Dworzec PKP w Katowicach i 10 Years Challenge. Akcja...

  Dworzec PKP w Katowicach i 10 Years Challenge. Akcja #10yearschallenge na Śląsku i w Katowicach

  DN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Akcja 10 Years Challenge i dworzec kolejowy w Katowicach. On to się zmienił w 10 lat. Pamiętacie stary plac Szewczyka, sklepy na dworcu, perony i kasy?
  1/31

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Akcja 10 Years Challenge i dworzec kolejowy w Katowicach. On to się zmienił w 10 lat. Pamiętacie stary plac Szewczyka, sklepy na dworcu, perony i kasy? Zobaczcie archiwalne i aktualne zdjęcia dworca.
  10 lat temu, w roku 2009, plac Szewczyka jeszcze wyglądał tak, jak przez lata: był tu wielki plac dla autobusów, betonowe kielichy podtrzymywały konstrukcję dworca i jeszcze nie zostały wyburzone (dziś mamy kopie). Dziś mamy zmodernizowany dworzec, oficjalnie - klasy premium, choć z nieczynnymi schodami ruchomymi.na placu szewczyka stoi galeria Katowicka, a autobusy zatrzymują się na podziemnym dworcu. Akcja #10yearschallenge jest zatem idealna, by pokazać, jak zmienił się dworzec w Katowicach w 10 lat.  Przemiana dworca i placu Szewczyka rozpoczęła się w 2007 roku, gdy PKP ogłosiło przetarg na zagospodarowanie tego terenu.
  Umowę między PKP a firmą Neinver, która podjęła się tego zadania, podpisano w 2009 rok. Liczyła 107 stron. Rok później, w grudniu 2010 roku przystąpiono do inwestycji. Budowa nowego dworca zakończyła się w październiku 2012 roku, pół roku później oddano podziemny dworzec autobusowy oraz tunel łączący ulicę Słowackiego z ul. Dworcową.

  Nowa hala dworca kolejowego ma powierzchnię 5800 m kw., podziemny dworzec autobusowy zajmuje 5200 m kw., podziemne parkingi - aż 33 tys. m kw. z 1200 miejscami, a galeria handlowa z 53 tys. m kw. powierzchni handlowej i usługowej. Koszt inwestycji na placu Szewczyka w Katowicach szacuje się na około 1 mld zł.

  W archiwum Dziennika Zachodniego mamy sporo zdjęć dworca i placu Szewczyka przed przebudową. Wybraliśmy kilkanaście z roku 2009 i 2010 i zestawiliśmy je w pary ze zdjęciami aktualnymi, czyli 10 lat później. Bo akcja #10yearschallenge polega własnie na tym, by pokazać siebie lub konkretne miejsce 10 lat wcześniej i obecnie.

  OTO AKCJA #10YEARSCHALLENGE I LOTNISKO W PYRZOWICACH


  Obejrzyjcie zdjęcia dworca kolejowego w Katowicach w roku 2009 i 2019. Pamiętacie jeszcze tamten dworzec?

  Zobacz zdjęcia:Zobacz galerię  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dworzec.

  EDMUND (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A w Sosnowcu schody ruchome działają bez przerwy. Poza tym na dworcu w Katowicach jest kłamliwa informacja kierująca na plac Marii i Lech Kaczyńskich.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dam ci radę

  gd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  trzymaj się Altreichu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale czelendż

  zon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  i 10 lat temu i dziś nie działają ruchome schody

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PKP Katowice challenge dla staruszków, rodziców z wózkami i pasażerów z tobołami

  Jakub Stachowiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Przyłączam się do tych, którzy uważają, że stacja PKP w Katowicach to bezstylowe dziadostwo wciśnięte obok obrotowego paśnika dla gawiedzi zwanego galerią handlową.
  (nie)ruchome schody łączące...rozwiń całość

  Przyłączam się do tych, którzy uważają, że stacja PKP w Katowicach to bezstylowe dziadostwo wciśnięte obok obrotowego paśnika dla gawiedzi zwanego galerią handlową.
  (nie)ruchome schody łączące dworzec PKP i autobusów miejskich to jawna hucpa. Dla nie wtajemniczonych: dworzec autobusowy znajduje się pod kolejowym, aby dostać się do niego (nawet z terenu miasta) należy zejść wąskimi schodami z terenu Dworca PKP ok 2 piętra pod ziemię - a to na skutek, jak napisano wcześniej - zepsutych schodów ruchomych, i tak od 2 lat, w ostateczności można skorzystać z windy (jednej, bo znowu druga jest zwykle nieczynna), tyle że wejście do wind jest zgrabnie zakamuflowane. No można dostać się na dół jeszcze drugim biegiem schodów, tyle że z bardzo słabo uczęszczanej strony. Koniec końców bardzo śmiesznie jest patrzeć jak zwłaszcza staruszkowie ciągną swoje toboły tymi wąskimi (nie szerszymi niż metr) a nadprzeciętnie wysokimi (bo miały to być tylko schody awaryjne) stopniami, jak usiłują się minąć i jakie przy tym mają miny.
  Słowem zapraszamy do Katowic - miasta, które ma cię w d...
  A'propos zmian, to przed wybudowaniem galerii na dworzec autobusowy z terenu miasta można się było dostać bez chodzenia po jakichkolwiek schodach. Amenzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kompromitacja

  Reden (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Już dwa lata nie działają na dworcu PKPiS schody ruchome na poziom dworca autobusowego. Tyle w tym temacie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dworzec? Jaki dworzec?

  tyle w temacie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Teraz to jest galeria handlowa z dołączonymi peronami. Jedyne co się nadal nie zmieniło to niedziałające schody do których kilka miesięcy temu doszły ruchome (teraz już nie hehe), chodniki....rozwiń całość

  Teraz to jest galeria handlowa z dołączonymi peronami. Jedyne co się nadal nie zmieniło to niedziałające schody do których kilka miesięcy temu doszły ruchome (teraz już nie hehe), chodniki. Podejrzewam, że i za kolejną dekadę również nie będą sprawne.zwiń

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY