchary podczas otwarcie Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie
Nagrodzeni odebrali puchary podczas otwarcie Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie Fot. Aneta Kaczmarek/Dziennik Zachodni
W czasie Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie firmy przetwórstwa rolno-spożywczego oraz rolnicy otrzymali tradycyjne nagrody prezydenta Częstochowy i starostów okolicznych powiatów. Z okazji tegorocznych dożynek wyróżniono w sumie 11 zakładów przetwórczych, piekarń i gospodarstw rolnych.

W czasie dożynkowej gali w auli Akademii Polonijnej, w której wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele Rządu RP, samorządowcy szczebla regionalnego i lokalnego, podsumowano także finał wojewódzkiego konkursu „AGROLIGA 2015” oraz konkursów na “Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne” i „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” w województwie śląskim. Głównym organizatorem uroczystości był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
 
Komisja złożona z przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy, Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie oraz Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach - Delegatura w Częstochowie w czasie wizytacji w kilkunastu wytypowanych podmiotach, zarówno dużych zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego, jak i w gospodarstwach rolnych, oceniała stan techniczno-sanitarny zakładu lub estetykę gospodarstwa, jakość produktów i opakowań, technologię produkcji oraz całokształt działalności. Brała też pod uwagę kontynuację miejscowej lub rodzinnej tradycji.

Wszystkie nagrodzone zakłady przetwórstwa spełniają wymogi sanitarne i standardy jakościowe, co potwierdzone jest licznymi certyfikatami. Komisja wysoko oceniła również warunki produkcji oraz jakość i atrakcyjność produktów gospodarstw indywidualnych

Zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego:
 
Zakład Produkcyjno-Handlowy „JAWO” w Częstochowie
Zakład powstał w roku 1992, założony przez p. Jana Dziembora i Adolfa Czerwińskiego. Obecnie zakład wytwarza miesięcznie 300 ton wyrobów   w 30 gatunkach produkowanych tradycyjną ręczną metodą. Produkty sprzedawane są na terenie całego kraju a także poza jego granicami (w Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych i Islandii). Obecnie zakład zatrudnia  200 osób. W roku 2011 przy pomocy środków unijnych został wybudowany nowy zakład produkcyjny przy ulicy Równoległej. W 2014 r. zakład wraz z Ajinomoto Frozen Foods zawiązał Spółkę i wybudował fabrykę produkującą mrożoną japońską żywność (gyozę).
 
Zakład  Mięsny „ADMAR”- Maria i Andrzej Wińscy w Siedlcu (teren powiatu częstochowskiego)
 Zakład powstał w roku 1983 w Siedlcu i dynamicznie się rozwija. W roku 2006    do użytku został oddany nowoczesny zakład przetwórstwa mięsnego dostosowany do wymogów unijnych. Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 110 osób.  Zdolność zakładu wynosi 20 ton wyrobów na dobę (ma w asortymencie ponad 100 rodzajów wyrobów), które sprzedaje się w 35 firmowych sklepach, a także stałym odbiorcom, w tym we Włoszech i Szwecji.
 
Piekarnia Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Popów z/s  w Zawadach (teren powiatu kłobuckiego)
Piekarnia powstała w roku 1956 w Zawadach. Jest to firma z tradycjami. Zatrudnia obecnie 8 pracowników i 3 uczniów. Specjalnością zakładu są tradycyjne wypieki produkowane szeroką gamą asortymentową zarówno pieczywa, jak i wyrobów ciastkarskich. Miesięcznie  produkuje 13 ton wyrobów w 90 rodzajach. Produkty piekarnicze i cukiernicze sprzedawane są w okolicznych sklepach oraz  w firmowych punktach na terenie gminy Popów i gminach ościennych. Prowadzony jest też wypiek ciast weselnych i na przyjęcia okolicznościowe.
 
Piekarnia Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Herbach (teren powiatu lublinieckiego)
Piekarnia powstała w 1945 r. w Herbach. Obecnie zatrudnia 8 piekarzy. Miesięczna produkcja wynosi około 14 ton pieczywa. Pieczywo sprzedawane jest w własnych firmowych sklepach oraz na terenie powiatu częstochowskiego, kłobuckiego i lublinieckiego. Pieczywo produkowane jest na naturalnym zakwasie. Chleb herbski został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Śląskiego prowadzoną przez Ministra Rolnictwa  i Rozwoju Wsi.
 
Zakłady Mięsne „JÓZAN” - Anna Kaczorowska w Rzeniszowie  (teren powiatu myszkowskiego)
Firma powstała w 1994 r. Początkowo była to mała ubojnia w Koziegłowach. 
W roku 2005 został wybudowany nowy zakład w Rzeniszowie. Główne profile działalności : skup i ubój bydła (rocznie ok. 35 tys. sztuk), handel hurtowy i detaliczny oraz transport bydła w kraju i za granicą. Obecnie firma zatrudnia 120 osób. W 2013 r. wybudowano mroźnię o możliwości składowania 2 tys. ton mięsa.

WYRÓŻNIENIE dla Piekarni „JĘDRYKA” w Częstochowie
Piekarnia, prowadzona jako firma rodzinna, działa od roku 1978 i dynamicznie się rozwija. Zakład jest przebudowany, unowocześniony i w pełni skomputeryzowany (jego powierzchnia to 1,5 tys. m²). Produkowany asortyment to około 110 rodzajów wyrobów piekarniczych i 50 cukierniczych, które sprzedawane są w 13 firmowych sklepach na terenie Częstochowy oraz w okolicznych gminach. Zakład zatrudnia obecnie 120 osób.
 
Gospodarstwa rolne:

Nagroda Prezydenta Miasta dla gospodarstwa Urszuli Ciury w Częstochowie
Gospodarstwo ekologiczne o powierzchni 2 ha prowadzone jest od ponad 30 lat jest certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym od ponad 20 lat. Głównym kierunkiem jest ekologiczna produkcja warzyw w gruncie i pod osłonami oraz hodowla kóz i kur. Całość produkcji jest sprzedawana na terenie gospodarstwa.
 
Nagroda Starosty Częstochowskiego dla gospodarstwa Piotra Błaszczyka w Kruszynie
Gospodarstwo o powierzchni ponad 100 ha (w tym 33 ha gruntów własnych) prowadzone jest od 1997 r. Specjalizuje się w produkcji roślinnej (głównie rzepak, pszenica, kukurydza, łubin). Plony: rzepak 3 t/ha, pszenica ozima 8 t/ha, kukurydza 9 t/ha. Gospodarstwo w pełni zmechanizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy.
 
Nagroda Starosty  Kłobuckiego dla gospodarstwa Aliny i Bogdana Chudaszków w Łobodnie
Gospodarstwo o powierzchni 220 ha (w tym 170 ha gruntów własnych), prowadzone jest od roku 1980. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji zbóż towarowych i konsumpcyjnych (głównie rzepak, pszenżyto, jęczmień jary, łubin i żyto). Gospodarstwo wyposażone jest w nowoczesne maszyny, urządzenia oraz sprzęt do produkcji rolnej, w tym kombajn, ciągniki, silos, opryskiwacz.
 
Nagroda Starosty Lublinieckiego dla gospodarstwa Ewy i Jacka Rokosów w Harbułtowicach
Gospodarstwo o powierzchni 51 ha (w tym 44 ha gruntów własnych). Jest to gospodarstwo  z tradycjami rodzinnymi przejęte po rodzicach w roku 1990. Głównym kierunkiem  jest hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (500 szt. w skali roku). Produkcja zwierzęca prowadzona jest w oparciu o pasze własne uzupełniane zakupem koncentratów paszowych. Sprzedaż trzody chlewnej prowadzona jest poprzez grupę producentów działającą na terenie powiatu lublinieckiego. Gospodarstwo systematycznie unowocześniane i modernizowane.
 
Nagroda Starosty Myszkowskiego dla gospodarstwa Sylwii i Mateusza Beleciów w Sokolnikach
Gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha (w tym 25 ha własnych), przejęte po rodzicach. Prowadzone jest od roku 2011. Głównym kierunkiem jest hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (30 szt. macior i 550 szt. tuczników) oraz 12 szt. bydła opasowego. Produkcja zwierzęca prowadzona jest w oparciu o pasze własne. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt rolniczy.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!