Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dress code nakazuje 2 czerwca stylizacje bez zwisu męskiego ozdobnego. Przedstawicieli męskich pokoleń zapytaliśmy o podejście do krawata

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Wiązanie księcia AlbertaTo lekko asymetryczny węzeł, który jest również określany jako “podwójny”. Cechą charakterystyczną jest klasyczna “łezka” powstająca zaraz pod węzłem, a także trwałość wiązania. Węzeł ten najlepiej jest wykonać z krawatów dłuższych i cieńszych niż standardowe, szczególnie wśród niższych mężczyzn.
Wiązanie księcia AlbertaTo lekko asymetryczny węzeł, który jest również określany jako “podwójny”. Cechą charakterystyczną jest klasyczna “łezka” powstająca zaraz pod węzłem, a także trwałość wiązania. Węzeł ten najlepiej jest wykonać z krawatów dłuższych i cieńszych niż standardowe, szczególnie wśród niższych mężczyzn. Aneta Kasprzyk
Dzień bez Krawata obchodziliśmy 2 czerwca. Czy zwis męski ozdobny obecny jest jeszcze w stylizacjach współczesnego mężczyzny? Zapytaliśmy o to w sondzie ulicznej na terenie Jaworzna, rozmawiając z przedstawicielami różnych pokoleń. W galerii pod zdjęciami znajdziecie najpopularniejsze metody wiązania krawatów, a w treści artykułu przybliżymy historię pojawienia się tego elementu męskiego stroju.

2 czerwca 2023 roku przypadał Dzień bez Krawata. W sondzie na ulicach Jaworzna zapytaliśmy panów, przedstawicieli rożnych pokoleń, czy w ich stylizacjach obecny jest "zwis męski ozdobny". Pod zdjęciami w galerii przedstawiamy też krótką historię krawata i sposoby jego wiązania, a to niełatwa sztuka.

Czy w stylizacjach męskich współcześnie obecny jest krawat?

Dzień bez Krawata ma zapewnić dozę swobody i luzu. Na co dzień większość panów preferuje luz w stylizacjach. Coraz częściej jednak, przy okazji tego nieformalnego święta męskiego, także w biurach w Polsce szefowie zachęcają pracowników do pojawienia się tego dnia w pracy z rozpiętym guzikiem pod szyją. W sondzie ulicznej w Jaworznie, zapytaliśmy przedstawicieli różnych pokoleń o ich podejście do kwestii krawata. Jak się okazuje, każdy z panów ma w swojej garderobie krawat. Większość także deklaruje, że nie ma problemu z jego wiązaniem.

- Moje pokolenie wychowało się "w krawacie". Dawniej przywiązywano dużą uwagę do tego elementu męskiego stroju. Był wyznacznikiem eleganckiego mężczyzny - wspomina 88-letni Hubert Jerzy Koszowski. - dzisiaj jestem bez krawata, ale lubię go zakładać nawet na co dzień, nie tylko na specjalne okazje. Preferuję krawaty wyróżniające się kolorem czy wzorem, aby jaskrawię odbijały od garnituru czy marynarki i oczywiście potrafię je wiązać - dodaje.

Przedstawiciele młodego pokolenia w codziennych strojach stawiają na luz, ale i w ich szafach znajduje się przynajmniej jeden krawat.

- Krawat zakładam na duże specjalne okazje, np. ślub, chrzciny, studniówkę. Wolę go od muszki. Wybieram krawaty w stonowanych kolorach - wymienia Miłosz Zawadzki.

Podobnie, przy okazji uroczystości, ten element garderoby pojawia się w stylizacjach pana Dominika Krotosza.- Jak się okazuje, przedstawiciel pokolenia w średnim wieku, doskonale orientuje się w sposobach wiązania krawatów.

- Oczywiście, że chodzę w krawatach. Najczęściej dobieram je przy okazji rożnych uroczystości, niekoniecznie tych wielkich. Na imieniny czy imprezę u znajomych też zdarza mi się wiązać krawat pod szyją. Nie lubię jedynie krawatów we wzorki, wybieram te gładkie i wąskie. Potrafię je wiązać, znam kilka sposobów, chociaż nieco trudności sprawia mi metoda windsor - zaskakuje nas pan Dominik.

Obsługa w sklepie z męską modą wyjawia, że wśród klientów zakup krawatów nadal jest powszechny przy okazji wielkich okazji, jak śluby, komunie, rocznice. Panowie stawiają na bezpieczną klasykę, preferują stonowane kolory, dominują odcienie niebieskiego, szarości i granaty. Młodzi mężczyźni, jak zauważa ekspedientka, chętniej sięgają po muchy.

Skąd przywędrowała do nas moda na krawaty?

Modę na przywdziewanie „zwisu męskiego ozdobnego” zapoczątkowali blisko 400 lat temu… w czasie Wojny Trzydziestoletniej chorwaccy najemnicy wspierający na froncie Francje, nosili pod szyją jedwabne chusty. Walecznym mężczyznom te chustki na szyi wiązały ukochane żołnierzy. Ze strony kobiet ozdoba ta miała symbolizować miłość i tęsknotę, a ze strony mężczyzn – wierność kobiecie. Elegancki gadżet przypadł do gustu francuskiemu królowi, a następnie zaczął pojawiać się na dworach w całej Europie.

Czy zawiązać krawat jest łatwo? Wcale nie. To prawdziwa sztuka

Nie lada wyzwaniem jest nie tylko dobór właściwego kroju i koloru krawata, ale i jego wiązanie. Ukazała się nawet książka „85 sposobów wiązania krawata”, której autorzy szczegółowo prezentują rozmaite techniki okiełznania tego elementu garderoby. Wiązanie krawata stało się tradycją przekazywaną z ojca na syna, chociaż niektórzy twierdzą, że to kobiety nadal wiodą prym w tej sztuce.

Istnieje ponad 20 sposobów na wiązanie krawata. O trwałości węzła decyduje jego pierwsze wiązanie - należy je wtedy mocno przytrzymać. Kolejne etapy wiązania mogą być luźniejsze - dopiero ostatnie wiązanie należy zacisnąć mocniej. Podczas podciągania węzła do kołnierzyka koszuli, należy chwycić jedną ręką wąski koniec krawata, a drugą ostrożnie przesuwać węzeł ku górze. Oba końce krawata powinny znajdować się na tej samej wysokości. Przed zaciśnięciem węzła, wszystkie guziki koszuli powinny być zapięte. Prawidłowo zawiązany krawat powinien przykrywać zapięcie kołnierzyka. Krawat powinien też być dopasowany do mężczyzny pod względem sylwetki, wzrostu, budowy ciała, długości szyi oraz kształtu twarzy. Wszystko po to, aby zachować odpowiednie proporcje ubioru. Ozdobę dopasowuje się również do kształtu kołnierzyka oraz szerokości klap marynarki. Ważny jest też materiał, z jakiego jest wykonany: z grenadyny, krawat z dzianiny - knit czy klasyczny z jedwabiu bądź wełny. W galerii w podpisach pod zdjęciami znajdziecie opis najpopularniejszych sposobów na wiązanie krawata.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera