18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dyrektorka Szpitala Śląskiego w Cieszynie do zwolnienia?

Katarzyna Koczwara
Zarząd Powiatu Cieszyńskiego chce odwołać dyrektorkę Szpitala Śląskiego, Anną Bednarską-Czerwińską
Zarząd Powiatu Cieszyńskiego chce odwołać dyrektorkę Szpitala Śląskiego, Anną Bednarską-Czerwińską Katarzyna Koczwara
Od kilka dni widać duży ruch pracowników Szpitala Śląskiego do starosty Jerzego Nogowczyka. To pokłosie pisma, jakie zarząd powiatu skierował do Rady Społecznej w sprawie wydania opinii w sprawie zamiaru rozwiązania z Anną Bednarską-Czerwińską umowy o zarządzanie Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.

Chodzi o utratę zaufania do dyrektorki szpitala.
- Podstawą do utraty zaufania są wyniki kontroli przeprowadzonej w ZZOZ Cieszyn przez pracowników starostwa dotyczące sposobu wydatkowania 10 mln zł złotych pochodzących z obligacji wyemitowanych przez powiat cieszyński - mówi Jerzy Nogowczyk. I wyjaśnia, że choć kontrola przebiegała na przełomie stycznia i lutego tego roku, to wnioski pokontrolne rada powiatu poznała dopiero w czerwcu.
- Wówczas byliśmy na jednym z ostatnich etapów kontroli, czyli rozpatrzeniu wyników przez zarząd po wpłynięciu ze szpitala odpowiedzi na wnioski pokontrolne - tłumaczy starosta.

Zastrzeżenia organu prowadzącego
Zdaniem zarządu powiatu Anna Bednarska-Czerwińska organizowała przetargi w trybie zamówień publicznych w sposób ograniczający konkurencję, tzn. stawiając wymogi nieproporcjonalnie wysokie do przedmiotu zamówienia.
- Doszło do unieważnienia postępowania (po zebraniu ofert) na zakup gastroskopu, podając jako uzasadnienie nieobecność osoby dokonującej weryfikacji ofert pod względem merytorycznym. Takie uzasadnienie jest niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych.

Ostatecznie spowodowało to wzrost ceny zakupu urządzenia - wyjaśnia Jerzy Nogowczyk i przyznaje, że zarząd powiatu podjął decyzję o zawiadomieniu Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przy RIO w Katowicach.
Dodatkowo pojawił się problem z przepływem informacji na linii szpital-powiat. - Ta trudność w pozyskaniu informacji dotyczy okresu bieżącego, w mojej opinii pogorszyło się to - wyznaje starosta.

Odpieranie zarzutów
Anna Bednarska-Czerwińska nie zgadza się z zarzutami zarządu powiatu.
- To pierwsza kontrola zrobiona przez powiat w szpitalu, skierowane osobiście przez starostę . Kontrola w efekcie okazała się kontrolą celowaną, osoba kontrolująca interpretowała dokumenty nie zważając na fakty.

Przykładowo rachunek na wentylację w Pracowni Cytostatycznej dla kontrolującego jest tym samym, co rachunek na wentylację w aptece, a to nie prawda. Osoba kontrolująca naszych argumentów nie uwzględniła w protokole - uważa dyrektorka cieszyńskiego szpitala.

Szefowa ZZOZ Cieszyn odpiera także zarzut dotyczący ograniczania konkurencyjności.
- Zarzuca mi się, że postawiłam za wysokie wymagania dla firm startujących w przetargu. Żadna firma się nie zgłaszała zastrzeżeń do kryteriów przetargu - argumentuje Anna Bednarska-Czerwińska.
Odpowiada także na zarzut dotyczący przetargu na jednoczesny remont trzech oddziałów szpitalnych. Chodzi połączenie w jeden przetarg remontów oddziałów, Chirurgii Dziecięcej w Pawilonie Łóżkowym i Apteki w Pawilonie Diagnostyczno- Zabiegowym.

Dyrektorka szpitala nie widzi technicznej i logistycznej możliwości, by kilka firm jednocześnie prowadziło prace remontowe na terenie szpitala. - Remonty odbywają się bez zamykania funkcjonujących oddziałów, gdyż skutkowałoby to utratą kontraktów NFZ, a co za tym idzie likwidacją tych oddziałów. Nie jest możliwe, by wiele mniejszych firm prowadziła remonty w tym samym czasie. To byłoby trudne do skoordynowania i wyegzekwowania terminowości argumentuje.

Reakcja pracowników szpitala
Informacja o planach odwołania Anny Bednarskiej-Czerwińskiej wzbudziły niepokój pracowników szpitala. W efekcie ordynatorzy, kierownicy pracowni najpierw napisali pismo, w którym wyrazili pełne poparcie dla pani dyrektor i zadeklarowali, że nie widzą możliwości dalszej współpracy z innym zwierzchnikiem, później osobiście wybrali się do starosty.

Jerzy Nogowczyk spotkał się także z przedstawicielami związków zawodowych działających na terenie szpitala.
- Chciałem poprosić o wyrozumiałość i spokój, byście nadal realizowali swoje zadania - apelował starosta i zapewnił, że ewentualna zmiana na stanowisku dyrektora nie wpłynie na funkcjonowanie placówki. Zapewniał także, że zastrzeżenia nie dotyczą działalności medycznej Szpitala Śląskiego. Zapewnił także, że zarząd powiatu nie planuje w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy komercjalizacji szpitala.

Czas na oszczędności?
Sprawa ma drugie dno.
- Jakkolwiek gwarantujemy środki, oczekujemy również, że szpital będzie szukał możliwości innego pozyskania pieniędzy - przyznaje Jerzy Nogowczyk. Tym samym daje znać, że powiatu nie stać na nieustanne inwestowanie w szpital. - W marcu wpłynęła strategia rozwoju Szpitala Śląskiego w nieokreślonym horyzoncie czasowym.
Dokument ten mówił o kwocie 18 mln zł na niezbędne nakłady, ale nie wykazywał źródeł ich pokrycia. Był przez nas nie do zaakceptowania. Podczas jednego z ostatnich zarządów pani dyrektor zaznaczyła, że ta strategia jest już nieaktualna. Oczekujemy realnego planu finansowego, rozwoju szpitala, które ma umocowanie w finansach ze znacznym odciążeniem starostwa powiatowego - wyjaśnia starosta.

Obecnie zarząd powiatu czeka na opinię Rady Społecznej Szpitala Śląskiego. Pismo do Rzecznika Dyscypliny Publicznej jest obecnie redagowane. Decyzję o odwołaniu dyrektorki szpitala podejmie ostatecznie zarząd powiatu najpewniej jeszcze w lipcu.*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
*Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
*Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
*Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pacjent

to wredna cwana kobieta która ustawiła swoich a przekręty robiła bo miała poparcie -prosze jej nie bronić to nie etyczne ..szkoda słow-powinno się poiciągnąć do odpowiedzialności majątkowej za to co narobiła ..tylko układy i mocne powiązanie ją uchroniło ..nie jeden szpital na slasku już załatwiła.

F
Fryderyk Wielki

Oj, Polsko Amerykanskie Kliniki serca mieszajaw tym kociolku bo im sie Czerwinska nie spodobala...bo pozwolila na otwarcie dla nich konkurencji ..dla ustronia i Bielska... a oni potrafia zalatwiac swoje interesy...

C
Cieszyniok

jaki murzyn Basiu jaki murzyn bo nie kumam?

B
Basia

Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść

B
Basia

Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść

Dodaj ogłoszenie