Drogowskazy pokazują odległość do muzeum, którego wciąż nie ma

Piotr Piesik
Wyraźnie widoczny drogowskaz do Muzeum Dudy- Gracza.  Tylko 310 metrów
Wyraźnie widoczny drogowskaz do Muzeum Dudy- Gracza. Tylko 310 metrów Piotr Piesik
Udostępnij:
Muzeum Jerzego Dudy-Gracza miało powstać na parterze kamienicy przy ul. Katedralnej 8 w Częstochowie. Urzędnicy magistratu musieli być bardzo pewni powodzenia tej inicjatywy, ponieważ na ulicach od kilku tygodni stoją drogowskazy dla turystów (jeden z elementów Miejskiego Systemu Informacji), które pokazują, którędy pomaszerować do przybytku sztuki, poświęconego słynnemu malarzowi rodem z Częstochowy.

U zbiegu alei Najświętszej Maryi Panny i ul. Piłsudskiego podano nawet dokładną odległość - 310 metrów. Szkopuł w tym, że mijają kolejne miesiące, a muzeum jak nie było, tak nie ma.

Trudno nawet policzyć terminy, których nie udało się dotrzymać. Pierwsze przymiarki mówiły o połowie 2007 roku, potem o grudniu, wreszcie o czerwcu roku ubiegłego. Na domiar złego nikt już nie chce nawet w przybliżeniu określić, kiedy muzeum ma szansę otworzyć wreszcie swe podwoje. Trochę to dziwne, skoro projekt jego utworzenia ogłaszano bardzo hucznie.

Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum Częstochowskiego, w którego struktury miało zostać włączone Muzeum Dudy- Gracza, już rok temu informował, że projekty aranżacji wnętrz, w których miały być eksponowane dzieła, zostały narysowane przez Romana Lonty i wstępnie zaakceptowane przez córkę artysty Agatę Dudę-Gracz. Dyskutowano jeszcze o szczegółach wyposażenia, oświetlenia, ekspozycji itd. Teraz Jadczyk nie chce już się wcale wypowiadać w sprawie pechowego muzeum, odsyła do urzędu miasta. Milczy też rodzina artysty.

- Muzeum właśnie powstaje, jest w trakcie realizacji. Mamy nadzieję, że pierwsi widzowie, miłośnicy talentu Dudy-Gracza będą mogli oglądać jego dzieła w maju. Wiele zależy tutaj od spełnienia wymagań spadkobierców artysty. Zmiany dokonywane na przykład w przygotowywanych już salach pociągają za sobą dodatkowe koszty, i przesunięcie otwarcia galerii. Samorząd działa na podstawie wcześniej przegłosowanych budżetów. Staramy się usuwać przeszkody dzielące nas od otwarcia placówki i dogadywać z właścicielami dzieł, które mają być prezentowane w Częstochowie - mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta, Ireneusz Leśnikowski.

Chodzi więc o pieniądze. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że dość opornie postępują negocjacje z właścicielami prac Dudy-Gracza, które miały być eksponowane w muzeum, właśnie z przyczyn finansowych.
Pomieszczenia na parterze kamienicy przy ul. Katedralnej wykupiono jeszcze w 2007 roku od prywatnego właściciela. Ustalono, że nie będzie tam galerii Jerzego Dudy-Gracza, lecz właśnie muzeum artysty. Galeria ma się znajdować tylko i wyłącznie w Krakowie. Z kolei w Częstochowie ma powstać wystawa prezentująca obok prac słynnego twórcy również pamiątki z jego życia. Eksponaty miała przekazać fundacja Conspero, zarządzająca spuścizną artystyczną malarza.

- Muzeum Dudy-Gracza? Nic o nim nie wiem, chyba takiego w Częstochowie w ogóle nie ma? Jest tylko Golgota na Jasnej Górze - mówi Joanna Makowska, częstochowianka, przechodząca ul. Katedralną obok siedziby przyszłego muzeum.

Wielki artysta

Jerzy Duda-Gracz należy do najwybitniejszych artystów, którzy wywodzą się z Częstochowy. Tu się urodził w 1941 roku, tu ukończył ówczesne Państwowe Liceum Technik Plastycznych, dziś Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego.

Choć drogi artysty prowadziły potem po całej Polsce i świecie, zawsze chętnie przyjeżdżał do Częstochowy, miał tu wielu przyjaciół. Do najważniejszych dzieł w swoim dorobku zaliczał Golgotę Jasnogórską, cykl obrazów na wzór Drogi Krzyżowej, które oglądać można w klasztorze jasnogórskim. Na jednym z płócien artysta uwiecznił samego siebie.

Zmarł w listopadzie 2004 roku podczas pleneru malarskiego w Łagowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie