18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogoń: Wszystkie trzy powstania śląskie miały charakter narodowy

Andrzej Drogoń
Dr Andrzej Drogoń
Dr Andrzej Drogoń ARC DZ
Dr Andrzej Drogoń, historyk: Nie możemy powstańczych akcji rozpatrywać tylko i wyłącznie w aspekcie militarnym, bo istotne było także podtrzymywanie ducha narodowego, jego ubogacenie, by każde kolejne zrywy były bardziej wyraziste i bardziej skuteczne.

Uważam, że żadne z trzech powstań śląskich nie było ani przypadkowe, ani spontaniczne i wszystkie trzy miały charakter narodowy. Wszystkie trzy należy rozpatrywać łącznie. Polska Organizacja Wojskowa, stanowiąca główną siłę zbrojną w tych powstaniach, wzorowała się na powstańcach wielkopolskich, przygotowując podobne akcje na Górnym Śląsku.

Powstania śląskie rozpatrywać musimy w całym kontekście kształtowania się granic Polski po I wojnie światowej, a szczególnie walk, które toczyły się z bolszewizmem na Wschodzie, a także decyzji społeczności międzynarodowej zawartych w traktacie wersalskim.

Warto zwrócić uwagę na trzy marcowe daty 1921 roku. Na 20 marca dużo wcześniej zaplanowany był plebiscyt na Górnym Śląsku. Moim zdaniem nieprzypadkowo tę datę poprzedzało uchwalenie konstytucji z 17 marca 1921 roku. O przyspieszenie prac nad jej uchwaleniem apelował Wojciech Korfanty, bo konstytucja odpierała argument przeciwnikom Polski, że to jest "państwo tymczasowe". Następnego dnia, 18 marca 1921 roku podpisany został pokój ryski między Polską, Rosją i Ukrainą, który sankcjonował przebieg granic między tymi państwami.

Powstania z 1919 i 1920 roku nie wybuchły przypadkowo, a sprawy socjalne były tylko tą iskrą, która podpaliła przygotowany już lont. Te zrywy polskie miały z całą pewnością charakter antyniemiecki, a ich uczestnikami nie byli Ślązacy o orientacji niemieckiej tylko polskiej.

Nie możemy tych powstańczych akcji rozpatrywać tylko i wyłącznie w aspekcie militarnym, bo istotne było także podtrzymywanie ducha narodowego, jego ubogacenie, by każde kolejne zrywy były bardziej wyraziste i bardziej skuteczne.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!