Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Wiśle 2021: górale dziękowali za żniwa. Był chleb, miodula i regionalne przysmaki

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Dożynki w Wiśle 2021Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dożynki w Wiśle 2021Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Dożynki w Wiśle 2021 z uroczystym obrzędem dożynkowym, pieśnią „Szumi jawor”, a także występami prezentującymi kulturę górali ściągnęły do wiślańskiego amfiteatru mnóstwo widzów. Górale dziękowali za żniwa, jak nakazuje tradycja, a turyści w Parku z Tradycją mogli skosztować regionalnych przysmaków i poznać specyfikę pracy rolników w górach. - Każdy, kto ma skrawek swojego pola i chce go uprawiać, zdaje sobie sprawę, jak potwornie ciężko na kamienistych zboczach i w kamienistej glebie uprawia się jakiekolwiek plony - przyznał burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Dożynki 2021 z uroczystym obrzędem dożynkowym, do którego sygnał dały trombity, pieśnią „Szumi jawor”, a także występami prezentującymi kulturę górali ściągnęły do wiślańskiego amfiteatru mnóstwo widzów, były głównym punktem sobotniego świętowania Dni Wisły.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W amfiteatrze im. Stanisława Hadyny publiczność miała okazję zobaczyć uroczysty dożynkowy obrzęd, przekazanie chleba i wraz z góralami świętować udane żniwa.

- Ten rok jest dla nas wszystkich trudnym rokiem, rokiem doświadczeń i niepewności - przyznał Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. - Dla rolników ten rok był całkiem niezły, rok, bo plony wcale nie były najgorsze. Pogoda na początku była trudna, ale też trzeba podkreślić, że to gospodarowanie w Wiśle jest niezwykle trudne. Każdy, kto ma skrawek swojego pola i chce go uprawiać, zdaje sobie sprawę, jak potwornie ciężko w tych naszych siedmiu dolinach, na kamienistych zboczach i w kamienistej glebie uprawia się jakiekolwiek plony. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni tym, którzy podejmują się tego trudu i tworzą coraz bardziej potrzebne produkty regionalne - na przykład owcze sery, czy produkty zieleniarskie i inne regionalne produkty, które cieszą się coraz większym powodzeniem wśród kupujących - powiedział.

Nie przeocz

Rolnictwo w Wiśle stanowi 10-15 procent gospodarki,. Ale - na co wskazał burmistrz Bujok - rolnictwo w Wiśle to nie tylko uprawa roli, lecz także coraz mocniej rozwijające się pszczelarstwo oraz gospodarka leśna.

W ramach dożynek w Wiśle turyści mogli zaznajomić się ze specyfiką pracy rolników i jej efektami w Parku z Tradycją, gdzie znalazły się m.in. stoiska pszczelarskie, drobnego inwentarza (króliki), wędliniarskie, stoiska z serami, z miodulą, strefa warsztatów, a nawet izba regionalna.

Co w Wiśle będzie się działo jutro?
5 września: 12.00 - 16.00 pl. Hoffa
EXPO Zdrowie, czyli promocja zdrowego stylu życia, możliwość wykonania profilaktycznych badań, stoiska ze zdrową, ekologiczną żywnością, Ciuchcia Zdrowia dla dzieci
godz. 16.00, Amfiteatr im. Stanisława Hadyny - Koncerty zespołów: Redlin Dikanda

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera