Trwa wielka modernizacja linii kolejowej na odcinku Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. To część dużego projektu obejmującego przebudowę linii E65 na odcinku Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice. Z powodu tych prac na odcinku Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg zostały m.in. zamknięte przejazdy pod mostami kolejowymi.
Jednoczesne zamknięcie wszystkich przejazdów pod mostami kolejowymi w miejscowości Zabrzeg, podzieliło tę miejscowość odcinając mieszkańców od szybkiego dojazdu i dostępu do m.in. ośrodka zdrowia, apteki i sklepów. Zgodnie z wyznaczonymi objazdami, o jakich informują żółte tablice umieszczone przy drogach, osoby mieszkające np. 200 metrów od ośrodka zdrowia, ale za mostem kolejowym, chcąc do niego dotrzeć muszą pokonać... 10,6 km m.in. drogą krajową nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach.
Utrudnienia dotyczą nie tylko mieszkańców Zabrzega i Ligoty, ale i Czechowic-Dziedzic oraz turystów, którzy jadąc w kierunku korony Jeziora Goczałkowickiego wybierali drogę prowadzącą pod mostami kolejowymi w Zabrzegu.
Mieszkańcy skarżą się nie tylko na utrudnienia związane z zamknięciem mostów, ale i na sposób prowadzenia inwestycji. Chodzi o potężne ciężarówki, które rozjeżdżają lokalne drogi i ulice niszcząc ich nawierzchnię i pobocza oraz zostawiając za sobą wszechobecne błoto.
- Dlaczego nie można było zamknąć tylko jednego mostu, a jeden zostawić przejezdny? I co z tymi drogami, czy ktoś je potem w ogóle naprawi? – zastanawiają się w gminie Czechowice-Dziedzice.
Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informuje, że ze względu na zaplanowane wcześniej czasowe wyłączenia z eksploatacji linii kolejowej nr 93 nie ma możliwości modernizacji obiektów mostowych naprzemiennie.
- Podczas przebudowy linii kolejowej nr 93 na odcinku między Zabrzegiem, a drogą krajową nr 1, wykonawca zapewni możliwość przejazdu i przejścia przez linię kolejową przez cały okres trwania prac. Obecnie taki przejazd możliwy jest ul. Objazdową. Otwarte również pozostaje przejście pod torami w miejscowości Zabrzeg – wskazuje.
Hamarnik zapowiada, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowały budowę nowego przejścia pod torami w miejscowości Zabrzeg. Takie przejście będzie funkcjonowało przez ok. dwa lata. Takie rozwiązanie wymusza konieczność prowadzenia prac etapami, by utrzymać ruch pociągów.
- Wykonawca prac planuje zamknięcie istniejącego dotąd przejścia pod torami w lipcu 2020 r., po wcześniejszym uruchomieniu tymczasowego przejazdu w okolicy przystanku osobowego – informuje Piotr Hamarnik.
Zaznacza, że przed przystąpieniem do prac inwestycyjnych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, wykonawca przy udziale zarządców zinwentaryzował istniejące drogi oraz otrzymał wymagane zgodny na prowadzenie transportu.
- W przypadku powstania uszkodzeń spowodowanych transportem związanym z budową linii kolejowej wykonawca dokona niezbędnych napraw – podkreśla przedstawiciel PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Zmiany w organizacji ruchu na linii nr 93, na odcinku Czechowice Dziedzice – Zabrzeg potrwają do końca 2021 roku.
Zobacz koniecznie
O pracach modernizacyjnych na tej linii kolejowej było ostatnio głośno nie tylko z powodu zamknięcia mostów, ale głównie z powodu hałaśliwych prac prowadzonych przez trzy noce z rzędu. W rejonie jednego z zamkniętych mostów - mostu kolejowego w ciągu ul. Sikorskiego w Zabrzegu - potężne ze względu na rozmach i hałas prace były prowadzone w środku nocy w bezpośrednim sąsiedztwie setek mieszkańców. I tak przez trzy noce z rzędu – mniej więcej w godzinach od 1.30 do 4.30 od 16 do 18 czerwca.
- To dramat. Nie da się wytrzymać, ciężko spać, głowa boli. A przecież rano trzeba wstać do pracy. Nie dość, że ogromny hałas, to jeszcze te światła wokół torów włączyli – skarżyli się okoliczni mieszkańcy. – Dlaczego nie można było tego robić w ciągu dnia, tylko w akurat w środku nocy – pytali bezradnie.
- Prace możemy prowadzić tylko przy wyłączonej sieci trakcyjnej i wstrzymanym ruchu pociągów. Czyli tylko w godzinach nocnych. Dzisiaj koniec głośnych prac, więc problemu już nie będzie – poinformował w czwartek 18 czerwca Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimex SA, firmy, która wykonuje prace modernizacyjne na tym odcinku.
Dodał, że nie jest to wyjątkowa sytuacja, często tak zdarza się na modernizowanych liniach kolejowych. Dzięki temu w ciągu dnia można zapewnić dostęp do transportu kolejowego. Wtórowała mu Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
- Wykonawca wyjątkowo pracuje przez trzy noce, w czasie gdy nie ma ruchu pociągów. Konieczne jest zabezpieczenie terenu obok wiaduktu na ul. Sikorskiego. Takie rozwiązanie pozwala na kursowanie pociągów w dzień. Prosimy o wyrozumiałość, ten rodzaj prac wykonawca ma już zakończyć - poinformowała Katarzyna Głowacka.
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
Ceny w Polsce zaskoczyły fanów Apple
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?