Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie, a może nawet trzy wyspy powstaną na Jeziorze Żywieckim. Będzie jak w Dubaju?

Jacek Drost
Jacek Drost
Jezioro Żywieckie, świetne miejsce dla sportów wodnych, od lat domagało się odmulenia.
Jezioro Żywieckie, świetne miejsce dla sportów wodnych, od lat domagało się odmulenia. arc
Rozpoczyna się od dawna zapowiadane odmulanie Jeziora Żywieckiego. W ramach prowadzonych prac na zbiorniku powstaną dwie, a może nawet trzy wyspy, które mają stać się siedliskami dla ptaków.

– Na wniosek Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie wydałem decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Odmulenie zbiornika wodnego Tresna” – poinformował na burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Dodał, że na pierwszy etap inwestycji premier Mateusz Morawiecki obiecał 160 mln zł, co zostało zapisane w Programie dla Śląska.

Odmulanie to wyzwanie

Odmulanie zbiornika to ogromne przedsięwzięcie. Już w 2017 r. była mowa o konieczności wydobycie z dna zbiornika około 2,7 mln metrów sześciennych osadu zgromadzonego tam od początku jego eksploatacji (jezioro to sztuczny zbiornik utworzony w 1966 r.). To pozwoli na odzyskanie utraconej w wyniku jego zamulenia rezerwy powodziowej.

Po decyzji wydanej przez burmistrza Żywca kolejnym krokiem będzie uzyskanie przez PGW Wody Polskie decyzji wodno-prawnej, wydawanej przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Wyspy dla ptaków

PGW Wody Polskie planuje przeprowadzić prace w południowej części zbiornika na łącznej powierzchni około 100 ha.
Rejon ten położony jest w obrębie ujściowego odcinka rzeki Soły i obejmuje obszar od mostu drogowego na Sole, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 946 do miejsca, wyznaczonego aktualnie przez linię wierzbowisk i namulisk, zlokalizowanych około 1,3 km na północ od mostu drogowego na Sole.

– Dla odtworzenia utraconych siedlisk ptaków proponuje się budowę dwóch lub trzech wysp zbudowanych z materiałów stałych, wzmocnionych na brzegach materiałem skalnym o łagodnym nachyleniu, dla zapobieżenia ich rozmywaniu. Powierzchnia wysp łącznie wynosić będzie do 3000 metrów kwadratowych – poinformował burmistrz Szlagor.

Istnieje także pomysł, by pozyskany materiał usypywać wokół jeziora, by zrobić na nich ścieżki.

Inwestycja na lata

PGW Wody Polskie planują wykonywać zadanie etapowo. W najbliższym czasie realizowana będzie wycinka drzew i krzaków w rejonie ujścia Soły, która będzie stopniowo kontynuowana w kolejnych latach na łącznej powierzchni około 100 ha. Prace związane z odmuleniem południowej części zbiornika prowadzone będą w 2020 r. z pieniędzy PGW Wody Polskie, a ich dalsza realizacja rozłożona będzie w miarę pozyskanych środków na siedem lat.

Nie przegap

Oferta promocyjna

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera