MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga rowerowa wzdłuż ulicy Lotnisko w Katowicach zostanie skorygowana. To efekt protestów. Dzięki temu pod topór pójdzie nie 98 a 25 drzew

JPP
Ulica Lotnisko w Katowicach
Ulica Lotnisko w Katowicach LOTA
Projekt drogi rowerowej wzdłuż ulicy Lotnisko zostanie skorygowany. Dzięki temu - jak obiecują katowiccy urzędnicy - mniejsza będzie skala koniecznej w związku z inwestycją wycinki: pod topór pójdzie nie 98 a 25 drzew. Zmiany w projekcie zapowiedziano po protestach mieszkańców, których oburzyły plany miasta.

Projekt planowanej drogi rowerowej wzdłuż ulicy Lotnisko zostanie skorygowany

Droga rowerowa wzdłuż ulicy Lotnisko będzie biegła równolegle do lotniska Muchowiec i uzupełni sieć tras rozciągających się na terenie Doliny Trzech Stawów. Zostanie poprowadzona między ulicami Pułaskiego i Francuską (czyli będzie biegła obok lotniska, ale też osiedla Francuska Park oraz Centrum Handlowego 3 Stawy) i będzie miała 1,1 kilometra długości.

Musisz to wiedzieć

Przetarg na realizację już trwa, a o kontrakt zabiega osiem firm – tyle złożyło oferty w postępowaniu. Najdroższa opiewa na około 2,8 mln zł, najtańsza na ponad 1,6 mln zł. To znacznie mniej niż na inwestycję planuje przeznaczyć miasto, które oszacowało, że pochłonie ona ponad 3 mln zł. Termin realizacji to pięć miesięcy od czasu podpisania umowy.

Jednak plany dotyczące nowej drogi rowerowej oburzyły mieszkańców. Powód? Okazało się, że w związku z budową konieczna będzie wycinka prawie 100 drzew. Katowiczanie głośno zaprotestowali, a urzędnicy zapowiedzieli, że projekt skorygują z firmą, która wygra przetarg na realizację.

- Przychylając się do głosów mieszkańców zmieniamy przebieg ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Lotnisko na odcinku od ul. Francuskiej do ul. Szybowcowej.‬ Zmiany będą polegać na likwidacji w projekcie chodnika od strony lotniska (chodnik jest również po drugiej stronie ulicy – przyp. Red.), a także zawężenie pasa ruchu na tym odcinku. Zmiana ta pozwoli ograniczyć wycinkę drzew z 98 do około 25 – zapowiedzieli przedstawiciele miasta.

Jezdnia ulicy Lotnisko zostanie zwężona, ale pozostaną tu trzy pasy

Temat był też omawiany na czerwcowej Komisji Transportu katowickiej Rady Miasta. W trakcie posiedzenia naczelnik Wydziału Transportu Bogusław Lowak tłumaczył, że aby uniknąć dużej wycinki jezdnia ulicy Lotnisko będzie zawężona, ale zachowane zostaną trzy pasy ruchu (zostaną zwężone z 3,5 do 3 metrów). Jak przekonywał trzy pasy ruchu na ulicy są konieczne, aby umożliwić dojazd do znajdującego się w tym rejonie osiedla mieszkaniowego.

Zobacz koniecznie

- Mieszkańców tam jest już sporo, a będzie jeszcze więcej. Zawężanie tej drogi do dwóch pasów jezdni spowoduje, że jeden skręcający na osiedle samochód będzie w stanie zablokować całą drogę. Dlatego należy brać pod uwagę zdanie nie tyko środowiska rowerowego, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego, a przede wszystkim mieszkańców. Na tej drodze przekrój trzypasmowy jest potrzebny – to fragment wystąpienia naczelnika Lowaka zawarty w protokole z posiedzenia komisji.

Dodajmy, że droga rowerowa ma powstać po południowej stronie ulicy Lotnisko, czyli bliżej Muchowca. Dodatkowo w ramach inwestycji planowana jest korekta geometrii skrzyżowania ulic Lotnisko z Francuską oraz włączenie nowej drogi rowerowej w ulicę Francuską. Nawierzchnia ścieżki będzie miejscami bitumiczna, a miejscami z kostki brukowej.

Nie przeocz

Będzie też droga rowerowa wzdłuż alei Korfantego

To niejedyna taka inwestycja planowana w Katowicach. Również w tym roku ma się rozpocząć i zakończyć budowa drogi rowerowej wzdłuż alei Korfantego na odcinku od ulicy Telewizyjnej do rejonu skrzyżowania z ulicą Konduktorską. Trasa będzie miała około 1300 metrów, zaś szacowany koszt to 1,7 mln zł.

Z kolei na początku tego roku rozpoczęła się budowa 1,5-kilometrowej drogi rowerowej wzdłuż ulicy Panewnickiej między Centrum Przesiadkowym „Ligota” a ulicą Medyków. Realizacja pochłonie około 1 mln zł.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni