Dron kontra smog, czyli latający Ekopatrol w Tarnowskich Górach ZDJĘCIA

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
W Tarnowskich Górach ruszył Ekopatrol, pilotażowy program do walki ze smogiem.
W Tarnowskich Górach ruszył Ekopatrol, pilotażowy program do walki ze smogiem. Tomasz Klyta
W Tarnowskich Górach ruszył pilotażowy program do walki ze smogiem o nazwie "Hajcujemy- Nie trujymy". Przez ponad dwa miesiące nad miastem będzie latał dron wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Są tak czułe, że będzie można wskazać już nie tylko najbardziej zanieczyszczone dzielnice, ale nawet najgorsze ulice a nawet konkretne domy.

W skład "Ekopatrolu" wchodzi dron z urządzeniami pomiarowymi oraz samochód elektryczny. Ekopatrol przez ponad dwa miesiące (do 21 marca) będzie jeździł po Tarnowskich Górach. Zbierze dane, które wskażą najbardziej zanieczyszczone ulice a nawet konkretne domy, należące do największych trucicieli.

- Na tym właśnie polega wyjątkowość projektu - mówi dr Marcin Głodniok, z Głównego Instytutu Górnictwa, który jest partnerem Ekopatrolu - Stacjonarne czujki zanieczyszczeń, które są zainstalowane w wielu miastach, czasem nie oddają jakości powietrza nawet w sąsiedniej dzielnicy. Dzięki latającej platformie możemy zbliżyć się do konkretnego emitera zanieczyszczenia i wskazać, kto jest największym trucicielem w danej lokalizacji - tłumaczy.

Po zakończeniu pracy Ekopatrolu, na mieszkańców Tarnowskich Gór czekają... nagrody. Zdecydowano bowiem, że właściciele domów z ulic i rejonów o najczystszym powietrzu zostaną wyróżnieni. Miasto planuję podarować im drzewka.

- Nie znaczy to jednak, że straż miejska nie będzie karała mandatami za łamanie przepisów. W tym aspekcie nic się nie zmieni - zaznacza Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór - Zdecydowaliśmy się na nagrody, aby wzbudzić w mieszkańcach coś w rodzaju konkurencji. Efektem takiego współzawodnictwa będzie przede wszystkim czystsze powietrze - dodaje.

Program kosztuje 112 tys. zł z czego 60 tys. zł pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Poza WFOŚiGW oraz urzędem miejskim w Tarnowskich Górach, w programie uczestniczą także Główny Instytut Górniczy oraz Regionalny Fundusz Ekorozwoju z Bielka Białej. W poniedziałek 15 stycznia wymienione podmioty podpisały list intencyjny w sprawie programu "Hajcyjymy - Nie Tryjymy".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie