Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie wieże zamiast DOKP. Wyższa - 117 metrów, niższa - 55. Elewacja z paneli

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni
W czwartek uprawomocniło się pozwolenie na budowę dwóch wysokościowców w miejscu wyburzonego biurowca DOKP. Inwestor, firma TDJ Estate, mimo że inwestycja dotyczy najważniejszej w Katowicach przestrzeni – tuż obok Spodka, Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz strefy kultury – nadal nie chce pokazać wizualizacji nowych budynków, nie chce też zdradzać szczegółów planowanej realizacji, my jednak zajrzeliśmy do dokumentacji projektowej.

Pozwolenie na budowę obejmuje budowę dwóch wieżowców A i B, pierwszy ma mieć 13 kondygnacji i wysokość prawie 55 metrów (jeśli dodamy instalacje techniczne na dachu wysokość wzrośnie do ponad 66 m), zaś drugi wyższy ma mieć niemal 117 metrów (z instalacjami technicznymi - ponad 133 m). Oba biurowce będą miały wspólny podziemny trzykondygnacyjny garaż, na którym zlokalizowane zostanie 453 miejsc parkingowych, na jednym z podziemnych poziomów (pod budynkiem A) projektanci dopuszczają możliwość lokalizacji myjni samochodowej. Płyta nad garażem ma mieć formę otartego dziedzińca, stanowiącego przedpole obu wieżowców, przestrzeń ta ma być połączona z placem przed Spodkiem oraz MCK.

Łącznie powierzchnia najmu w obu budynkach wyniesie 56 780 metrów kwadratowych (w A – 18 585 m kw., B – 38, 195 m kw.).

Co z wyglądem budynków? - Bryły są wynikiem optymalizacji przestrzeni użytkowej w ich wnętrzu, które zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zapewnić funkcjonalną i efektywną aranżację – czytamy w dokumentacji projektowej. Architektura budynków, jak czytamy dalej, „operuje oszczędnymi środkami wyrazu, ale równocześnie stanowi indywidualną i oryginalną kompozycję przestrzenną odpowiadającą lokalnemu kontekstowi”. Obie wieże są do siebie podobne, różnią się oczywiście wysokością i szerokością, ale formę mają tą samą. Oba składają się z segmentów, w wyższym są trzy bryły, najwyższa i najniższa są w jednej osi, zaś środkowa nieco przesunięta, dzięki czemu jedna z kondygnacji będzie wyposażona najpewniej w taras. W budynku niższym bryły są dwie, wyższa wysunięta względem wyższej.

Co z elewacją? Fasada ma być aluminiowo – szklana „wykonana w systemie fasady segmentowej. Fasada segmentowa to gotowe do montażu segmenty (o szerokości 135 cm i wysokości 367 cm) w całości sfabrykowane w warunkach warsztatowych i wieszane na elewacji na zamontowanych wcześniej konsolach”. Segmenty mają być przywożone na budowę już oszklone. Dach obu budynków ma być płaski, ale z ażurową elewacją, otoczony attyką w części zajmującej przez instalacje techniczne. Attykę budynków będą stanowić ekrany z paneli perforowanych, wycofanych względem lica budynku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera