Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dymisja ministra Grabarczyka za nielegalne pozwolenie na broń. Kto ministrem sprawiedliwości?

MM
Cezary Grabarczyk nie jest już ministrem sprawiedliwości
Cezary Grabarczyk nie jest już ministrem sprawiedliwości Piotr Smolinski
Minister Cezary Grabarczyk złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Dymisja została przyjęta - poinformowała w czwartek wieczorem Kancelaria Premiera. Dymisja Grabarczyka związana jest z nielegalnym zezwoleniem na broń.

Minister Cezary Grabarczyk złożył dymisję na ręce premier Ewy Kopacz. Dymisja przyjęta. Minister sprawiedliwości odchodzi z rządu.

Dymisja ma związek ze sprawą dot. nielegalnych zezwoleń na broń. Minister Cezary Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną.

- Cezary Grabarczyk nie czuje się winny. Chciałby, żeby ta sprawa została jak najszybciej wyjaśniona. Stwierdził, że nie powinien pełnić dłużej funkcji ministra sprawiedliwości dla dobra naszego państwa i dla postrzegania resortu – powiedziała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jeszcze przed ogłoszeniem dymisji ministra Grabarczyka Jarosław Gowin krytykował działanie prokuratury w tej sprawie.

- Pierwszy prokurator, który ma dwa identyczne nagrania: jedno polityka PiS-u, drugie polityka PO - kieruje sprawę do sądu w sprawie polityka PiS-u, a zamiata sprawę pod dywan w przypadku polityka PO - powiedział Jarosław Gowin.

Ryszard Kalisz stwierdził, że sprawa sposobu w jakim odbył się egzamin Cezarego Grabarczyka powinna zostać wyjaśniona, a byłemu już ministrowi do tego czasu należy się domniemanie niewinności.

Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów. Zarzuty usłyszało już trzech wysokich rangą funkcjonariuszy KWP w Łodzi. Jeden z nich był członkiem komisji egzaminującej w marcu 2012 ówczesnego wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka.

Oświadczenie Cezarego Grabarczyka:

"W dniu dzisiejszym na ręce Prezesa Rady Ministrów – Pani Ewy Kopacz – złożyłem rezygnację z zajmowanego stanowiska Ministra Sprawiedliwości. Moja rezygnacja leży w interesie Państwa i wymiaru sprawiedliwości. Nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję Ministra Sprawiedliwości, w szczególności, gdy od 1 lipca 2015 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Z uwagi na fakt, iż w toczącym się postępowaniu występuję w charakterze świadka – nie mogę komentować przedmiotowej sprawy. Zależy mi na jej szybkim wyjaśnieniu. Nigdy nie wpływałem na decyzje procesowe Prokuratorów prowadzących postępowanie. Pierwszy mój kontakt z Prokuraturą w niniejszej sprawie nastąpił podczas mojego przesłuchania w dniu 20 kwietnia 2015 r. Dziękuję współpracownikom, instytucjom i partnerom społecznym za współpracę. Liczę, że ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, która została skierowana do Sejmu, zostanie uchwalona przed końcem kadencji".

Cezary Grabarczyk od początku nie był przez opozycję mile widzianym politykiem na stanowisku ministra sprawiedliwości.

Włodzimierz Czarzasty ostro skrytykował nominację Cezarego Grabarczyka na stanowisko ministra sprawiedliwości.

- Był fatalnym ministrem infrastruktury. Nie płacił dostawcom, nie płacił wykonawcom, a to, co zrobił na kolei, doprowadziło do jego odwołania. Współczuję sobie i Polakom tego, co będzie się działo w ministerstwie sprawiedliwości - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo