MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach uratowany! PKP wyremontuje budynek, miasto zadeklarowało wynajem pomieszczeń

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Budynek dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach zostanie wyremontowany i będzie służył pasażerom. A jeszcze nie tak dawno istniało zagrożenie, że może zostać nawet zburzony Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budynek dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach zostanie wyremontowany i będzie służył pasażerom. A jeszcze nie tak dawno istniało zagrożenie, że może zostać nawet zburzony Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach zostanie uratowany. Niszczejący przez ostatnie lata budynek będzie przez PKP remontowany i modernizowany. To już pewne. A co w takim razie z dworcem w dzielnicy Gołonóg?

Miasto deklaruje: wynajmiemy powierzchnię w wyremontowanych dworcach

Obecnie PKP remontuje zabytkowy, dąbrowski dworzec kolejowy w śródmieściu, który także czekał na lepsze czasy wiele lat. To dobre wieści dla pasażerów, którzy mają z niego korzystać już w przyszłym roku. W kolejce czekają natomiast budynki dworcowe w dzielnicy Ząbkowice oraz Gołonóg. Ostatnio prezydent miasta Marcin Bazylak po raz kolejny potwierdził gotowość miasta do wynajęcia pomieszczeń obiektach dworcowych w oby tych dzielnicach, jeśli tylko kolej zdecyduje się na ich modernizację. I wszystko wskazuje na to, że w przypadku Ząbkowic będzie miał okazję spełnić swoją obietnicę.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Jesteśmy gotowi wynająć pomieszczenia na dworcu w Gołonogu, gdzie przed nami drugi etap inwestycji, w ramach której przejazd, tunel, perony, rondo. To przedsięwzięcie nie obejmuje natomiast budynku dworca i parkingów. Sprawa toczy się przed sądem, u wojewody, jest to kwestia uwłaszczenia gruntów – mówi Marcin Bazylak.

- Podobną deklarację złożyliśmy dla dworca w Ząbkowicach. Jesteśmy tam w stanie wynająć powierzchnię, jeśli dworzec PKP w Ząbkowicach zostanie wyremontowany. Liczymy, że najpierw uda się wynająć pomieszczenia w Gołonogu, a potem w Ząbkowicach – dodaje.

Dworzec w Ząbkowicach czekać będzie generalny remont

Okazuje się jednak, że plany PKP są obecnie bardziej konkretne wobec budynku dworca kolejowego w dzielnicy Ząbkowice. Powstawał on przez kilka lat, a jego budowa zakończyła się w 1856 roku. Na stacji znajdowała się także m.in. przepompownia wody do parowozów. Na początku XX wieku wiele budynków dworcowych z czasem popadało w ruinę, nie było pomysłu na to, jak je wykorzystać. Podobny los spotkał ten w Ząbkowicach, gdzie kasa biletowa została zamknięta w 2011 roku.
W 2019 roku przed dworcem powstało centrum przesiadkowe. Dzięki inwestycji realizowanej przez miasto powstały tutaj miejsca postojowe dla samochodów (łącznie 20), chodnik i droga rowerowa wzdłuż ul. Dworcowej, strefa taxi, parking rowerowy oraz przystanek autobusowy. Inwestycję za nieco ponad 3,2 mln zł zrealizowała Eurovia. Wiosną tego samego roku oddany został mieszkańcom i pasażerom tunel pod torami kolejowymi, który połączył dwie części dzielnicy. Teraz wypięknieje także ząbkowicki dworzec.

- 17 maja PKP S.A. podjęły decyzję o wpisaniu dworca w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach do obecnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych. Na razie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach inwestycji, gdyż jest ona etapie przygotowania, ale na pewno będzie to kompleksowa przebudowa dworca – zapowiada Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Jak dodaje Polskie Koleje Państwowe są oczywiście zainteresowane współpracą z samorządem w zakresie wynajmu pomieszczeń po przebudowie dworca.

- Współpracujemy w ten sposób z samorządami w całej Polsce. Na przykład na dworcu w Malczycach w województwie dolnośląskim po jego przebudowie powstała prowadzona przez samorząd biblioteka, z kolei na dworcu w Zgorzelcu, także w woj. dolnośląskim, harcówka, a na dworcu Kraków Swoszowice działa Centrum Kultury Podgórza – wymienia Bartłomiej Sarna.

Dworzec w Gołonogu musi poczekać na lepsze czasy

W tym roku kierowcy mają pokonywać linię kolejową Warszawa – Katowice tunelem, który powstaje obok dworca kolejowego w Gołonogu. Tam też, jak wspominaliśmy wcześniej, powstają nowe perony i cały układ drogowy z dwoma rondami. Okazuje się, że tak, jak nie będzie nowych parkingów, nie będzie też na razie remontu dworca.

- Na ten moment PKP S.A. nie ma planów związanych z przebudową dworca Dąbrowa Górnicza Gołonóg, z uwagi na to, że nieruchomość, na której znajduje się budynek ma nieuregulowany stan prawny. To w praktyce uniemożliwia obecnie podjęcie jakichkolwiek działań o charakterze inwestycyjnym – tłumaczy Bartłomiej Sarna.

Tak więc najpierw konieczne jest uregulowanie wszystkich zawiłości i niejasności związanych z prawem własności gruntów w Gołonogu. Potem dopiero można się będzie ponownie starać o remont budynku dworca.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera