reklama

Druga wieża .KTW, kompleks przy Grundmanna. Ekspansja biur w Katowicach trwa

Dorota Niećko
Budowa drugiej wieży .KTW w Katowicach, kompleks Face2Face przy Chorzowskiej i Grundmanna, budowa kompleksu biurowego przy Korfantego - to najbardziej spektakularne inwestycje biurowe, jakie dzieją się lub dziać mają w tym roku w Katowicach. Rok 2018 był rokiem biur i magazynów, orzekli eksperci z międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Jaki będzie 2019? Może jeszcze lepszy, bo biurowce w Katowicach rosną szybciej, niż przewidywali to jeszcze kilka miesięcy temu eksperci.

- Kondycja polskiego rynku nieruchomości komercyjnych jest najlepsza w historii, o czym świadczy rekordowy wolumen aktywności inwestycyjnej. W 2018 roku przekroczył on 7 miliardów euro - czytamy w raporcie międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.

- Na koniec 2018 roku całkowity zasób powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin) wyniósł ponad 4,9 mln metrów kwadratowych (plus 12 procent rok do roku). Regionalnymi liderami pozostają Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. Wrocławski rynek biurowy, jako drugi po Krakowie, przekroczył jeden milion metrów kwadratowych - wynika z raportu.

Katowice i aglomeracja to piąty rynek biurowy w Polsce. Na koniec 2018 roku miały 519 tys. mkw. powierzchni biurowej (choć zakładano, że pół miliona metrów przekroczy dopiero po oddaniu do użytku kompleksu Face2Face). Dla porównania - Wrocław i Kraków mają już po ponad milion metrów powierzchni biurowej. Eksperci C&W podkreślają, że na wzrosty ma wpływ ekspansja firm z sektora usług dla biznesu, które dokonywały ekspansji w nowych ośrodkach (wśród nich wymienia się najem Fujitsu Global Delivery Center w Katowicach - aż 6 tys. metrów w biurowcu .KTW). - Dzięki obserwowanemu trendowi decentralizacji, najemcy coraz częściej interesują się nie tylko największymi rynkami, ale również mniejszymi miastami, takimi jak Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń (Mimecast), Gliwice (Enginiety) czy Częstochowa (SII) - skomentował Jan Szulborski, konsultant w Dziale Badań i Doradztwa, autor raportu.

W 2018 roku w Katowicach w 10 projektach biurowych dostarczono 50 tys. 800 mkw. (+218% r/r) nowej podaży. Największymi inwestycjami ubiegłego roku były .KTW (18 tys. 200 mkw.), Silesia Business Park IV (10 tys. 700 mkw.) oraz GPP Business Park IV - Bloch (7500 mkw.). Eksperci Cushman & Wakefield szacują, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy katowicki rynek biurowy powiększy się o dodatkowe 52 tys. mkw. w siedmiu projektach biurowych.

Największe transakcje 2018 roku w Katowicach to: najem powierzchni w .KTW I przez Fujitsu- 6200 mkw.; umowa podpisana na powierzchnię w kompleksie A4 Business Park, obejmująca 3100 mkw. dla firmy Perform Media; poufna umowa na najem 2200 mkw. w biurowcu Katowice Business Point; 2100 mkw., jakie właściciel wykorzysta w budynku Farmacol; 1500 mkw. wynajęte w biurowcu .KTW I przez Teleperformance i 1500 mkw., jakie w tym samym budynku zajął sam właściciel, czyli firma TDJ. Również 1500 metrów kwadratowych ma nowy najemca w Silesia Business Park IV.

- W 2018 roku w Katowicach odnotowaliśmy historyczny spadek pustostanów. Tendencja ta może się pogłębiać, ze względu na duży popyt na powierzchnie klasy A, zlokalizowane blisko centrum miasta. Najemcy obecni na rynku cały czas poszukują możliwości ekspansji, a dużą dynamikę wzrostu zawdzięczają głównie dostępności talentów w ponaddwumilionowej metropolii - komentują autorzy raportu.

- W 2019 roku spodziewamy się zamknięcia kilku znaczących transakcji, które potwierdzą zwiększające się znaczenie Katowic na biurowej mapie Polski - podsumował Tomasz Dyba, negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield. Popyt na powierzchnie biurowe w Katowicach w 2018 roku wyniósł 38 tys. 200 mkw. i był o 24 proc. wyższy niż w roku 2017, ale jednocześnie o 9 proc. niższy od średniej pięcioletniej z lat 2013-2017. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Katowicach w 2018 r. zmalał do poziomu 8,8 proc. (45 700 mkw.), co stanowi spadek o 2,5 p.p. w porównaniu do 2017 roku.

Czynsze w Polsce i Katowicach

Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w 2018 roku kształtowały się na poziomie 13,75 euro za metr kwadratowy miesięcznie. W kolejnych kwartałach możemy spodziewać się wzrostu średnich stawek czynszu za najlepsze projekty biurowe w związku z wejściem na lokalny rynek takich deweloperów jak Cavatina (planuje 20-piętrowe wieże z ok. 57,7 tys. mkw. powierzchni najmu w rejonie Mickiewicza, koło Stalexportu), Trigranit (chce wybudować 15-piętrowy biurowiec przy Chorzowskiej, obok SBP, rozpoczęcie budowy planowane jest w 2019, a finał w 2022 roku) oraz Vastint, który zaczyna rozbiórkę dawnego hotelu Silesia. Plan: hotel plus 30 tys. mkw. powierzchni biurowych w biurowcach o wysokości około 50 metrów. Rozbiórka hotelu ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach, a wiosną mieliśmy poznać jej wykonawcę.

Wiadomo, że rozbiórka będzie postępowała kondygnacja po kondygnacji. Nie będziemy obserwowali w centrum Katowic widowiskowego wysadzenia hotelu Silesia w powietrze. Za to inwestor zamierza ponownie wykorzystać nawet 70 proc. materiałów z rozbiórki do wybudowania nowych biurowców i hotelu. Chodzi tutaj nie tylko o oszczędności, ale przede wszystkim o jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne przeprowadzenie budowy. Materiały trafią do recyklingu, a firma do prowadzenia prac będzie wykorzystywała lokalne materiały, żeby niepotrzebnie nie przywozić ich na miejsce z drugiego końca Polski.

To, że Katowice przyciągają coraz więcej firm, potwierdza też raport firmy doradczej Savills pt. „Spotlight: Rynek biurowy w miastach regionalnych”. Zgodnie z nim, niezmiennie największymi rynkami biurowymi w regionach jest Kraków (1,26 mln mkw.) i Wrocław (1,05 mln mkw.). W tych miastach w 2018 r. oddano również najwięcej nowej powierzchni, odpowiednio 155 200 mkw. i 146 600 mkw. To także tu znajduje się najwięcej powierzchni w budowie: 247 tys. mkw. w Krakowie oraz 208 tys. mkw. we Wrocławiu.

- W Krakowie i Wrocławiu znajduje się blisko połowa całkowitych zasobów biurowych rynków regionalnych w Polsce. Sektor nieruchomości biurowych w obu miastach w dalszym ciągu rozwija się bardzo dynamicznie, aktywność zarówno najemców, jak i deweloperów jest wysoka. Z miast zlokalizowanych na południu Polski, które przyciągają sektor biznesowy, warto wspomnieć również o Katowicach, gdzie zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyły w 2018 r. pół miliona mkw. - komentował Rafał Oprocha, dyrektor regionu Polski południowej w Dziale Powierzchni Biurowych Savills.

Na to czekamy w 2019 roku

Na co jeszcze czekamy w Katowicach w roku 2019? Od roku - na datę rozpoczęcia budowy drugiego budynku kompleksu .KTW przy rondzie i centrum kongresowym. Mowa o wyższej wieży, wysokiej na 133 metry i liczącej ponad 58 tys. mkw. powierzchni biurowej. Wiadomo, że pewne decyzje w tej kwestii zapadły. Pierwsza wieża, która ma rok, nie jest jeszcze w 100 procentach skomercjalizowana. Jeszcze w kwietniu pojawią się tu nowi najemcy. Już trwa aranżacja powierzchni dla nich. W toku są rozmowy z kolejnymi, mają pojawiać się w kolejnych miesiącach. - Projekt wykonawczy .KTW II jest już gotowy. Prowadzimy też rozmowy z potencjalnymi najemcami - informowali przedstawiciele inwestora na koniec zimy 2019.

Szybciej gotowy będzie na pewno kompleks przy Wrocławskiej, nieopodal trasy S86 (aleja Roździeńskiego). Inwestor to firma DL Invest, ciekawy gracz na rynku. Nieruchomość o nazwie DL Center Point II Katowice Roździeńskiego to obiekt typu mixed-use, łączy w sobie kilka funkcji, wśród których dominuje część biurowa. Na parterze znajdzie się część handlowo-usługowa, a na piętrach usługi i powierzchnia biurowa. Powierzchnia użytkowa najmu wynosić będzie około 17 tys. 222 mkw. Otwarcie planowane jest na przełom trzeciego i czwartego kwartału 2019 roku.

DL Invest, który na swoim koncie ma m.in. pieczołowitą modernizację zabytkowego gmachu poczty w Gliwicach, w Katowicach kupił też nieruchomość przy Korfantego 138 (dawny Reinhold). Chce tu postawić 9- lub 13-piętrowy kompleks biurowy DL Center Point III. Powierzchnia biurowa - 13 tys. mkw. Wedle pierwszych wizualizacji na stronie firmy, mogą to być dwa lub trzy budynki, a budowa może rozpocząć się w lipcu 2019 r. Projektantami budynku są architekci z pracowni Ostrowscy Architekci (ta sama pracownia zajmowała się kompleksem obok S86 dla DL Invest). Przy Korfantego od 2010 stoi już czterokondygnacyjny kompleks Reinhold Office Center z nieco ponad 8 tys. metrów powierzchni.

Echo Investment też działa na pełnych obrotach na działce po hali sportowej Huty Baildon. Również w 2019 roku chce oddać pierwszą, wyższą część kompleksu Face2Face (14 kondygnacji, 26 tys. mkw.) na rogu Grundmanna i Chorzowskiej. Jednocześnie od jesieni trwa budowa drugiego etapu (7 kondygnacji, 20 tys. mkw.). Co dzieje się dzisiaj? W I etapie inwestycji prowadzone są prace związane z konstrukcją budynku. W całości budynku wykonane są stropy nad kondygnacją +3, w segmencie A w marcu przygotowywane było zbrojenie stropu nad kondygnacją +5. Na poziomach garaży podziemnych -2 i -1 trwają prace murarskie, instalacyjne oraz wykończeniowe. Roboty murarskie trwają również na parterze, a na zewnętrz - prace instalacyjne.

- W najbliższych tygodniach planujemy rozpoczęcie prac elewacyjnych, robót murarskich, instalacyjnych i wykończeniowych - informuje Paweł Słupski z Echo Investment. - W II etapie wykonana została już obudowa wykopu, tzw. ścianka berlińska, prowadzimy dalsze prace związane z wykopem. A w przyszłym miesiącu ruszymy z pracami konstrukcyjnymi - dodaje. A komercjalizacja? - Podpisaliśmy pierwsze umowy, finalizujemy kolejne, o szczegółach będziemy mogli powiedzieć jeszcze wiosną tego roku - dodaje.

Echo naprawdę buduje ten potężny kompleks w ekspresowym tempie. Ale nie tylko oni uwijają się w Katowicach: kiedy zapowiadano start inwestycji, stan rynku był taki, że przewidywano, że to właśnie Face2Face „przeskoczy” pół miliona metrów powierzchni biurowej, dostępnej na rynku.

Teraz wiadomo, że tę granicę Katowice przeskoczyły kilka miesięcy szybciej i do końca roku przybędzie jeszcze 50 tys. mkw. Ale - pamiętajmy, że Kraków i Wrocław mają tej powierzchni niemal dwa razy więcej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

60 sekund Biznesu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Stare informacje, pomyłka etapów w F2F....no cóż, dzisiejsi redaktorzy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3