MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogowe inwestycje w Żorach. Część z nich już trwa, wkrótce ruszą kolejne. Zobacz LISTĘ

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Jedną z remontowanych dróg jest Aleja Jana Pawła II. Prace trwają także na innych żorskich drogach
Jedną z remontowanych dróg jest Aleja Jana Pawła II. Prace trwają także na innych żorskich drogach arc, RL, zdjęcie poglądowe
Na niektórych drogach można spotkać już budowlańców, na innych powinni pojawić się w najbliższych miesiącach. W 2024 roku wiele dróg na terenie Żor zostanie naprawionych i wyremontowanych. - Zadania związane z infrastrukturą drogową stanowią największą część wydatków inwestycyjnych miasta Żory - informują urzędnicy.

Drogowe inwestycje w Żorach. Na tych drogach będą utrudnienia

Od dłuższego czasu trwa przebudowa ulicy Zamkowej w Żorach, na odcinku od skrzyżowania z DK-81 do skrzyżowania przy pałacu, a także na odcinku od przepustu na rzece Ruda do skrzyżowania z ul. Lipową. Prace powoli, ale zmierzają do końca. Miasto informuje, że przygotowywany jest również przetarg na przebudowę ul. Zamkowej od przepustu na rzece Ruda do ul. Pukowca. Kontynuowana będzie też kosztująca ponad 1,5 mln zł modernizacja ulic: Durantów, Turkusowej, Szmaragdowej i Południowej. Te prace mają zakończyć się wiosną tego roku.

Kolejną z realizowanych inwestycji drogowych w Żorach jest budowa ul. ks. Stanisława Garbocza wraz z odwodnieniem, oświetleniem i kanałem technologicznym. Koszt tej inwestycji to 1,64 mln zł.

- Podpisana została już także umowa na przebudowę układu komunikacyjnego przy Zespole Szkół nr 3, Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych i budynku wielorodzinnym nr 26 na os. Sikorskiego przy ul. Wolontariuszy wraz z odwodnieniem i oświetleniem w Żorach – etap 2. Koszt to ponad 1,36 mln zł - informuje miasto.

Zmiany, ale najpierw utrudnienia drogowe, czekają również na mieszkańców Kleszczówki. Przeprowadzony zostanie remont ul. Mikołowskiej, obejmujący przebudową skrzyżowania ulic Mikołowska, Boczna i Jodłowa. W ramach tej inwestycji, wartej ponad 3,5 mln wykonany zostanie też remont ul. Jodłowej wraz z przeniesieniem przystanków autobusowych.

- Na tym jednak nie koniec prac w tym rejonie! Za ponad 2,1 mln zł wyremontowana zostanie ul. Boczna. Zadanie obejmie remont jezdni, chodnika, a także oświetlenia na odcinku od skrzyżowania z ul. Mikołowską do skrzyżowania z ul. Gichta - podkreślają żorscy urzędnicy.

Obecnie trwa również przebudowa Alei Jana Pawła II. Inwestycja za niemal 6 mln zł, obejmuje budowę dwóch pasów lewoskrętów na skrzyżowaniu z ulicami Trakt Piastowski i Sądowa wraz z przebudową istniejącej sygnalizacji świetlnej, budowę nowego ciągu pieszo-rowerowego, remont chodników i zatok autobusowych czy przebudowę oświetlenia. Ponadto trwają prace związane z budową dróg ul. Karpackiej i ul. Statki w Żorach-Roju. Koszt tej inwestycji to ponad 3 mln zł.

- Ważną inwestycją jest też przebudowa mostu drogowego w ciągu ul. Włościańskiej w Żorach, której koszty wyniesie 1,35 mln zł - podaje magistrat.

Za kwotę 6,74 mln zł, zostanie z kolei zbudowana sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przepompownią ścieków w rejonie ulic: Wiosennej, Warszowickiej, Hlonda, Gawliny, Damrota, Bogedaina, Sławika, Wolnego oraz Kwiatkowskiego wraz z przebudową ul. Warszowickiej i wykonaniem ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Warszowickiej. Miasto pozyskało na ten cel blisko 5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Prace drogowe obejmą ponadto:

  • ul. Wiedeńską od skrzyżowania z ul. Drwali do skrzyżowania z ul. Londyńską wraz z odwodnieniem i kanałem technologicznym,
  • budowę drogi łączącej ul. Bażancią i Aleję Armii Krajowej o łącznej długości ok. 2000 m, budowę ronda na ich połączeniu oraz modernizację ul. Hallera i Bogusławskiego wraz z poprawą ich parametrów użytkowych,
  • budowę drogi łączącej ul. Warszowicką z ul. Młyńską o łącznej długości ok. 1500 m razem z odwodnieniem, oświetleniem, kanałem technologicznym i przebudową skrzyżowania ul. Młyńskiej z DK-81,
  • budowę dróg od Ronda Raciborskiego do skrzyżowania z ulicą Reja i do skrzyżowania z ulicą Rudzką w Żorach razem z odwodnieniem i kanałem technologicznym,
  • nowe ścieżki rowerowe wzdłuż ul. Wodzisławskiej i Alej Wojska Polskiego, wzdłuż ul. Pukowca oraz wzdłuż ul. Męczenników Oświęcimskich,
  • modernizację ulic bocznej od ul. Głównej wraz z placem przy budynku OSP, a także ul. Złotej na odcinku od stawu Klajok do ul. Kleszczowskiej. Realizowana jest też umowa z firmą HLS Sp. z o.o. na modernizację ulic Spadzistej i Pochyłej,
  • zmodernizowane zostaną nawierzchnie ulic zlokalizowanych w dzielnicy Kleszczów: Bazaltowej, Ustronnej, Srebrnej, Kresowej, Wielkopolskiej, Granitowej oraz Złotej (od rzeki Ruda do stawu Klajok).

Jak wskazuje miasto, nowa nawierzchnia z kostki betonowej pojawi się do końca maja na ul. Wspólnej. Przygotowywane są zaś postępowania przetargowe na nowe nawierzchnie asfaltowe na ulicach: Urodzajnej, Morelowej, Herberta, Górnej wraz z odcinkiem ul. Beskidzkiej.

- Trwają też postępowania przygotowujące do remontów ulic: Bartockiej, Cytrynowej i Karola Brzozy. Po zakończeniu prac związanych z budową kanalizacji nowa nawierzchnia pojawi się też na ul. Ametystowej. Jeśli pozwolą na to finanse, jeszcze w tym roku planowana jest też modernizacja ulic Skarbek i Kłokocińskiej - informuje Urząd Miasta w Żorach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera