Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. przejdzie remont. Jest przetarg na inwestycję

Redakcja
Remont wodzisławskiego dworca coraz bliżej
Remont wodzisławskiego dworca coraz bliżej arc
Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. wkrótce doczeka się zapowiadanego od lat remontu. Magistrat właśnie ogłosił przetarg na to zadanie. Inwestycję można liczyć w milionach złotych.

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl.: Ogłoszono przetarg na remont

Urząd Miasta ogłosił przetarg na rewitalizację dworca kolejowego. Firmy, które chciałyby podjąć się realizacji tej inwestycji, mogą składać oferty do 20 lipca.

Zadanie obejmie prace rozbiórkowe, czyli m.in. rozbiórkę dachu, drewnianych stropów, istniejących klatek schodowych, ścian w miejscach projektowanych otworów i przebić, nawierzchni wokół budynku i wszystkich instalacji wewnętrznych. Zdemontowana zostanie stolarka okienna i drzwiowa. Skute zostaną także tynki zewnętrzne i wewnętrzne oraz posadzki na parterze.

Wśród prac budowlanych i wykończeniowych znalazły się np. remont elewacji mający na celu odsłonięcie i oczyszczenie cegły, z której zbudowany jest budynek, termomodernizację obiektu wykonaną od wewnątrz, wymianę stropów nad parterem i pierwszym piętrem, wykonanie nowych klatek schodowych, fundamentów pod projektowaną rozbudowę i szyb windowy.

Do wymiany przeznaczona zostanie stolarka okienno-drzwiowa wewnętrzna i zewnętrzna. Wykonane zostaną też nowe nadproża ceglane w ścianach zewnętrznych w nawiązaniu do ich historycznej formy w obiekcie, nowe instalacje wewnętrzne wod-kan, C.O. i elektryczne, jak również nowe podłogi i posadzki wraz z izolacją termiczną i przeciwwilgotnościową. Skonstruowana ma zostać także "ściana zielona" wraz z podkonstrukcją i systemem nawadniania.

Wyłoniony w przetargu wykonawca na realizację prac będzie miał czas do 30 marca 2019 r.

Prace zw. z rewitalizacją dworca kolejowego zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny kolor (czerwony). Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej. W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy. W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Na I piętrze znaleźć mają się 4 sale warsztatowo-szkoleniowe, z przeznaczeniem na spotkania np. organizacji pozarządowych.

Warto przypomnieć: miasto otrzyma blisko 14 mln dofinansowania na modernizację dworca kolejowego, budowę centrum przesiadkowego, a także stworzenie Centrum Usług Społecznych.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo