Dyskonty zaszczepią swoich pracowników przeciw COVID-19: Biedronka, Lidl, Kaufland, Żabka. Sprzedawcy mogą być zaszczepieni w swoich firmach

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Sieci handlowe planują zaszczepić swoich pracowników przeciwko COVID-19
Sieci handlowe planują zaszczepić swoich pracowników przeciwko COVID-19 Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Sieci handlowe planują szczepienia swoich pracowników. Biedronka, Kaufland, Lidl, Aldi czy Żabka szykują się do szczepień swoich pracowników przeciwko COVID-19. Będzie to możliwe, dzięki zmianom wprowadzonym w Narodowym Programie Szczepień, umożliwiającym szczepienie w zakładach pracy. Potrzebne są jednak dokładne wytyczne, by szczepienia mogły ruszyć.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla pracowników handlu

Do tej pory w Polsce pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 4,7 mln osób, a drugą nieco ponad 2 mln pacjentów. To łącznie ponad 6,7 mln wykonanych szczepień. W Polsce zaszczepionych jest ponad 2 mln osób. Rząd planuje w drugim kwartale tego roku przyśpieszyć proces szczepień przeciwko COVID-19.

Jednak już na początku roku Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) apelowała do rządu o bezzwłoczne uwzględnienie pracowników handlu w Narodowym Programie Szczepień. Teraz sieci handlowe będą mogły skorzystać z możliwości zaszczepienia swoich pracowników.

- Niezakłócona praca handlu ma wagę krytyczną dla społeczeństwa. Pracownicy handlu są gwarantem zaopatrzenia Polaków w żywność i niezbędne produkty. Ich praca zakłada nawet kilkaset interakcji z klientem dziennie. Zaszczepienie handlowców, z uwagi na pracę w trybie stacjonarnym oraz wysoką częstotliwość kontaktów społecznych, stanowi istotny warunek dla uzyskania odporności stadnej całej populacji - podkreśla Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji handlu i Dystrybucji.

Firmy członkowskie POHiD zwracają uwagę na poważną sytuację pracowników handlu i apelują, by w pierwszej kolejności osoby powyżej 50. roku życia zostały szczepieniami przeciw COViD-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Proces szczepień przeciwko COVID-19 ma przyśpieszyć. Z możliwości szczepień w zakładach pracy chcą skorzystać duże sieci handlowe. Sieci takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland czy Żabka chcą szczepić swoich pracowników przeciwko COVID-19. Możliwe to będzie, gdy ruszą szczepienia nie tylko w szpitalach i poradniach, ale także a aptekach czy zakładach pracy. Właśnie z tej możliwości chcą skorzystać duże sieci handlowe.

Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:

  • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
  • szpitalach rezerwowych,
  • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
  • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
  • punktach drive thru,
  • zakładach pracy,
  • aptekach.

- Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych – poinformował pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki.

Duże sieci handlowe chcą szczepić swoich pracowników

W zakładach pracy będzie możliwe tworzenie punktów szczepienie przeciwko koronawirusowi. Z tej możliwości chcą skorzystać duże sieci handlowe. Pracownicy sklepów będą mogli zostać zaszczepieni przeciwko COVID-19 przez swoich pracodawców. Sprawdzamy, czy sieci wyrażają taką chęć i będą chcieli szczepić swoich pracowników. Taka chęć wyraziła m.in. sieć Biedronka, Lidl, Żabka czy Kaufland.

- Pracownicy handlu spełniają określoną misję, codziennie są narażeni na kontakt z wieloma osobami, więc – jako grupa zawodowa - powinni być szczepieni tak szybko, jak to możliwe. Sieć Biedronka umożliwi wszystkim swoim chętnym pracownikom możliwość łatwiejszego zaszczepienia się - mówi Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w sieci Biedronka.

- Jeśli będzie taka możliwość, planujemy udostępnienie niezbędnej przestrzeni w naszych centrach dystrybucyjnych czy w biurach, aby przyśpieszyć i usprawnić akcję szczepień w formie wyjazdowej (tak jak to się odbywa najczęściej w przypadku sezonowych szczepień przeciwko grypie). Pozostajemy w bieżącym kontakcie z naszymi partnerami medycznymi i jak tylko szczepionki będą dostępne oraz będzie możliwość prawna przeprowadzenia takiej akcji, będziemy niezwłocznie podejmować odpowiednie i konkretne decyzje i działania w tej sprawie - dodaje Tomasz Dejtrowski z sieci Biedronka.

- Sieć Kaufland zatrudnia w Polsce blisko 16 tysięcy pracowników. Ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, dlatego jak tylko pojawi się taka możliwość, niezwłocznie podejmiemy działania mające na celu zaszczepienie przeciwko wirusowi SARS-COV-2 wszystkich chętnych pracowników. Obecnie czekamy na publikację rozporządzenia ws. szczepień w przedsiębiorstwach, prowadzimy też rozmowy z naszym partnerem medycznym dotyczące m.in. organizacji punktów szczepień i prowadzenia samej akcji. Jako pracodawca dołożymy wszelkich starań, aby umożliwić bezproblemowe zaszczepienie się wszystkim zgłoszonym pracownikom, niezależnie od lokalizacji - mówi Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej.

O szczepieniach swoich pracowników myślą take w sieci Aldi. - Z dużą uważnością przyglądamy się sytuacji związanej z postępem programu szczepień w Polsce. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów jest priorytetem w codziennym działaniu ALDI, dlatego jeśli tylko pojawią się takie możliwości dołożymy wszelkich starań, żeby ułatwić pracownikom ALDI szybkie i sprawne zaszczepienie się. Aktualnie analizujemy sytuację i sprawdzamy możliwości. Jak tylko wypracujemy optymalne rozwiązanie, podzielimy się tą informacją z samymi pracownikami i z opinią publiczną - informuje Dominika Juszczyk
menadżer ds. komunikacji i PR spółki ALDI.

Swoich pracowników chce szczepić również sieć Lidl Polska. Zarząd firmy czeka jednak na dokładne wytyczne rządu dotyczące przeprowadzania takich szczepień przez zakłady pracy.

- Zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i klientów Lidl Polska jest naszym najwyższym priorytetem. W tym momencie analizujemy wymogi prawne oraz nasze możliwości infrastrukturalne w zakresie przedstawionego przez Panią rozwiązania. Jeśli takie działanie będzie możliwe przez nas do zrealizowania, z radością przyłączymy się do programu szczepień i wesprzemy system opieki zdrowotnej w tym obszarze - podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska

W Lidl Polska zatrudnianych jest prawie 24 tysiące pracowników, którzy pracują w ponad 700 sklepach, centrach dystrybucji, biurach ekspansji oraz centrali. Zarząd firmy chce mieć pewność, że wszyscy pracownicy sklepów są w pełni zdrowia.

- Pracownicy są wyposażeni w maski ochronne, a stanowiska kasowe cały czas pozostają odgrodzone szybą ochronną wykonaną z plexi. Pracownicy wszystkich sklepów oraz biur mają ciągły dostęp do środków dezynfekujących, dlatego pracownicy Lidla są wyposażeni w maski ochronne, a stanowiska kasowe cały czas pozostają odgrodzone szybą ochronną wykonaną z plexi. Pracownicy wszystkich sklepów oraz biur mają ciągły dostęp do środków dezynfekujących. Sieć bierze pod uwagę także bezpieczeństwo klientów.

- Z powodu epidemii przyspieszyliśmy również prace nad funkcjonalnością Lidl Pay w aplikacji Lidl Plus, która umożliwia dokonywanie płatności mobilnych. Obecnie już wszyscy klienci Lidl w całej Polsce mogą skorzystać z tej możliwości i płacić za zakupy, wyłącznie korzystając ze swojego smartphone’a oraz aplikacji Lidl Plus (opcja płatności Lidl Pay). W sklepach oraz na naszej stronie internetowej wciąż przypominamy wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego dot. prawidłowego mycia rąk oraz stosowania zasad ochrony podczas kichania czy kaszlu. Ponadto udostępniliśmy kasy pierwszeństwa: wolontariuszom wspierającym seniorów w dokonywaniu zakupów spożywczych, lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom, ratownikom medycznym oraz tzw. służbom mundurowym - dodaje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Także sieć Żabka Polska wyraża chęć zorganizowania szczepień dla swoich pracowników. Ponadto sieć zapewnia, że ma już zaprojektowany sam proces szczepień dla swoich pracowników i jest w stanie uruchomić nawet kilkanaście punktów szczepień w kwietniu. Potrzebne są jednak dokładnie wytyczne rządu.

- W Żabce na bieżąco śledzimy rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz stosujemy się do instrukcji przekazywanych przez NFZ, zaleceń WHO, zapisów specustawy oraz rządowych wytycznych. Temat szczepień pracowników naszej firmy jest przez nas analizowany od momentu pojawienia się pierwszych szczepionek na świecie. Sam proces mamy już zaprojektowany i jesteśmy gotowi rozpocząć go jeszcze w kwietniu tego roku. Jesteśmy w stanie uruchomić nawet kilkanaście punktów szczepień. Zastanawiamy się też nad uruchomieniem punktu mobilnego. Czekamy na rozporządzenie określające formalne założenia przeprowadzenia takiej operacji. Niezwłocznie po jego publikacji będziemy podejmować konkretne działania w tej sprawie - wyjaśnia biuro prasowe Żabka Polska.

- Chcielibyśmy, aby szczepienia dla wszystkich grup pracowników rozpoczęły się w tym samym czasie. Jeśli jednak, z uwagi na ograniczoną dostępność preparatu, nie będzie to możliwe, wskażemy grupy pracowników najbardziej narażonych na zakażenie. Zakładamy, że pracownicy zapisując się na szczepienie, będą mogli wybrać punkt, w którym się ono odbędzie. Jednak duża część naszych pracowników zostanie zaszczepiona w miejscu pracy - czytamy dalej w informacji od biura prasowego Żabka Polska.

- Program szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 to szansa na powrót do normalności. Tylko dzięki zaszczepieniu znacznej części populacji jesteśmy w stanie skutecznie zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. W branży handlowej jest to szczególnie ważne, dlatego w naszej sieci od początku uruchomienia Narodowego Programu Szczepień edukujemy naszych pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców, jak zapisywać się na szczepienia i dlaczego są one tak ważne w walce z pandemią. Zachęcamy wszystkich już uprawnionych, aby się nie wahali i rejestrowali na szczepienia, ponieważ wpływa to na bezpieczeństwo nas wszystkich - przekazuje Żabka Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie