MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w strefie płatnego parkowania na rynku w Siewierzu. Zapłacimy mniej, a strefa obowiązuje krócej, 7 godzin dziennie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Strefa płatnego parkowania na rynku w Siewierzu zostaje, ale za pozostawienie tu samochodu zapłacimy znacznie mniej niż dotychczas Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strefa płatnego parkowania na rynku w Siewierzu zostaje, ale za pozostawienie tu samochodu zapłacimy znacznie mniej niż dotychczas Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UMiG Siewierz
W Siewierzu nie wszystkim podoba się wprowadzona tam 19 kwietnia br. na rynku strefa płatnego parkowania, obejmująca 100 miejsc. Po licznych protestach, m.in. przedsiębiorców, pracowników okolicznych sklepów i firm, a także samych mieszkańców wypracowane zostało kompromisowe rozwiązanie. Ceny za parkowanie w tym miejscu zostały mocno obniżone.

Uchwała została, ale z diametralnymi zmianami

Decyzja w sprawie nowych stawek za parkowanie na rynku zapadła na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Siewierzu, 27 maja. Przy pięciu głosach za odrzuceniem uchwały RM w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania z 11 lutego 2021 roku oraz 10 przeciwnych, uchwała ta została podtrzymana. Jak argumentowała konieczność uchylenia uchwały część radnych aż 3642 osoby, mieszkańcy, klienci sklepów, firm i punktów usługowych przy rynku oraz 42 przedsiębiorców podpisało się pod wnioskiem o zmianę zasad płatnego parkowania na rynku w Siewierzu. Konieczność zmian ich zdaniem wynika m.in. z tego, że spadek dochodów przedsiębiorców, po wprowadzeniu płatnego parkowania, okazał się znaczny. Jednocześnie pod obrady trafiła po chwili uchwała wprowadzająca liczne zmiany w opłatach i systemie parkowania. Tym razem za akceptacją proponowanych zmian było 13 radnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Opłaty za parkowanie w Siewierzu na Rynku

  • 0,50 zł –za parkowanie do pół godziny
  • 1,00 zł – za pierwszą godzinę parkowania (było wcześniej 3 zł)
  • 1,20 zł – za drugą godzinę parkowania (było wcześniej 3,5 zł)
  • 1,40 zł – za trzecią godzinę parkowania (było wcześniej 4,20 zł)
  • 1,00 zł – za czwartą i kolejne godziny parkowania (było wcześniej 3 zł)

Nie przeocz

Wprowadzone zostały także inne, bardzo istotne zmiany. Płatne parkowanie zostało skrócone. Będzie obowiązywać w godzinach 9-16, zamiast 8-17. Pojawi się także mobilny system płatności. Za pozostawienie samochodu będzie można zapłacić drogą elektroniczną przy użyciu aplikacji na smartfonie. Wprowadzenie zostanie także bezpłatny postój samochodów zaopatrzenia na czas realizacji dostawy do placówek handlowych i usługowych – do 30 minut. Zmiany w zakresie funkcjonowania strefy wejdą w życie po upływie 14 dni od opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Zobacz koniecznie

Protesty, dyskusja, różne argumenty

Dyskusja o tym, czy parkowanie w rynku powinno być płatne czy nie toczyła się od wielu tygodni. Pojawił się także oficjalny protest przedsiębiorców i mieszkańców, którzy nie chcieli płacić 3 zł tylko za to, że skorzystają z bankomatu, czy zrobią szybkie zakupy.

- Uwolnienie wszystkich miejsc parkingowych może spowodować powrót do tego, co było wcześniej. Tak więc już o godzinie 7 rano większość miejsc parkingowych będzie pewnie zajętych, a mieszkańcy, którzy będą chcieli zostawić tu swój samochód będą mieć z tym problem. Zdania na temat opłat parkingowych są podzielone. Część mieszkańców jest bardzo zadowolona z ich wprowadzenia, a pozostali nie. To nie są łatwe decyzje, ale zależało nam na tym, by była rotacja tych samochodów. By nie blokowały rynku przez całe dnie. – podkreślał Zdzisław Banaś. Często zdarzało się wcześniej faktycznie tak, że auta pozostawiane były wokół rynku przez dłuższy czas, co wykluczało możliwość parkowania przez mieszkańców wtedy, kiedy przyjeżdżali tu na zakupy, do lekarza, czy załatwić inne sprawy.

W sklepach i punktach usługowych przy siewierskim rynku zbierane były podpisy przeciwko wprowadzeniu strefy płatnego parkowania. Zdaniem Sławomira Gwoździewicza, jednego z protestujących siewierskich przedsiębiorców, problem jest naprawdę poważny.

- Płatna strefa w całym rynku ogranicza dostęp do sklepów, do lekarza, do punktów usługowych. Zwłaszcza, że nie ma tej pierwszej darmowej godziny lub też symbolicznej za nią opłaty w wysokości na przykład złotówki – podkreślał w rozmowie z DZ Sławomir Gwoździewicz. - Dla nas, przedsiębiorców, to kłopot. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy wielu z nas boryka się z problemami, także natury finansowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że część mieszkańców jest zadowolona z tego, że przyjeżdża na rynek, płaci i swobodnie parkuje. Dlatego musimy w gronie wszystkich przedsiębiorców przeanalizować raz jeszcze wszystkie możliwości. Być może faktycznie tylko część miejsc powinna być płatna, ale nie wiemy jeszcze, czy pozostawienie aż 70 wolnych nie sprawi, że faktycznie będą ciągle zastawione samochodami. Wiemy, że inne samorządy w Polsce wprowadziły pierwsze darmowe godziny parkowania. Być może, pomimo pierwszego braku zgody na takie rozwiązanie przez nadzór prawny wojewody śląskiego, uda się jednak podobne rozwiązanie wprowadzić u nas – dodawał.

Musisz to wiedzieć

Czy to rozwiązanie pozwoli uniknąć kłopotów? Jest nadzieja

I jak się ostatecznie okazało pierwsza godzina nie jest co prawda darmowa, ale półgodzinne parkowanie kosztuje tylko 50 groszy, a godzinne 1 zł. To nie powinno chyba odstraszać teraz klientów przed wizytami w sklepach czy firmach zlokalizowanych wokół rynku.

Władze miasta i gminy podkreślają natomiast, że prowadzenie od 19 kwietnia strefy płatnego parkowania na siewierskim rynku przyniosło efekt w postaci zwiększenia rotacji parkujących samochodów oraz uporządkowania ruchu w centrum miasta. Poprzez wprowadzone regulacje udało się wyeliminować zjawisko blokowania miejsc parkingowych przez wielogodzinne pozostawianie samochodów, czy to na czas pracy, czy też w celu przesiadki np. do komunikacji miejskiej.

- Obserwujemy, że takie samochody są obecnie pozostawiane na innych parkingach nieopodal rynku. Dzięki temu rozwiązaniu klienci uzyskali możliwość korzystania z miejsc parkingowych w pobliżu interesujących ich punktów handlowych i usługowych funkcjonujących na rynku. Z każdym kolejnym dniem funkcjonowania strefy widać, że korzysta z niej coraz więcej samochodów, a kierowcy coraz sprawniej radzą sobie z obsługą parkomatów. Wyjście naprzeciw obawom poprzez wprowadzenie zmian, zmniejszenie stawki do symbolicznej złotówki, skrócenie czasu obowiązywania strefy oraz wprowadzenie płatności mobilnych daje nadzieję, że problem parkowania na rynku w Siewierzu zostanie trwale rozwiązany – podkreślają siewierscy samorządowcy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera