Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyktando 2018 już 14 października. Zgłoszenia tylko do 2.10 2018. Zmierz się z gżegżółką i maksirzodkwią. Ożeż ty!

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
W 2016 r. Wicemistrzem Ortografii Polskiej został Arkadiusz Kleniewski, a Mistrzem - Michał Gniazdowski.
W 2016 r. Wicemistrzem Ortografii Polskiej został Arkadiusz Kleniewski, a Mistrzem - Michał Gniazdowski. Lucyna Nenow / Polska Press
Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2018 odbędzie się 14 października w Katowicach. Jeszcze można się do niego zgłosić.

Potencjalni mistrzowie ortografii nie powinni dłużej zwlekać, tylko jak najszybciej zgłosić swój udział w Dyktandzie 2018 przez stronę internetową dyktando.info.pl. Co prawda termin upływa 2 października 2018 r., ale w konkursie może wziąć udział tylko 1010 osób, czyli kto pierwszy, ten lepszy. Nagrody są atrakcyjne. Zwycięzca otrzyma 30 tys. zł i tytuł Mistrza Ortografii Polskiej, zdobywca drugiego miejsca - 15 tys. zł, a trzeciego miejsca - 5 tys. Dodatkowo organizator przewidział dla laureatów nagrody rzeczowe: bony do księgarni PWN oraz pióra marki „Pióra Polskie”.

„Z rzadka”, „tudzież”, dwie nazwy geograficzne, cztery przymiotniki od nazwisk oraz tematyka związana ze stuleciem niepodległości – tyle zdradzają autorzy Dyktanda 2018. Jego autor – profesor Andrzej Markowski (który będzie też czytał dyktando) – zapewnia, że będzie łatwe, tak łatwe, iż przewiduje dogrywkę – pojedynek najlepszych...

To pierwsze w historii Dyktando bez zmarłego w ubiegłym roku profesora Walerego Pisarka – „dobrego ducha” konkursu, który przewodniczył dotąd wszystkim jego edycjom.

Ten najważniejszy w Polsce konkurs ortograficzny ma wieloletnią tradycję, jego pomysłodawczynią była Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, senator RP i wicemarszałek Senatu RP VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Narodową klasówkę do tej pory w Katowicach pisało ponad 53 tysiące osób. Dyktando odbywa się co dwa lata.

Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku (2005, 2006), gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób. Od 2006 roku Dyktando organizowane było przez Instytucję Kultury „Estradę Śląską”, potem przez Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, a obecnie przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.

Kilkakrotnie tekst Dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 roku przez Stefana Kamockiego - nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Kolejny bezbłędny tekst w historii imprezy napisali w 2001 roku Małgorzata Denys oraz Marek Szopa, korektor tekstów niemieckojęzycznych, a dwa lata później ta trudna sztuka udała się Piotrowi Cyrklaffowi - informatykowi z Bydgoszczy. Piątym bezbłędnym zwycięzcą konkursu został w roku 2009 Jan Chwalewski.

Pełna lista osób zakwalifikowanych do udziału w konkursie oraz lista osób rezerwowych zostanie ogłoszona do 5 października na oficjalnej stronie konkursu.

W tym roku impreza odbędzie się 14 października (niedziela) o godz. 11 w budynku Katowice - Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek przy pl. Sejmu Śląskiego 2. Dyktando 2018 transmitowane będzie na żywo w TVP Katowice. Retransmisja w TVP Polonia

W tekście dyktanda użyte zostaną wyłącznie wyrazy odnotowane w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN” pod redakcją Edwarda Polańskiego. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2016 lub utworzone zgodnie z zapisanymi w tym wydaniu słownika zasadami. Ocenie podlegać będzie zarówno poprawność ortograficzna, jak i interpunkcyjna.

Ogłoszenie wyników planowane jest na godz. 15.00.

W jury zasiądą:

  • prof. Andrzej Markowski - przewodniczący
  • prof. Tadeusz Zgółka
  • prof. dr hab. Jerzy Bralczyk
  • prof. dr hab. Edward Polański
  • ks. prof. dr hab. Wiesław Przyczyna
  • prof. Jerzy Podracki
  • prof. Danuta Krzyżyk - sekretarz

Uwaga, w konkursie nie mogą uczestniczyć absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowi z tego zakresu oraz laureaci poprzednich Dyktand.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!