Drogi gaz i prąd uderzą w DPS-y, szpitale i szkoły. Senator Marek Plura apeluje do premiera. Rząd twierdzi, że ma gotowy pakiet rozwiązań

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
mat. prasowe
Udostępnij:
Tegoroczne podwyżki cen gazu i energii elektrycznej drastycznie odbiją się na domach pomocy społecznej, domach dziecka, środowiskowych domach samopomocy, szpitalach, szkołach, noclegowniach i domach samotnej matki. Senator Marek Plura wystosował apel do premiera o objęcie tych instytucji działaniami osłonowymi, które zmniejszyłyby opłaty za media. Wcześniej na ten sam problem w liście do ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina, zwrócił uwagę przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Samorządy sporo oberwą po kieszeni przez wysokie podwyżki cen gazu i prądu. To samo czeka m.in. szpitale, domy pomocy społecznej i przychodnie. Za instytucjami wstawił się w liście do premiera Mateusza Morawieckiego senator PO, Marek Plura, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

"Zwracam się do Pana z gorącym apelem o podjęcie niezwłocznych i skutecznych działań osłonowych zmniejszających drastyczne, sięgające kilkuset procent, podwyżki cen gazu i energii elektrycznej używanych w celu ogrzewania pomieszczeń i przygotowania posiłków przez instytucje i podmioty gospodarcze zapewniające całodobową lub codzienną opiekę, terapię bądź edukację osobom niesamodzielnym, chorym, bądź wymagającym systemowego, długofalowego wsparcia a także dzieciom i młodzieży" - napisał w liście do premiera poseł Marek Plura.

W swoim apelu wymienia m.in. domy pomocy społecznej różnego typu oraz inne podmioty świadczące całodobową pomoc opiekuńczą w trybie stacjonarnym, mieszkania chronione i treningowe, domy dziecka, domy samotnej matki, internaty, bursy, akademiki, hostele, noclegownie, ogrzewalnie i jadłodajnie, dzienne i środowiskowe domy pomocy, świetlice, szpitale, sanatoria, żłobki, przedszkola i szkoły oraz podmioty integracji społecznej.

Zdaniem senatora, bez wdrożenia rządowych działań osłonowych, instytucje te zostaną zmuszone w krótkim czasie zakończyć swoją działalność. Ich budżety bowiem w zasadniczej części pochłoną opłaty za gaz i energię elektryczną. "Nawet gdyby wzrost cen tych mediów dla ww. podmiotów ukształtowałby się na poziomie uregulowanym dla indywidualnych mieszkań, to i tak znajdą się one w tragicznej sytuacji ze względu na wzrost cen innych wydatków niezbędnych do realizacji funkcji opiekuńczych, leczniczych, terapeutycznych, wychowawczych bądź edukacyjnych” – zwraca uwagę Marek Plura.

Jednocześnie senator chwali podjęte przez rząd działania chroniące indywidualnych odbiorców mediów przed energetyczną drożyzną. Zwraca się także z prośbą do premiera o wsparcie projektu zmiany w ustawie Prawo Energetyczne, złożonego przez Parlamentarny Klub KO. Projekt nowelizacji przewiduje rozszerzenie rozwiązań w zakresie ochrony odbiorców indywidualnych na wspólnoty w budynkach wielolokalowych.

Wcześniej na ten sam problem w liście do ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina, zwrócił uwagę m.in. przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Jacek Gursz. "Podmioty gospodarcze wzrost kosztów paliwa gazowego zrównoważą podniesieniem cen swoich produktów, czy usług. Instytucje samorządowe takich działań podjąć nie mogą. Samorządy lokalne, konstruując budżety na rok 2022 w większości przypadków nie miały podstaw do ujęcia w nim takich podwyżek cen gazu" – napisał w liście do ministra.

Minister Jacek Sasin zapowiada tarczę

Minister Jacek Sasin zapowiedział już, że rząd ma gotowy projekt ustawy przewidującej pakiet osłonowy przed podwyżkami cen gazu obejmujący m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i instytucje publiczne, jak szpitale, szkoły, domy pomocy społecznej i przedszkola.

Projekt ustawy ma trafić do procedowania jeszcze na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Minister ma nadzieję, że propozycje zostaną szybko przyjęte. Jeśli zostaną uchwalone, będą obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie