Sosnowiec Maczki - punkt strategiczny na styku mocarstw
Historia dworca Sosnowiec Maczki sięga pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Wznoszono go bowiem w latach 1839–1848, zgodnie z projektem Teofila Schüllera. Architekt ten był uczniem Henryka Marconiego – jednego z najbardziej cenionych wówczas fachowców w niniejszej dziedzinie. Dworzec nazywano Granicą, gdyż stanowił ostatnią stację Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jednocześnie był ważnym punktem strategicznym na południowym krańcu zaboru rosyjskiego. Stamtąd bowiem, jadąc przez most graniczny na Białej Przemszy w kierunku Szczakowej, wkraczano na teren Galicji. Było to możliwe dzięki poprowadzeniu w 1848 roku ze Szczakowej dodatkowego, niedługiego odcinka kolei, wiodącego na drugą stronę rzeki. Trasa Szczakowa – Maczki (obecnie dzielnica Sosnowca) była bezpośrednim połączeniem pomiędzy stacjami w zaborach austriackim oraz rosyjskim. To z kolei dało możliwość przemieszczania się ze Szczakowej w kierunku Warszawy albo stamtąd do Cesarstwa Austriackiego.
Sosnowiec Maczki - dworzec zachwycał kiedyś wszystkich podróżnych
W czasach świetności budynek dworca w Maczkach był niezwykle okazały. Stacja prezentowała się ciekawie nie tylko z zewnątrz, ale też zachwycała swoimi wnętrzami. Wyróżniał je bogaty wystrój, a na uwagę zasługiwały między innymi elementy architektury, które widać było chociażby na ścianach oraz suficie. W tej neorenesansowej budowli znajdowały się między innymi restauracja, reprezentacyjna poczekalnia, a także apartamenty – mieszczące się na piętrze budynku. Blisko dworca nietrudno było dostrzec komorę celną, w której pobierano opłaty za przewóz towarów przez granicę.
Okolicę zamieszkiwali głównie pracownicy stacji. Byli wśród nich kolejarze i osoby, pełniące swoje obowiązki w komorze celnej, a także funkcjonariusze straży granicznej oraz żołnierze. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 Trójkąt Trzech Cesarzy przestał istnieć, bo upadły granice pomiędzy zaborami. Stacja w Maczkach straciła wówczas na znaczeniu. W 1967 roku dołączono ją jednak do rejestru zabytków. Niestety, nie pozostało już nic z dawnego gwaru, a dworzec popadł w ruinę. Choć częściowo odremontowany, nadal stoi bezużyteczny.
Dworzec Sosnowiec Maczki - tak wyglądał w czasach świetności.
Nie przeocz
- Gdy na Śląsku zlikwidują kopalnię. Smutny obraz po KWK Wieczorek w Katowicach. Zobacz
- W tych 20 miastach w Śląskiem żyje się najlepiej. Tak ocenili sami mieszkańcy. Zobacz
- Marsz Równości w Gliwicach bez większych incydentów. "Miłość jest okej"
- Woodstockowy klimat w Żorach. Tak się bawią na Przystanku Żory
Musisz to wiedzieć
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?