Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drobnomieszczaństwo, czyli sycylijska mafia [HISTORIA DZ]

Karol Świerkot
Pani Dulska, czyli symbol drobnomieszczaństwa
Pani Dulska, czyli symbol drobnomieszczaństwa teatr słupski/moralnośc pani dulskiej
Komu z Was marzy się własny dom z działką na obrzeżach miasta, nowy samochód, coroczny urlop nad morzem? Uważajcie, jeszcze w latach 60. za takie aspiracje zostalibyście zakwalifikowani do drobnomieszczaństwa i okrzyknięci "czarnymi charakterami" społeczeństwa.

15 lipca 1963 roku "Dziennik Zachodni" poświęcił sporo miejsca ówczesnemu drobnomieszczaństu, rozkładając tę grupę społeczną na czynniki pierwsze. Wnioski? Raczej mało pochlebne.

- Drobnomieszczaństwo przypomina trochę sycylijską mafię: nie ma jej w statystykach, za to skutki jej działania widać na każdym kroku - czytamy w artykule.

Żeby zostać uznanym za drobnomieszczanina, a co za tym idzie - wroga ludu - nie trzeba było wiele. Wystarczyło oszczędzać na domek z ogródkiem, fermę czy samochód, i jednocześnie zaniedbywać potrzeby kulturalne. Czyli: jeśli zbieracie na nowe auto i od dawna nie zaglądaliście do teatru, to jeszcze 50 lat temu uznano by Was za "infekcję" społeczeństwa.

ZOBACZ KONIECZNIE:
[b]HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]
[/b]

Ale nie tylko chęć posiadania decydowała o tym, czy zostaliśmy uznani za drobnomieszczaństwo.

Bo "drobnomieszczanin jest z zasady konserwatystą, boi się wszelkich zmian i innowacji stale wietrząc w nich zamach na swój stan posiadania, jest agresywny i nietolerancyjny".

A co gorsza, jak przekonuje autor artykułu, drobnomieszczanie są wśród nas.

"Np. Pani S.R., ta z parteru - całymi dniami ugania się po mieście, jest handlarką, sprzedaje ciuchy z zagranicznych paczek, ale nie gardzi i krajowymi wyrobami. Mąż jej pracuje w budownictwie, dzięki niemu cała rodzina figuruje w statystykach pod nagłówkiem "robotnicy przemysłowi" Na dodatek rosną w siłę, bowiem drobnomieszczanin, jak mało kto potrafi dostosować się do zmieniających warunków".

"W naszych warunkach społecznych drobnomieszczaństwo dokonało generalnego zwrotu, przystosowało się do nowych stosunków ekonomicznych nie rezygnując z typowych dla siebie wyobrażeń światopoglądowych. Dlatego problem drobnomieszczaństwa w 1963 roku nie jest już tylko zagadnieniem ekonomicznym. Na pierwszy plan wysuwa się system wyznawanych wartości i styl życia".

Na krytykę byli narażeni głównie mieszkańcy wsi, którzy przeprowadzili się do miasta. Bo to oni nie potrafili się dostosować do wielkomiejskich norm klasy robotniczej.

"Ujawniają tendencję do lepszego urządzania się za wszelką cenę".



*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: ZDJĘCIA, WIDEO, KONTROWERSJE
*Groby wampirów odkryto w Gliwicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!