Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach ma już rok [ZOBACZ ZDJĘCIA LOTNICZE]

Krzysztof Szendzielorz
Tarnogórski dworzec autobusowy na zdjęciu lotniczym Zbigniewa Pokrywki kształtem przypomina ślimaka
Tarnogórski dworzec autobusowy na zdjęciu lotniczym Zbigniewa Pokrywki kształtem przypomina ślimaka arc Tarnowskie Góry z góry
Tarnogórski dworzec autobusowy ma już rok. Przyciąga pasażerów i... miłośników sztuki. I wciąż jest najbardziej nowoczesny w regionie.

Kilka dni temu, dokładnie 30 kwietnia, minął rok od otwarcia dworca autobusowego w Tarnowskich Górach.

Najnowocześniejszy tego typu obiektów w regionie jest jednym z symboli unijnych inwestycji. Dlatego urodzinowy festyn na dworcu 9 maja o godz. 14 będzie jedną z atrakcji organizowanych z okazji Święta Unii Dni Otwartych Funduszy Europejskich z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Zbudowany za ponad 20 mln zł dworzec autobusowy w Tarnowskich Górach rozpoczął działalność 1 maja 2013 roku. Dzień po uroczystym otwarciu odjechały z niego pierwsze autobusy. W nowej hali dworcowej połączonej z jednym peronem nie działała w dniu otwarcia jeszcze ani kawiarnia, ani restauracja. Udało je się uruchomić dopiero trzy miesiące później. Dziś hala dworcowa jest już w całości zagospodarowana. Swoją siedzibę główną ma tutaj również Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej, organizator komunikacji publicznej w większości gmin powiatu tarnogórskiego oraz w Mierzęcicach i Wielowsi.

Co jeszcze zmieniło się przez rok na dworcu? Hala dworcowa pełni także funkcję galerii sztuki. Ma ona nawet swoją nazwę. To galeria "Przesiadka". Takie inicjatywy swego czasu wyśmiewał Stanisław Bareja w filmie "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", bo wiązały się z zamykaniem kas biletowych i utrudnieniami dla pasażerów. Władze MZKP są jednak przekonane co do słuszności prezentowania sztuki w poczekalni hali dworcowej.

- Z tego dworca średnio codziennie odjeżdża 14 tys. osób, a drugie tyle przyjeżdża. To naprawdę ogromna widownia, która może zobaczyć te prace - podkreślał Henryk Szudy, przewodniczący MZKP Tarnowskie Góry podczas wernisażu portretów kobiecych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. Władze MZKP nawiązały też współpracę ze Śląską Szkołą Informatyczno-Medyczną z Chorzowa. Tamtejsi studenci grafiki też prezentują tutaj swoje plakaty. Taką współpracę cenią sobie wykładowcy. Dr Witold Skrzypek, który zaprojektował dworcowe tablice przystankowe i inne elementy graficzne ściągnął do Tarnowskich Gór studentów.

Dworzec inspiruje też fotografików. Tarnogórzanin Zbigniew Pokrywka uruchomił na Facebooku profil "Tarnowskie Góry z góry", gdzie umieszcza zdjęcia lotnicze wykonane aparatem umieszczonym w sterowanym zdalnie modelu samolotu. Sfotografował też dworzec. Jego hala z peronem wyglądają na nich niczym ślimak.

Nie wszystkie kwestie związane z budową dworca zostały sfinalizowane. MZKP czeka na rozprawę sądową z wykonawcą, bo chce wyegzekwować około 800 tys. zł kar umownych za opóźnienia w budowie. Dworzec miał być gotowy z końcem stycznia 2013 roku. - Nie mieliśmy innego wyjścia. Jesteśmy instytucją publiczną i musimy dbać o kwestie finansowe - mówi Henryk Szudy.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty