Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dronoid zdezynfekował Rynek w Katowicach. Takie działania w przyszłości powinny być codziennością

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Dronoid zdezynfekował Rynek w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Dronoid zdezynfekował Rynek w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>mat. prasowe
We wtorek - 30 czerwca - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w porozumieniu z miastem Katowice i firmą Spartaqs, przeprowadziła testową dezynfekcję miejskich ławek na Rynku za pośrednictwem... dronoida. Takie działania w przyszłości powinny być na porządku dziennym.

Dziś tego typu działania mogą wydawać się dosyć zaskakujące, ale w przyszłości mogą być one po prostu standardowe. Chodzi o dezynfekcję miejskiej infrastruktury przy pomocy samodzielnie latających robotów. 30 czerwca dronoidy latały nad katowickim Rynkiem - tym samym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przeprowadzała testy wspomnianej technologii.

Dronoid zdezynfekował Rynek w Katowicach

Nie da się ukryć, że z każdym kolejnym rokiem robotyzacja, a także technologie autonomiczne będą pełnić coraz większą rolę w naszym życiu. Dlatego też, GZM coraz śmielej chce wykorzystywać bezzałogowe statki powietrzne, które będą funkcjonować w przestrzeni powietrznej miast, świadcząc różnego rodzaju usługi: zarówno dla mieszkańców, administracji, jak i biznesu.

Jedną z możliwości może być... wspomniana już dezynfekcja miejskiej infrastruktury przy użyciu latających robotów. We wtorek - 30 czerwca - taki pomysł testowano przy Sztucznej Rawie na Rynku w Katowicach.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

– Oprysku miejskich ławek dokonaliśmy dronoidem, który powstał z myślą o gaszeniu pożarów. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, w porozumieniu z Metropolią i miastem Katowice, dzisiaj postanowiliśmy wykorzystać tę maszynę do celów dezynfekcji – mówi Sławomir Huczała, główny konstruktor i współwłaściciel katowickiej firmy Spartaqs.

Mowa tu o dronoidzie Heracles V8ASD, który był wyposażony w zasobnik o pojemności 12 litrów. Do oprysków wykorzystano bezpieczny dla zdrowia koncentrat, który jest używany m.in. do mycia i dezynfekcji wyrobów medycznych, takich jak chociażby łóżka, fotele zabiegowe czy stoły operacyjne.

– Podczas dzisiejszego oprysku dronoid był sterowany przez operatora, ponieważ usługa cały czas jest testowana. Chcieliśmy poznać zarówno specyfikę terenu, jak i samego oprysku. Natomiast kiedy w pełni zakończymy ten projekt, dronem będzie sterował komputer. Urządzenie w sposób skomputeryzowany będzie wylatywać z samochodu i opryskiwać teren. Dezynfekcja takiej powierzchni jak dzisiaj nie zajmie więcej niż 10 minut – dodaje przedstawiciel firmy Spartaqs.

Katowice nie od dziś stawiają na nowoczesne technologie

Nowe technologie już wcześniej były wykorzystywane przez miasto. - Już od kilku lat straż miejska wykorzystuje drony przy kontroli palenisk pod kątem spalania odpadów. Urządzenia tego typu mają wielki potencjał, więc chętnie włączyliśmy się jako miasto w testy pod kątem wykorzystania ich w trakcie dezynfekcji przestrzeni miejskiej – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy Katowic.

– W związku ze stanem epidemii, dezynfekcje wykonują ręcznie służby miejskie. Teraz w ramach współpracy z Metropolią, a także katowicką firmą Spartaqs, przetestowaliśmy drona, który zdezynfekował ławki przy Sztucznej Rawie na Rynku. Chętnie przyjrzymy się dokładniej takim rozwiązaniom, by być może w przyszłości wdrożyć je na stałe – dodaje Ewa Lipka.

Warto wspomnieć, że już od blisko dwóch lat Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia współtworzy inicjatywę Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD). Jednym z celów całej akcji jest testowanie oraz wdrażanie usług z wykorzystaniem właśnie dronów.

Musisz to wiedzieć

– Zanim dokonaliśmy oprysku ławek na katowickim Rynku, najpierw wykonaliśmy testy tej usługi na wydzielonym i odizolowanym od ruchu lotniczego obszarze w Metropolii. Zachowując takie procedury, jesteśmy w stanie wdrażać rozwiązania z wykorzystaniem dronów, które są technologiczne dojrzałe i w pełni bezpieczne – mówi Marcin Dziekański, który jest kierownikiem projektu „Drony nad Metropolią”.

– Mamy wizję miasta, w którym przestrzeń powietrzna będzie wykorzystywana do nowych możliwości. Testy takie jak dzisiaj pokazują, że ta wizja już wkrótce może stać się rzeczywistością – dodaje.

Dezynfekcja infrastruktury miejskiej to zaledwie niewielki wycinek możliwości, jakie dają bezzałogowe statki powietrzne. Nie od dziś wiadomo, że drony mogą być wykorzystywane naprawdę na wiele różnych sposobów. Wszyscy będą się mogli o tym przekonać podczas konkursu technologicznego Droniada GZM.

Zobacz koniecznie

W tegorocznej edycji konkursu, która odbędzie się w dniach 1-4 lipca na lotnisku na Muchowcu, zespoły akademickie będą opracowywać sposoby wykorzystania dronów na autostradowych korytarzach życia, a także w rolnictwie precyzyjnym.

Z uwagi na pandemię koronawirusa w naszym kraju, część wydarzenia będzie odbywać się online. Konkurencje terenowe będzie można bowiem śledzić pod adresem: www.droniada.eu.

To jest zabawne

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo