Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Glück: Ruch, czyli sposób na zmienną wiosnę

Joanna Glück
Joanna Gluck
Joanna Gluck Marzena Bugała-Azarko
Jak sobie poradzić ze zmienną pogodą na wiosnę? Rozmowa z Joanną Glück, dr n. med., chorób wewnętrznych oraz alergologii ze Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach

Wczoraj zza chmur wyszło upragnione słońce, kilka dni wcześniej mieliśmy kolejny atak zimy. Pogoda szaleje. Jak na to reagujemy?
Wszystko zależy od naszego organizmu. Meteopaci, czyli osoby, które mają szczególną wrażliwość na działalność czynników klimatycznych, będą czuli się źle. W taki sposób reagują między innymi na zmiany ciśnienia atmosferycznego, stopnia nasłonecznienie, a nawet rodzaju wiatru. Inaczej będą czuć się, gdy będzie wiał wiatr suchy, inaczej, gdy będzie on wilgotny.

Inaczej, czyli jak? Jakie dolegliwości wiążą się z okresem przejściowym, kiedy spodziewamy się przesilenia wiosennego?
Pogoda wpływa na nas bardzo różnie. Możemy spotkać się z objawami związanymi z naszym ciałem. Chodzi tu o bóle głowy czy stawów. Niektóre osoby odczuwają objawy związane z psychiką i samopoczuciem. Są rozdrażnione, apatyczne, senne.

Jak więc chronić nasz organizm przed zmianami pogody?
Najlepiej nie zaczynać tego robić na ostatnią chwilę. Warto prowadzić zdrowy styl życia, czyli spać, wypoczywać, uprawiać sport i dbać o dietę. Oczywiście każdy z nas ma różne zapotrzebowanie na sen, każdy z nas prowadzi inny tryb życia i ma inne obowiązki. Jednak, szczególnie w okresie przesilenia, nie możemy dopuścić do tego, by być przewlekle przemęczonym lub czuć przewlekły niedobór snu. Pamiętajmy też, żeby do naszych mieszkań wpuścić wiosnę, czyli otwierać okna i wietrzyć pokoje. To przynosi wiele dobrego.

Sport na dworze, jogging, bieganie czy fitness lub aerobik w sali gimnastycznej?
Nie trzeba biegać, wystarczy szybki spacer na świeżym powietrzu. To bardzo dobry rodzaj wysiłku, dzięki któremu dotleniamy organizm. Dobrze, by te spacery były szybkie, to pozwoli na przyspieszenie akcji serca. Uzupełnieniem tego jest dieta, która powinna dostarczyć nam niezbędnych pierwiastków, między innymi magnezu, selenu. W naszym menu powinny pojawić się rośliny strączkowe, płatki owsiane, ziarna słonecznika czy czekolada gorzka.

A co, kiedy ktoś wybierze drogę na skróty. Zamiast ugotować zdrowy obiad czy zjeść pełnowartościowe śniadanie kupi w aptece gotowe suplementy z witaminami?
Coraz mniej lekarzy zaleca suplementy diety. Mikroelementy i zasadnicze składniki odżywcze powinniśmy dostarczać w posiłkach. Suplementy można stosować podczas rekonwalescencji czy u kobiet w ciąży, w innych przypadkach lepiej sięgnąć po fasolkę szparagową czy płatki owsiane.

Na ból głowy, który trwa i trwa, wybrać tabletki przeciwbólowe czy pójść na dłuższy spacer z psem?
Bardzo przestrzegałabym przed regularnym przyjmowaniem tabletek przeciwbólowych. Mają dużo działań niepożądanych, o których nieraz się w ogóle nie mówi. Sięgałabym po nie w ostateczności, kiedy sytuacja jest bardzo trudna. W innych przypadkach zalecałabym metody niefarmakologiczne.
Rozmawiała: Katarzyna Domagała


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!