MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor nowej instytucji w Katowicach powołany bez konkursu

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Piotr Zaczkowski pokieruje nową instytucją kultury “Katowice Miasto Ogrodów”, powstałą w wyniku połączenia Miasta Ogrodów i Centrum Kultury Katowice. W piątek prezydent Marcin Krupa oficjalnie poinformował o swojej decyzji w tej sprawie.

Uchwałę w sprawie połączenia Miasta Ogrodów i Centrum Kultury Katowice Rada Miasta w Katowicach podjęła w ubiegłym roku. Fuzja stanie się faktem z dniem 1 lutego. Pełna nazwa nowej instytucji to “Katowice - Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek”.

W piątek prezydent Marcin Krupa oficjalnie poinformował, że dyrektorem nowej instytucji zostanie Piotr Zaczkowski, dotychczasowy szef Instytucji Kultury “Katowice - Miasto Ogrodów”. Mimo apeli społeczników Krupa nie zdecydował się na ogłoszenie konkursu na to stanowisko.

- Zapis o tym, że to Prezydent Miasta Katowice powołuje i odwołuje dyrektora, znalazł się w statucie nowej instytucji, jest też zgodny z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. W przypadku samorządowych instytucji kultury właściwe jest zarówno przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora jak i wskazanie osoby, co do której ma się pewność, że sprawdzi się w tej roli. Nowy dyrektor zostanie powołany na cztery lata - podaje Biuro Prasowe UM w Katowicach.

- Od pięciu lat Piotr Zaczkowski sprawnie kierował instytucjami kultury w Katowicach, a ostatecznym argumentem za jego kandydaturą jest dla mnie zdobycie przez Katowice tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO i włączenie nas do prestiżowej sieci miast na całym świecie. To przecież w dużej mierze zasługa dobrze przygotowanej aplikacji i osobistego zaangażowania samego dyrektora i jego zespołu - uzasadnia swoją decyzję Marcin Krupa.

Piotr Zaczkowski (ur. 1959) jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Od 2011 roku jest dyrektorem Biura ESK Katowice 2016, przekształconego w Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, realizującej m. in. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent, Katowice Street Art Festival, Katowice JazzArt Festiwal. Kierowana przez niego instytucja doprowadziła do włączenia Katowic do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

- Nominacja na to stanowisko jest dla mnie wyróżnieniem i wyrazem zaufania pana prezydenta do mnie. Równocześnie zdaję sobie sprawę, że jest to ogromna odpowiedzialność i wyzwanie. Zrobię wszystko, żeby mu sprostać - mówi Piotr Zaczkowski.

Celem połączenia Miasta Ogrodów i CKK jest, jak przekonują urzędnicy, zwiększenie efektywności realizowanych przez miasto zadań z zakresu kultury, racjonalizacja kosztów i usprawnienie funkcjonowania połączonych Instytucji Kultury, a także podniesienie rangi i znaczenia Katowic na arenie krajowej i międzynarodowej. Instytucja będzie realizowała działania w zakresie edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury oraz program Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni