Dr Kamusella: Demokracja demokracją, ale nacjonalizm w Polsce ponad wszystko

Dr hab. Tomasz Kamusella
Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych jednoznacznie negatywnie zaopiniowała obywatelski projekt uznania Ślązaków za mniejszość etniczną
Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych jednoznacznie negatywnie zaopiniowała obywatelski projekt uznania Ślązaków za mniejszość etniczną arc./Mikołaj Suchan
Dr hab. Tomasz Kamusella, zajmujący się m.in. polityką językową Europy Śr., o opinii nt. uznania Ślązaków za mniejszość etniczną: Nacjonaliści nie chcą pogodzić się z wizją Polski wieloetnicznej, w której uznaje się prawo grup obywatelskich do samookreślenia

Ślązaków być nie może

Właśnie udostępniono opinię Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych z 21 października 2014 roku, poświęconą projektowi obywatelskiemu uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Opinia ta jest jednoznacznie negatywna.
Nie powinno to dziwić, jeśli się zna nastawienie polskich elit oraz Mniejszości Niemieckiej do sprawy (dokument został podpisany m.in. przez jednego z liderów MN, Rafała Bartka). Nastawienie to można podsumować, trawestując słynną deklarację z cyrkularza [okólnika] na temat nieistnienia Małorosjan (czyli Ukraińców) wydanego przez ministra spraw wewnętrznych imperium rosyjskiego w 1863 r. Czyli "Ślązaków oraz ich języka nie było, nie ma i być nie może".

Polski nacjonalizm

Ćwierć wieku temu nastała w Polsce demokracja, a dekadę temu nasz kraj został członkiem Unii Europejskiej. Wartości europejskie - w tym na przykład wolność słowa, równość, oraz prawo grup etnicznych i narodowych do samookreślenia jak i zachowania własnej tożsamości - niby zostały przyjęte w Polsce. Lecz ich wykonanie zawiesza się, gdy zda się kłócić z wyobrażeniami decydentów o państwie i jego organizacji. W tym konkretnym przypadku chodzi o zwolenników nacjonalizmu polskiego, którzy nie potrafią się pogodzić z wizją Polski wieloetnicznej oraz wielojęzycznej (chociaż przyklaskują gwarancji udostępniania szerokiej gamy informacji i usług w języku polskim przez samorządy i służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii).

CZYTAJ KONIECZNIE:
TWARÓG O KOMISJI: MILCZEĆ!

CZYTAJ KONIECZNIE: Marek Plura i Piotr Długosz komentują
MNIEJSZOŚĆ NIEMIECKA PRZECIW ŚLĄSKIEJ MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Liderzy MN wpisują się w ramy tej ideologii narodowej, jako że wychowali się w polskim państwie narodowym i niektórym - jak widać - trudno wyjść w myśleniu poza ograniczenia intelektualne tego nacjonalizmu oraz odnaleźć się w kręgu wartości europejskich. Zwłaszcza że w narodowo i etnicznie językowo jednorodnej Polsce nie ostała się ani jedna - nawet najmniejsza - miejscowość, w której mieszkańcy nadal rozmawialiby na ulicach po niemiecku.

Ergo, demokracja demokracją, ale nacjonalizm ponad wszy-stko, stąd w kwestii Ślązaków Komisji Sejmowej bliżej do carsko-wałujewskiego autorytaryzmu niż do demokracji.

Ważna tylko opinia władzy

Wedle Komisji, Ślązacy "są społecznością regionalną zamieszkującą Śląsk, a nie wspólnotą o charakterze etnicznym czy narodowym". W stwierdzeniu tym podważa się jasność myślenia i prawo samookreślenia prawie miliona obywateli RP, którzy w ostatnim spisie zadeklarowali narodowość śląską. Nieważne, co sądzą o sobie oni sami, najważniejsza na ten temat jest opinia władzy. Dlatego w konkluzji Komisja stwierdza, że Ślązacy nie spełniają "kryteriów wskazanych w art. 2, ust. 3 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym".
Warto więc przytoczyć wspomniany ustęp.

"Mniejszością etniczną, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich, która spełnia łącznie następujące warunki:
1) jest mniej liczebna od pozostałej części ludności Rzeczypospolitej Polskiej;
2) w sposób istotny odróżnia się od pozostałych obywateli językiem, kulturą lub tradycją;
3) dąży do zachowania swojego języka, kultury lub tradycji;
4) ma świadomość własnej historycznej wspólnoty etnicznej i jest ukierunkowana na jej wyrażanie i ochronę;
5) jej przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 100 lat;
6) nie utożsamia się z narodem zorganizowanym we własnym państwie"
. Po kolei jednak.

(Ad 1). Ślązaków jest niewątpliwie mniej niż pozostałych trzydzieści parę milionów mieszkańców Polski.

(Ad 2). Kodyfikacja języka śląskiego, wydawanie w tym języku książek i czasopism, przemysłowo-wiejska kultura sięgająca swymi korzeniami osiemnas-towiecznej i wczesnodziewiętnastowiecznej industrializacji na terenie Prus, czy historia - tak diametralnie odmienna od polskiej przed rokiem 1945 - sprawiają, że Ślązacy w istotny i zauważalny sposób odróżniają się w tym zakresie od pozostałych obywateli.

(Ad 3). Wspomniana już kodyfikacja śląszczyzny, wydawanie publikacji w tym języku oraz organizowanie stowarzyszeń i imprez śląskich nie jest niczym innym, jak dążeniem do zachowania języka i kultury śląskiej.

(Ad 4). Powyżej wspomniane wyniki spisu (w którym ponad pół miliona osób deklaruje mówienie po śląsku w życiu codziennym), jak i rozpatrywana przez komisję obywatelska inicjatywa ustawodawcza, udowadniają, że Ślązacy mają świadomość wspólnoty etnicznej i pragną jej zachowania.

(Ad 5). Tak, z tym punktem jest trudniej. Na Górnym Śląsku Ślązacy mieszkają od stuleci, lecz całość tego obszaru włączono do polskiego państwa narodowego dopiero w 1945 roku, czyli 69 lat temu. Ale jeśli poważnie podno-sić ten argument, to Mniejszość Niemiecka, właśnie skupiona w tym regionie, też nie powinna być uznawana za istniejącą.

(Ad 6). To rzecz oczywista, Ślązacy nie posiadają własnego państwa.

Absurdy "demokracji"

Instrumentalne i arbitralne traktowanie zasad praworządności oraz demokracji wyzierające z opinii przedstawionej przez Komisję, można zilustrować następującym eksperymentem myślowym. Przenieśmy się w czasy Wałujewa. Do Imperialnej Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości trafia wniosek od grupy poddanych podających się za Polaków. Komisja ta stwierdza, że Polacy "są społecznością regionalną zamieszkującą rosyjski Kraj Nadwiślański, a nie wspólnotą o charakterze etnicznym czy narodowym". Dlatego nie spełniają "kryteriów wskazanych w art. 2, ust. 3 ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym". Ich mowa to jedna z rozlicznych gwar zachodniorosyjskich - wymieńmy tylko gwarę szlachecko-kielecką, chłopsko-płocką czy mieszczańsko-łódzką.

Kultura polskiej społeczności regionalnej niczym się nie różni od narodowej kultury rosyjskiej prócz wyznania katolickiego, ale czyż wśród poddanych miłościwie nam panującego cara nie ma mahometan, protestantów czy buddystów? A wszyscy to przecież Rosjanie. Suplikanci wskazują uniżenie na wyniki spisu z roku 1896, gdzie zapisano parę milionów chłopów i szlachciców jako Polaków. A komisja na to, przecież to grupa regionalna, każdy Niemiec, Rosjanin czy Austro-Węgier mieszkający w Kraju Nadwiślańskim takim regionalnym mianem "Polaka" może się określać - jeśli wola jego taka.

Absurd? Jeśli tak, to obecne traktowanie Ślązaków - w nie do-końca demokratycznej Polsce - jest podobnie absurdalne. Absurd ten wynika z braku poszanowania prawa grup ludzkich do samookreślenia, czyli ogólniej mówiąc, z braku szacunku dla demokracji i praworządności. Z trwania w autorytarnym przekonaniu, że władza znaczy więcej i może więcej niż obywatel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dr Kamusella: Demokracja demokracją, ale nacjonalizm w Polsce ponad wszystko - Dziennik Zachodni

Komentarze 378

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Euro
Już sto lat temu, prof. Jan Niecisław Baudouin de Courtenay, wybitny polski lingwista powiedział: "Żaden warszawski polityk, który chciałby zmienić Kaszubów, Ślązaków czy Białorusinów w Polaków, nie miał prawa czuć się dotknięty tym, że carska administracja próbuje zmienić Polaków w Rosjan." (cyt. za Norman Davies „Boże Igrzysko” t. II, Znak, Kraków, 1992, s. 87–88).

Dzisiaj w drugiej dekadzie XXI wieku, odrębność Ślązaków od Polaków i Niemców, dostrzegają m.in. profesorowie z Wielkiej Brytanii, czy USA (Norman Davies, James Bjork, Brendan Karch, etc.).

Prof. James Bjork, historyk z King's College London, autor książki "Ani Niemiec, ani Polak", mówi: "Ślązacy budowali swoją odmienność, o tyle unikalną, że zawieszoną pomiędzy Polską i Niemcami".

Prof. Brendan Karch, historyk z Harvard University, Cambridge, Massachusetts, U.S., stwierdza: "Tworzenie się narodu śląskiego przechodzi przez wszystkie fazy, jakie zaliczyły inne narody. (...)
Przewiduję raczej, że Śląsk w końcu uzyska autonomię w ramach państwa polskiego, dzięki czemu uzyska kontrolę nad regionalną edukacją i kulturą, co pozwoli Ślązakom kształtować tożsamość swoich nowych pokoleń. (...)
Najoczywistszym rozwiązaniem wydaje się przyznanie regionom szerokiej autonomii, dzięki której będą miały wpływ na kulturę, edukację i kwestie językowe, wciąż formalnie pozostając w strukturach danego państwa i Unii Europejskiej".

Dr Artur Czesak, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
trafnie zauważa: "18 lat temu ogłoszono, że powstał nowy słowiański język literacki - język rusiński. Ilustruje to publikacja "A New Slavic Language Is Born. The Rusyn Literary Language of Slovakia", (Columbia University Press, New York 1996).
(...) oczywiście o szczegółach można dyskutować, ale najlepiej czynić to na gruncie nowej dziedziny slawistyki - filologii śląskiej."
,
diabeł skoczył. Koniec
P
Pszczoła Hermenegilda
A znosz takie wice o babie co przychodzi do doktora, a to był doktor historii?
p
pan waciak
Bo coś mi sie zdo,że ci bije na dekel ?
p
phi
Gupielok @wasz marjanek, najmondzrzyjszy ruski Polok, fandzoli. Łon lebrem bół i bydzie.
s
system of a down
Diabeł zwabił na skraj przepaści Anglika, Francuza, Niemca
i Polaka. Podchodzi do Anglika i mówi:
- Skacz!
- Nie skoczę.
- Gentleman skoczyłby.
Anglik skoczył. Diabeł podchodzi do Francuza i mówi:
- Skacz!
- Nie skoczę.
- Gentleman skoczyłby.
- Nie skoczę.
- Ale teraz jest taka moda.
Francuz skoczył. Diabeł podchodzi do Niemca i mówi:
- Skacz!
- Nie skoczę.
- Gentleman skoczyłby.
- Nie skoczę.
- Ale teraz jest taka moda.
- Nie skoczę.
- To rozkaz!
Niemiec skoczył. Diabeł podchodzi do Polaka i mówi:
- Skacz!
- Nie skoczę.
- Gentleman skoczyłby.
- Nie skoczę.
- Ale teraz jest taka moda.
- Nie skoczę.
- To rozkaz!
- Nie skoczę.
- A to nie skacz!
Polak skoczył.
w
wasz marjanek
Najmondzrzyjszygo Ślonzoka. Wiycie co mocie robić, mom nadziejo.
A
Abdul Wisimulaha
Nie ma się co cieszyć ze zniesienia wiz do Turcji dla Polaków. Tureckie władze będą się teraz domagały od nas tego samego, a to może oznaczać dla Polski katastrofę - pisze "Nasz Dziennik". "Turecki koń trojański bezwzględnie wykorzystał ignorancję Ewy Kopacz" hehehe
A
Abdul Wisimulaha
Nie ma się co cieszyć ze zniesienia wiz do Turcji dla Polaków. Tureckie władze będą się teraz domagały od nas tego samego, a to może oznaczać dla Polski katastrofę - pisze "Nasz Dziennik". "Turecki koń trojański bezwzględnie wykorzystał ignorancję Ewy Kopacz" hehehe
G
GoldAdler
Z jaką gorliwością naziści i komuniści zwalczali się nawzajem! Z jaką determinacją zwolennicy Trockiego zwalczali stalinowców!" Ludwig von Mises "Interwencjonizm" Te słowa Misesa, jak i cała jego nauka mocnymi argumentami udowadnia to, że zarówno nazizm jak i faszyzm to ideologie lewicowe. Nie bez powodu zwolenników Hitlera nazywa się narodowymi SOCJALISTAMI. Oczywiście żaden komunista czy inny lewak nie podpisze się pod tym twierdzeniem. Wręcz przeciwnie, zwolennicy socjalizmu internacjonalistycznego(i chyba tylko tym przedrostkiem komuniści różnią się od nazistów i faszystów) z łatwością przypinają łatkę faszysty i nazisty wszystkim przeciwnikom...
d
dr nagan
rodem z za Buga hehe
p
pan waciak
nazionaliści !!!
d
dr Kanarek Kamella
Łemkowie, Romowie, Tatarzy i Karaimi, też się podpisali pod negatywną opinią komisji. Jak przyjdzie co do czego, to i większość Ślązaków też się podpisze przeciwko, bo z jakiej racji mają być mniejszością we własnym kraju. Te 1400 członków SONŚ, czyli naród za parę złotych wpisowego, niech sobie założy rezerwat w Kaliningradzie.
Ś
Ślonzok
to zależy z kierej strony ty mosz rzić hehehehe jak mosz pysk podobny do rzici to mozesz miec owsiki troche wyzej niz ty myslisz
Ś
Ślonzok
a ty godisz o volksdojczach z Opola
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie