Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga w diecezji mała elektrownia na kościele

Anna Zielonka
Na dachu kościoła pw. św. Franciszka w Sosnowcu znajduje się 61 paneli fotowoltaicznych. Weszliśmy na górę, aby je zobaczyć
Na dachu kościoła pw. św. Franciszka w Sosnowcu znajduje się 61 paneli fotowoltaicznych. Weszliśmy na górę, aby je zobaczyć arc.
To już druga taka elektrownia słoneczna w regionie, która powstała na dachu kościoła. W parafii pw. św. Franciszka w Sosnowcu tamtejszy proboszcz, ks. Wiesław Żmija, zamontował na świątyni 61 paneli fotowoltaicznych o mocy 15,25 kW. Te słoneczne ogniwa produkują już prąd dla kościoła, a nadwyżka energii zostanie sprzedana koncernowi energetycznemu. Ekologia i ekonomia idą tu więc w parze.

- Rozwiązania czasem podsuwa życie - zaznacza ks. Wiesław Żmija. - Plan mojego poprzednika, ks. Leszka Turka, zakładał wymianę ogrzewania w kościele i na plebanii. Poszedłem dalej i rozbudowałem tę ideę o zmodernizowanie termiczne tych dwóch budynków, bo trudno, nawet najnowocześniejszym osprzętem ogrzewać kościół, a mieć ujście ciepła. Postarałem się o dofinansowanie tego projektu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ale aby otrzymać te pieniądze, trzeba było wykazać efekt ekologiczny. Stąd pomysł na panele, czyli czerpanie energii wprost ze słońca - wyjaśnia.

Mała sosnowiecka parafia (ok.3,8 tys. mieszkańców) wzięła przykład z jaworznickiej, a dokładnie z tej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym. To tam proboszcz, ks. Józef Lenda, dla oświetlenia sanktuarium i ocieplenia go w zimie wykorzystuje aż 312 paneli słonecznych. Z kolei wyprodukowana w lecie, za pośrednictwem modułów fotowoltaicznych, energia trafia też do pobliskiej Elektrowni Jaworzno III (w zamian koncern ogrzewa kościół).

Instalacja na kościele pw. św. Franciszka w Sosnowcu kosztowała 153 tys. zł (1/4 zapłacił WFOŚiGW, reszta to udział własny parafii i pożyczka z funduszu), razem ze specjalną konstrukcją, na której stoją panele. Dzięki niej nie trzeba było wiercić dziur w dachu, co uchroniło go przed nieszczelnością. Parafia jest w trakcie pozyskiwania koncesji na sprzedaż energii.

- Dzięki temu, szybciej spłacimy kolejne raty pożyczki, a resztę zarobionych pieniędzy przeznaczymy na ogrzewanie kościoła - podkreśla kapłan.

Uważa, że warto korzystać z nowinek technicznych po to, aby poprawiać warunki funkcjonowania wspólnoty parafialnej.
- W dobrych warunkach, lepiej skupia się na modlitwie - dodaje ks. Żmija.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
*Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!