MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa tlenowe sadzą w Żywcu. Uratują miasto przed smogiem?

Jacek Drost
Jacek Drost
W Żywcu ruszyła akcja sadzenia drzew tlenowych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Żywcu ruszyła akcja sadzenia drzew tlenowych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały Prasowe
W Żywcu zaczęło się sadzenie drzew tlenowych. W sumie w mieście będzie rosło kilkadziesiąt takich drzew, które m.in. dzięki ogromnym liściom i szybkiemu wzrostowi pochłaniają olbrzymie ilości dwutlenku węgla.

W Żywcu odbyło się sadzenie drzew tlenowych, w którym wzięli udział pracownicy żywieckiego browaru wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta. W sumie w mieście będzie rosło kilkadziesiąt drzew tlenowych, m.in na os. 700-lecia, os. Zgoda oraz obok Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Browar w Żywcu zdecydował także o przekazaniu 15 sadzonek drzew tlenowych Miejskiemu Centrum Ekologicznemu, poprzez które mieszkańcy Żywca będą mogli za darmo dokonać adopcji drzewa i posadzić je we własnym ogródku. W ten sposób browar spełnił obietnicę złożoną podczas ubiegłorocznej akcji "Świąteczna Zwrotka Ż", w ramach której obiecał przeznaczyć pieniądze ze zbiórki butelek zwrotnych na sadzenie drzew tlenowych w mieście.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pierwsze sadzonki drzew tlenowych zostały posadzone przez pracowników browaru w najbliższym sąsiedztwie, czyli na os. Zgoda, gdzie umieszczono także tablicę pamiątkową. W wydarzeniu wzięli udział także dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu Tomasz Klima oraz burmistrz miasta Antoni Szlagor.

Musisz to wiedzieć

Drzewa, które pochłaniają dwutlenek węgla

Dlaczego zdecydowano się akurat na drzewa tlenowe? Te wyjątkowe rośliny dzięki ogromnym liściom i szybkiemu wzrostowi pochłaniają olbrzymie ilości dwutlenku węgla i produkują prawie 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Dzięki temu w znaczący sposób poprawiają jakość powietrza. Drzewa te bardzo dobrze przystosowują się do różnych warunków klimatycznych i rodzajów gleby oraz nie wymagają większej ilości wody niż zwykłe drzewa. Zakupione i posadzone w Żywcu drzewa tlenowe posiadają uznany na arenie międzynarodowej europejski paszport, certyfikat jakości oraz licencję handlową. Już jedno posadzone drzewo tlenowe potrafi zredukować ślad węglowy.

- Cieszymy się, że mieszkańcy Żywca tak licznie wzięli udział w organizowanej przez nas "Świątecznej Zwrotce Ż" w grudniu 2019 r. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu jesteśmy w stanie posadzić drzewa tlenowe na terenie Żywca. Specjalne podziękowania należą się mieszkańcom, którzy oddali butelki podczas "Świątecznej Zwrotki Ż" i wsparli tę inicjatywę – mówi Tomasz Klima, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.

Świąteczna Zwrotka Ż

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu obiecał kupić i zasadzić drzewa w wyniku wyniku zorganizowanej pod koniec ubiegłego roku akcji zbierania butelek zwrotnych pod nazwą Świąteczna Zwrotka Ż. Podczas akcji browar zachęcał mieszkańców Żywca do zwracania butelek oraz przekonywał, że takie działania pozytywnie oddziałują na otoczenie. W zaledwie 10 dni zebrano 6800 butelek zwrotnych, każda zebrane butelka stanowiła 1 zł, które browar obiecał przeznaczyć na zakup oraz posadzenie wyjątkowych drzew tlenowych w Żywcu.

Zobacz koniecznie

- Dzięki browarowi w Żywcu nasze miasto stało się kolejnym na mapie Polski, w którym będą rosnąć drzewa tlenowe. To dobra informacja dla nas wszystkich, bo te specjalne drzewa pochłaniają nawet 10 razy więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa. Dla tych z państwa, którzy chcieliby posadzić takie drzewo w swoim ogrodzie, Browar przygotował 15 sadzonek. W najbliższym czasie poinformujemy państwa w jaki sposób można będzie je otrzymać – mówi Antoni Szlagor, burmistrz miasta Żywca.

Sadzenie drzew tlenowych to jedno z wielu działań o charakterze ekologicznym realizowanym przez firmę, a tym samym naturalny krok w celu poprawy jakości powietrza w Żywcu. Inicjatywa "Świątecznej Zwrotki Ż", podobnie jak wszystkie działania firmy, jest wynikiem troski o lokalne społeczności i stanowi część szerszych działań Grupy Żywiec pod hasłem, „Daj butelce drugie życie”, której celem jest umożliwienie konsumentom zwrotu butelek na terenie całej Polski bez konieczności posiadania paragonu.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera