Dwaj policjanci ze Śląskiego pomagają turystom w Bułgarii i Chorwacji
Możliwość swobodnego przemieszczania po terenie Unii Europejskiej niesie ze sobą nie tylko wiele dobrodziejstw, ale rodzi również szereg zagrożeń. Uwarunkowania te zrodziły potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań funkcjonowania policji, jako instytucji szybko reagującej na zmiany zachodzące w otoczeniu, potencjalne zagrożenia i przede wszystkim wychodzącej naprzeciw oczekiwaniom Polaków.
Jak co roku, również i w tym sezonie wakacyjnym, Bułgarię i Chorwację odwiedzi wielu Polaków. Stąd też jednym z priorytetów polskiej policji jest rozwijanie współpracy międzynarodowej. Komenda Główna Policji bierze udział w realizacji nowych przedsięwzięć, a także udziela pomocy w zakresie swoich kompetencji innym państwom, organizując wspólne patrole.
Współpraca w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa polskim turystom wypoczywającym nad Adriatykiem została zapoczątkowana już w 2010 r., kiedy to po raz pierwszy dwójka polskich policjantów pełniła służbę patrolową przez miesiąc. Tego rodzaju współpraca w latach ubiegłych była bardzo wysoko oceniana nie tylko przez stronę chorwacką, ale przede wszystkim przez polskich turystów. Zapewne wynika to z faktu, że polscy policjanci występując w umundurowaniu służbowym realizują nieco odmienne zadania z zakresu służby prewencyjnej. Przede wszystkim ułatwiają komunikację z miejscową policją oraz opiniują i doradzają w zakresie rodzaju i charakteru postępowania. Pomagają także obywatelom polskim w skomunikowaniu się z ambasadami RP w tych krajach.
Z racji charakteru realizowanych zadań polscy policjanci pozostają w stałym kontakcie z personelem dyplomatycznym naszych placówek Bułgarii i Chorwacji, co zostało bardzo wysoko ocenione.
W tym sezonie wakacyjnym śląską policję na Bułgarii i Chorwacji reprezentują dwaj policjanci.
Sierż. sztab. Jakub Sira z Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej KWP w Katowicach pełni wakacyjną służbę w Słonecznym Brzegu, natomiast st. sierż. Radosław Artwik z Wydziału Ruchu Drogowego z KMP w Jastrzębiu-Zdroju pomaga naszym rodakom w Rijece.
Obaj mundurowi, aby wyjechać za zagraniczną służbę, musieli wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami: znajomością języków obcych, współpracy międzynarodowej czy choćby zaawansowanym przeszkoleniem ratowniczym. Wszystkie te umiejętności są nieocenione w codziennej służbie, podczas której udzielają oni pomocy polskim turystom, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach i nie są w stanie poradzić sobie z ich rozwiązaniem. Policjanci asystują również miejscowym mundurowym w czynnościach służbowych dotyczących Polaków.
- Na bazie doświadczeń minionych lat należy mieć nadzieję, że polscy policjanci nie będą mieli okazji do podejmowania zbyt wielu interwencji i ograniczą się one jedynie do pomocy naszym turystom, którzy mają drobne problemy poprzez barierę językową - podkreślają katowiccy policjanci.
Nie przeocz
- Lato w górniczym Jastrzębiu-Zdroju w PRL. Mamy kolorowe zdjęcia z 1979 roku
- Te fotoradary na Śląsku robią najwięcej zdjęć. Rekordzista "złapał" 6 tys. kierowców
- Czwarta trybuna stadionu Górnika: I etap będzie gotowy w marcu 2025 WIZUALIZACJE
- Poznajcie nowych księży w śląskich parafiach. Posługują od lipca w nowych kościołach
Musisz to wiedzieć
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?