Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor ARiMR w Częstochowie: Zmiany oczywiście na lepsze

Bartłomiej Romanek
Rozmowa z Konradem Jarzyńskim, nowym dyrektorem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. Panie dyrektorze, mógłby się Pan przedstawić naszym czytelnikom? Czym Pan się wcześniej zajmował?

Urodziłem się  w 1973 roku w Częstochowie i jestem jej mieszkańcem. Ukończyłem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 15 lat jestem pracownikiem Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie, pracowałem również w  Biurze Powiatowym ARiMR w Częstochowie. W trakcie mojej pracy sprawowałem  funkcje kierownika, z-cy kierownika oraz naczelnika. Przed rozpoczęciem pracy w ARiMR byłem pracownikiem w jednej z częstochowskich kancelarii prawnych. 

Jakie najważniejsze zadania stoją przed ARiMR w tym roku i w najbliższych latach?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to największa instytucja rolnicza w Polsce.  Naszym celem jest zawsze wsparcie polskiego rolnictwa. Obecnie trwają prace nad wdrażaniem działań w ramach PROW 2014-2020. Jeszcze w grudniu 2015r odbyło się spotkanie w Warszawie przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i ARiMR, aby przeanalizować możliwości dokonania uproszczeń w procedurach przyznawania wsparcia w ramach nowego PROW oraz opracować harmonogram wdrażania poszczególnych działań. W ten sposób stworzona zostanie szansa by więcej rolników, przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego, Lokalnych Grup Działania i innych beneficjentów, mogło w prostszy, szybszy i skuteczniejszy sposób skorzystać z unijnego wsparcia w ramach PROW 2014 – 2020. 

Jakie zmiany chciałby Pan wprowadzić w organizacji pracy i działalności naszej ARiMR?

Zmiany oczywiście na lepsze! Działalność naszej ARiMR to pełne otwarcie na naszych wnioskodawców, to podjęcie wszelkich możliwych działań o charakterze informacyjnym, szkoleniowym i innym, które mogą doprowadzić do zwiększenia liczby osób, które korzystają ze środków finansowych, jakimi dysponuje ARiMR.  Jest to bardzo ważne gdyż jesteśmy w czasie, w którym rozpoczyna się nowe programowanie PROW, które będzie trwało do 2020 r. Mam to szczęście, że od wielu lat jestem pracownikiem ARiMR. Fakt ten pozwala mi patrzeć na pracę przez pryzmat problemów i bolączek jej pracowników. Wiedzę tą będę chciał wykorzystać w celu poprawy i usprawnienia działania naszej ARiMR. 

Do korzystania, z których programów chciałby Pan w najbliższym czasie zachęcić rolników?

Na chwilę obecną, tj. od 10 lutego do 10 marca 2016 r. rolnicy, których gospodarstwa położone są na obszarach OSN, będą mogli składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o wsparcie finansowe inwestycji, które mają na celu ograniczenie przedostawania się do środowiska naturalnego związków azotu pochodzenia rolniczego. Ten rodzaj pomocy należy do poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" i jest finansowany z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Termin i zasady przyznawania takiej pomocy zostały podane do  publicznej wiadomości w dniu 29 grudnia 2015 r. przez Pana Prezesa ARiMR Daniela Obajtka na portalu internetowym Agencji. Ponadto rolnicy mogą skorzystać z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych. W najbliższym czasie także  rozpocznie się kolejna kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. O wszystkich terminach składania wniosków będziemy oczywiście informować . Wszystkie szczegółowe informacje  o formach wsparcia udzielanych przez ARiMR udostępnione są stronie Agencji www.arimr.gov.pl.

Panie dyrektorze, czy po objęciu stanowiska doszło do zmian karowych w ramach częstochowskiego oddziału ARiMR? Czy można takich zmian oczekiwać np. w przypadku dyrektorów biur powiatowych.

Na chwilę obecną dokonano trzech zmian kadrowych. Dotychczasowym kierownikom trzech jednostek organizacyjnych Oddziału Regionalnego została zaproponowana praca na stanowiskach innych od zajmowanych dotychczas. Stanowiska te są umiejscowione w strukturze Oddziału Regionalnego. Jednocześnie na stanowiska kierownicze powołano trzech pracowników Oddziału Regionalnego o bardzo wysokich kompetencjach i doskonałą znajomością zagadnień, z którymi teraz będą w swej pracy się stykali. Należy tu podkreślić fakt, iż pracownicy ci mają bardzo długi staż pracy w ARiMR, który liczy się w przedziale między 10 a 13 lat.
Co do ewentualnych innych ruchów kadrowych w ARiMR będziemy mogli rozmawiać, lecz dopiero po tym kiedy one będą miały miejsce, co wydaje mi się sprawą oczywistą.  

Źródło: dziennikzachodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!