Droga Racibórz-Pszczyna. zburzą domy. Co z mieszkańcami?

Marcin Lustig
arc
Budowa drogi Racibórz-Pszczyna to dla Rybnika ogromna szansa. Inwestycja usprawni przede wszystkim dojazd do autostrady A1 i odciąży centrum miasta od ruchu pojazdów. Aby móc zrealizować przedsięwzięcie, Miasto – na mocy uzyskiwanych pozwoleń – przejmie grunty, na których przebiegać będzie droga.

Przełomowym dla przedsięwzięcia momentem był rok 2015. Dokonany został wtedy podział planowanej koncepcji na dwa zadania. Stworzono sprawny montaż finansowy inwestycji w oparciu o środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz zwiększono starania o unijne dofinansowanie. Złożono też wnioski o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dokonała zaś powtórnej ocena środowiskowej przedsięwzięcia.

Jednocześnie trwały spotkania z mieszkańcami wyjaśniające bieżący stan rzeczy. Spotkania były też organizowane na przełomie marca i kwietnia 2016, kiedy to perspektywa otrzymania unijnej dotacji stawała się coraz bardziej realna. Po wyborze przez Zarząd Województwa Śląskiego projektu Miasta Rybnika do dofinansowania i przyznaniu na ten cel blisko trzysta milionów złotych zł rozpoczęto cykl indywidualnych spotkań z mieszkańcami.
CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
Pomimo zaawansowanych przygotowań, przepisy nie pozwalają jednak na tym etapie na wypłacenie odszkodowań dla mieszkańców. Przełomowym dla przedsięwzięcia momentem był rok 2015. Dokonany został wtedy podział planowanej koncepcji na dwa zadania. Stworzono sprawny montaż finansowy inwestycji w oparciu o środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz zwiększono starania o unijne dofinansowanie. Złożono też wnioski o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska dokonała zaś powtórnej ocena środowiskowej przedsięwzięcia. Jednocześnie trwały spotkania z mieszkańcami wyjaśniające bieżący stan rzeczy. Spotkania były też organizowane na przełomie marca i kwietnia 2016, kiedy to perspektywa otrzymania unijnej dotacji stawała się coraz bardziej realna. Po wyborze przez Zarząd Województwa Śląskiego projektu Miasta Rybnika do dofinansowania i przyznaniu na ten cel blisko trzysta milionów złotych zł rozpoczęto cykl indywidualnych spotkań z mieszkańcami. Pomimo zaawansowanych przygotowań, przepisy nie pozwalają jednak na tym etapie na wypłacenie odszkodowań dla mieszkańców.

W chwili obecnej miasto czeka bowiem na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Dopiero po jego otrzymaniu Wojewoda Śląski będzie mógł wydać decyzje, które pozwolą wypłacić odszkodowania dla mieszkańców. Zgodnie z przewidywanymi terminami, wypłaty odszkodowań będą mogły być zrealizowane na przełomie III i IV kwartału br - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Jeszcze przed wspomnianą decyzją wojewody rozstrzygnięty zostanie przetarg na wyłonienie rzeczoznawcy, który wykonana wyceny nieruchomości. Wartości przygotowanych wycen będą znane mieszkańcom w połowie czerwca br. Mieszkańcy, którzy po wydaniu decyzji ZRID dobrowolnie zdecydują się oddać swoje nieruchomości na rzecz inwestora, otrzymają dodatkowo 5% wartości nieruchomości ustalonej przez rzeczoznawców i dodatkowe 10 000 zł za budynek mieszkalny. W czerwcu br. Miasto zorganizuje też dedykowane targi budownictwa, na których zaprezentowane zostaną nieruchomości do nabycia. Miasto zaoferowało też zaliczki finansowe w maksymalnej kwocie do 200 000 zł w związku z planowanym odszkodowaniem. Do tej pory z tej możliwości skorzystały 4 rodziny, które otrzymały już środki finansowe.

Jak dodaje Agnieszka Skupień - Zgodnie z zapisami ustawy, termin opuszczenia nieruchomości nie może być krótszy niż 3 miesiące, licząc od dnia wydania decyzji zezwalającej na realizacje inwestycji drogowej (ZRID). Miasto złożyło jednak wniosek do wojewody o wydłużenie tego terminu do 6 miesięcy. Biorąc pod uwagę spodziewany termin wydania wspomnianej decyzji, mieszkańcy będą musieli opuścić swoje nieruchomości w I kwartale 2017 roku. Miasto przy współpracy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej przygotowuje mieszkania tymczasowe dla osób które nie zdążą ze zmianą miejsca zamieszkania. Przygotowywany jest również magazyn dla osób, które tymczasowo będą potrzebowały miejsca na przechowanie swoich rzecz.

Każda z osób mieszkających w przebiegu planowanej drogi, która potrzebuje dodatkowej informacji na temat tej inwestycji, może je uzyskać osobiście w Wydziale Dróg Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Rzecznej 8 w godzinach pracy urzędu. Osoby zainteresowane mogą również pisać na adres mailowy: drogi@um.rybnik.pl (w temacie maila proszę wpisać: ”Droga Racibórz-Pszczyna”) lub dzwonić pod numer telefonu: 32 43 92 126, 32 43 92 124.

Na początku drugiej połowy roku planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Na przełomie 2016 i 2017 roku plac budowy oddany zostanie wybranemu wykonawcy. W pierwszych dwóch kwartałach 2017 roku rozpocznie się budowa, a jej zakończenie przewidywane jest na koniec 2019 roku.

Koszt dofinansowania to 290 mln zł, zaś całkowita wartość inwestycji szacowana jest na 440 mln zł, z czego 83 mln zostały zabezpieczone na wypłatę odszkodowań

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
a

chciałbyś mieszkać w sąsiedztwie autostrady, która serpentyną omija domy? Bo ja nie, czekam na odszkodowanie i buduje gdzie indziej, jak najdalej od tego miejsca.

m
max

co tam domy,co tam ludzie;ktos zaprojektowal droge,po co zmieniac plany.wszystko robi sie,pomijajac normalnych ludzi.robiac projekt,mozna byloby ominac te domy,ale po co
?jak nie ci z ekologow,dla ktorych wazne sa zabki,robaki,motyle,ciebie moze zalac,ale wazna jest ochrona robactwa.tam sie z nimi licza,z ludzmi juz nie.szkoda,ze tylko nie pytaja sie osob,ktorym chca zburzyc domy.

Dodaj ogłoszenie