Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy Wisła Uzdrowisko już otwarty. To perełka! ZDJĘCIA

KLM
Efektownie, elegancko, stylowo – tak prezentuje się zmodernizowany budynek dworca kolejowego w Wiśle Uzdrowisko. W czwartek 25 kwietnia został oddany do użytku. Znalazły się w nim informacja turystyczna i centrum przesiadkowe.

To nowa wizytówka naszej miejscowości – mówi o efektownie zmodernizowanym budynku dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. W czwartek 25 kwietnia zabytkowy budynek oficjalnie został oddany do użytku.

W uroczystości otwarcia zmodernizowanego budynku dworca, w którym znalazło się centrum przesiadkowe w Wiśle, wzięli udział przedstawiciele samorządu, duchowieństwa oraz mieszkańcy Wisły. To duże wydarzenie, bo budynek dworca po modernizacji zachwyca wyglądem i aranżacją.

Historycznie, budynek dworca został oddany do użytkowania 10 lipca 1929 r., w związku z uruchomieniem kolejnego obcinka kolei Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko. Ale – co podkreślił w czwartek burmistrz Bujok - rozwój motoryzacji w latach 90 XX wieku i zmniejszenie środków finansowych na inwestycje kolejowe i dopłaty do przewozów pasażerskich spowodowało, że degradacja kolei i budynków kolejowych postępowała. Tak też było w Wiśle, gdzie w 2011 r. w budynku dworca zostały zamknięte kasy biletowe i poczekalnia, a powierzchnie parteru dworca wynajęte pod działalność handlowo-usługową. Obiekt szpecił Wisłę i niszczał.

Taki stan rzeczy trwał trzy lata. W listopadzie 2014 r. gmina Wisła kupiła budynek dworca i otoczenie za 730 tys. zł, co pozwoliło na rozpoczęcie działań i rozmów związanych z przywróceniem blasku i funkcji budynku.

- Nie było to łatwe – przyznał Tomasz Bujok, burmistrz Wisły zwracając uwagę na konieczność zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, klasyfikacji gruntów i szereg rozmów z kolejnymi spółkami kolejowymi. Dopiero w 2016 r. ruszyły prace projektowe.

Celem przebudowy było stworzenie węzła przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego w Wiśle, co pozwoliło na przywrócenie budynku dworca wraz z poczekalnią i toaletami dla podróżnych. Zamierzony efekt udał się – okazale prezentują się hol wejściowy dworca i poczekalnia z fototapetami ukazującymi monumentalne mosty kolejowe w Wiśle. W budynku znalazła się także informacja turystyczna.

Dworzec w Chebziu: Budynek dworca to jeden z najciekawszych przypadków architektury kolejowej nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce

Dworzec w Chebziu jest nie do poznania. Ale się zmienił. Zob...

Inwestycja pochłonęła 5,7 mln zł. Na tę inwestycję Wisła zdobyła unijne pieniądze oraz wsparcie z budżetu państwa. W czwartek burmistrz Wisły Tomasz Bujok potwierdził, że pozostała część budynku dworca, a więc piwnica i parter, zostały już wydzierżawione w celach komercyjnych - powstanie tu restauracja. A na piętrze budynku zaplanowano miejsce na uruchomienie klubu seniora i przestrzeń na różnego rodzaju aktywności mieszkańców Wisły.

- Postawiliśmy sobie za cel uruchomienie drugiej części budynku do końca tego roku. Jest to ambitny cel, ale mam nadzieję, że uda nam się go zrealizować – powiedział.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo