Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworcowa w Katowicach. Kiedy koniec remontu i otwarcie deptaka? Roboty budowlane zakończono. Ale wciąż trwają tu prace

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Dworcowa w drugiej połowie lipca 2021
Dworcowa w drugiej połowie lipca 2021 Dorota Niećko/Arkadiusz Gola
Dworcowa w Katowicach. Wykonawca zakończył roboty budowlane 16 lipca 2021, ale to nie znaczy, że deptak jest otwarty. Wciąż stroi tymczasowe ogrodzenie, trwają jakieś prace. Teraz czas na odbiory. Otwarcie - w sierpniu 2021. Wciąż trwają też prace przy okolicznych budynkach - starym dworcu, hotelu. Remont w tej okolicy szybko się nie skończy. Koszt przebudowy ulicy to ok. 17 mln złotych.

Tak, na zdjęciu jest reprezentacyjny deptak Katowic już po tym, jak wykonawca zakończył roboty budowlane (co stało się w piątek 16 lipca 2021). Ale w poniedziałek rano (19 lipca) na Dworcowej wciąż stało ogrodzenie z szyldem Invest Silesia (to wykonawca) i tabliczką: plac budowy, mnóstwo osób zaś wykonywało na Dworcowej różne prace. Jednak rzecznik UM w Katowicach potwierdza: wykonawca zakończył prace budowlane w piątek, 16 lipca 2021.

Skąd więc tylu robotników na ulicy w poniedziałek? Jak mówi Michał Łyczak, to osoby, które dokonują odbiorów, pracownicy, którzy zajmują się okolicznymi budynkami. A tymczasowe ogrodzenie? Szybko nie zniknie. Będzie tu stało do czasu otwarcia deptaka, jakie zaplanowano na połowę sierpnia.

Co zatem widać na Dworcowej w Katowicach? Zobaczcie zdjęcia z 19 lipca.

Trudno sfotografować ulicę, która ma stać się reprezentacyjnym deptakiem Katowic. Wciąż wygląda jak plac budowy. Pojawiła się nowa zieleń - niewielkie połaci traw i bylin. Są ławki, ale nieumocowane. Są drzewka. Stacja trafo wciąż przebija przez metalowy stelaż (ma być obsadzona roślinnością). Część ulicy, która ma być parkingiem, jest wylana asfaltem. Stoją nowoczesne, geometryczne latarnie, średnio pasujące do historycznego charakteru ulicy. Piesi przechodzą przez labirynt wyznaczony przez tymczasowe, metalowe ogrodzenie. Ale - przy czynnych restauracjach już są wystawione ogródki.

Z ukończeniem prac jest spore zamieszanie. Najpierw była mowa, że prace, które zaczęły się w 2019, miały skończyć się jesienią 2020. Termin kilka razy przekładano, a to na początek 2021, a to na 30 czerwca. Potem: 16 lipca 2021. Potem - odbiory.

Nie przeocz

- Pierwotnie planowaliśmy, że prace zakończą się 30 czerwca .Okazało się, że wzdłuż ulicy św. Jana, zaraz przy Dworcowej, biegnie instalacja gazowa, która nie była wcześniej uwzględniona na planach. Konieczne było jej zabezpieczenie i obniżenie w taki sposób, aby nie kolidowała z inwestycją. W związku z tym prace się przedłużyły, a ich zakończenie zaplanowano na 16 lipca - mówi rzecznik UM.

Koszt przebudowy ulicy to ok. 17 mln złotych. Remont obejmuje odcinek ulicy od św. Jana do Mariackiej, wzdłuż Starego Dworca. Wykonawcą jest firma Silesia Invest z Gliwic, a projekt wyszedł z pracowni AIR Jurkowscy Architekci, która projektowała też Mariacką.

Tak wedle wizualizacji miał wyglądać pawilon na rynku. Ażurowy, lekki.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Katowice, miasto wizualizacji. Projekty vs realizacja. Zobac...

Ulica po przebudowie w deptak pozostanie zamknięta dla ruchu. Będą ławki. Poza drzewami na deptaku będą też trawniki, trawy ozdobne i pnącza. Oraz fontanna i niewielki parking dla 30 samochodów od strony św. Jana. Deptak ma być miejscem dla restauracji, kawiarni, butików, hoteli i biur. Już ulokowały się tam bary i restauracje, m.in. Pasibus czy Tajska, swą siedzibę w starym dworcu ma też bank PKO Ze względu na nietypowy kształt, deptak na Dworcowej zostanie podzielony na kilka mniejszych przestrzeni: plac centralny na wysokości Dyrekcyjnej oraz plac z fontanną wydzielony trawami ozdobnymi od strony ul. św. Jana.

Choć jeszcze nie otwarta, Dworcowa już budzi emocje. Wiele osób zarzuca, że po przebudowie to betonowa pustynia, będzie tu gorąco, zieleni jest za mało (choć jest ok. 50 drzewek), nie ma pasów zieleni, trawników, a drzewka wsadzone są w niewielkie miejsca w betonie i choć mają osobny system nawadniania, zmarnieją szybko.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera