Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drewniana wieża strażacka w Przyrowie wpisana do rejestru zabytków. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach stwierdził, że to unikat

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Drewniana wieża strażacka w Przyrowie uznana za zabytek. To unikat w skali kraju
Drewniana wieża strażacka w Przyrowie uznana za zabytek. To unikat w skali kraju Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
Mamy kolejny zabytek w powiecie częstochowskim. Tym razem do rejestru została wpisana drewniana wieża strażacka w Przyrowie. Kiedyś służyła głównie do suszenia węży strażackich, ale również do ćwiczeń z drabiną hakową. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach stwierdził, że obiekt należy uznać za unikatowy nie tylko w skali regionu, ale i całego kraju.

Drewniana wieża strażacka w Przyrowie

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach podjął decyzję o wpisanie do rejestru drewnianej wieży strażackiej znajdującej się przy ulicy Częstochowskiej w Przyrowie. Powstała ona w latach 1949–1950. Służyła strażakom OSP w Przyrowie głównie do suszenia węży strażackich, ale również do ćwiczeń z drabiną hakową. Wieża ma ok. 12 m wysokości, a na szczycie umieszczona jest obecnie metalowa obrotowa chorągiewka z 1950 r. Wciąż ma oryginalną konstrukcję dachu z oryginalnym blaszanym pokryciem

- Zachowały się drewniane dwuskrzydłowe drzwi wejściowe z oryginalnymi okuciami, a wewnątrz – drabiniaste schody. Na drugiej kondygnacji istnieje oryginalne koło pasowe drewniane do wciągania strażackich węży - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

To unikat nie tylko w skali regionu

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w 2021 r. przeprowadzono prace remontowo-ratunkowe: wymieniono całkowicie oszalowanie drewniana i przeprowadzono impregnację konstrukcji, oczyszczono i naprawiono pokrycie dachowe, wykonano nową podbitkę okapy. Zrekonstruowany został balkon w elewacji wschodniej. Powstała też nowa podwalina w elewacji. Poza tym przeprowadzono prace wzmacniające konstrukcję budynku. Po pracach remontowych budynek zachował oryginalny wygląd, jest nadal użytkowany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

- Obiekt należy uznać za unikatowy nie tylko w skali regionu, ale i całego kraju. Wieża zachowana w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Co istotne, wciąż zachował się oryginalny wystrój wnętrz obiektu - w ciągu minionych lat nie było ono znacząco przebudowywane, a jedynie doraźnie dostosowywane do potrzeb użytkownika. Zachowała się więc bryła, rzut i wygląd elewacji oraz ścian, czyli niemal wszystkie walory architektoniczne. Jak twierdzi Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, drewniana wieża jest ważnym przykładem budownictwa obiektów strażackich w naszym kraju. Na dodatek jest to jedyna znana zachowana drewniana wieża/suszarnia węży strażackich w stanie nieprzekształconym.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera