MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dr Jan Kruczek nie żyje. Muzeum Zamkowe w Pszczynie straciło wielkiego znawcę broni

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
dr Jan Kruczek (1945-2020)
dr Jan Kruczek (1945-2020) Jolanta Pierończyk
Dr Jan Kruczek nie żyje. Muzeum Zamkowe w Pszczynie straciło wielkiego znawcę broni historycznej, twórcę zbrojowni, autora wielu publikacji. W pszczyńskim zamku spędził prawie 50 lat swojego życia. Przeżył 74 lata. Pracował prawie do końca, mimo zmagań z chorobą.

Dr Jan Kruczek nie żyje. Muzeum Zamkowe w Pszczynie straciło wielkiego znawcę broni historycznej, twórcę zbrojowni. Jako absolwent liceum plastycznego, a potem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, interesowała go przede wszystkim broń do XVII-XVIII wieku, kiedy była bogata inkrustowana, zdobiona. Od 1975 roku był aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

W roku 1980 napisał rozprawę pt. „Produkcja broni i oporządzenia jeździeckiego na ziemi pszczyńskiej od XVII do połowy XIX w.”, zdobywając w Instytucie Kultury Materialnej PAN w Warszawie dyplom doktora nauk humanistycznych.

Miał duszę naukowca, poszukiwacza. Pracował bardzo dużo.

W latach 1976 – 1982 opracował dzieje kilku ośrodków produkcji broni w dawnym Królestwie oraz noty biograficzne rusznikarzy polskich do wielkiego słownika rusznikarzy i wytwórców kusz pt. „Der Neue Støckel” wydanego w Szwajcarii (t. I – III, Schwabisch Hall 1978, 1979 i 1982).

Jego dziełami w Muzeum Zamkowym w Pszczynie były: zbrojownia (1984), korytarz myśliwski (1992), galerie I (1996) i II piętra (1992), gabinet pracy księcia (1993), przedpokój myśliwski (1993) i nowa zbrojownia w gotyckich piwnicach zamkowych (2006).
Był również twórcą wystaw w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie (Zbrojownia, 2002) oraz w Muzeum w Bielsku-Białej (zbrojownia, pokój myśliwski 2001).

Był autorem scenariuszy i realizatorem kilkunastu ekspozycji czasowych w Muzeum w Pszczynie oraz za granicą, jak np. Kostberkeiten aus Pszczyna w Staatliche Schlösser und Gärtner-Oranienbaum-Luisium w Wörlitz (Niemcy, 1987), Pušky zváne tešinky (1990) oraz Arma ofensiva (1994) w Muzeum Téšinska w Czeskim Cieszynie, a także grafika myśliwska J. E. Ridingera w Zámeckym Muzeum Kravaře w Czechach (2002) oraz "Książę idzie na polowanie" w Muzeum Miejskim w Bad Ischl w Austrii (2009).

Od końca 2000 do 2005 roku koordynował prace nad rekonstrukcją apartamentów cesarskich w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

W badaniach naukowych najbliższe mu były: dawne uzbrojenie, dzieje zamku w Pszczynie i obyczaj dworski. Pozostawił m.in. niezwykle cenną książkę napisaną wespół z Teresą Włodarską pt. "Życie dworskie w Pszczynie 1765-1846" wyróżnioną nagrodą II stopnia w konkursie ministerstwa kultury i sztuki.

Na swoim koncie ma 60 artykułów, wiele katalogów muzealnych (Broń palna myśliwska, 1983; Kusze, 2002; Pistolety i rewolwery, 2004) oraz książek. Napisał m.in. obszerną monografię pt. "Rusznikarstwo szkoły cieszyńskiej" (Pszczyna 2001), która uzyskała Nagrodę Sybilla 2001 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2014 r. dr Jan Kruczek dołączył do prestiżowego grona wyjątkowo zasłużonych dla Muzeum Zamkowego w Pszczynie, których od 2011 r. honoruje się statuetką Róży Księżnej Daisy

W 2016 r. podczas obchodów 70-lecia Muzeum Zamkowego w Pszczynie dr Jan Kruczek otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.

Dr Jan Kruczek urodził się 15 grudnia 1945 r., zmarł 30 lipca 2020 r.

O jego śmierci zawiadomiło nas Muzeum Zamkowe:

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci dr. Jana Kruczka, naszego wieloletniego Kolegi, którego wspominać będziemy jako pogodnego i zawsze uśmiechniętego. Wieloletni pracownik Muzeum, z którym był związany zawodowo przez prawie 50 lat. Historyk sztuki, muzealnik, ceniony bronioznawca, badacz dziejów ziemi pszczyńskiej. Przez wiele lat z dużym oddaniem poświęcał się pracy oraz sprawom Muzeum. Jego dokonania naukowo-badawcze wywarły niemały wpływ na rozwój oraz obecny kształt i pozycję Muzeum Zamkowego. Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera