Dziadul: RAŚ się wypalił. Czas na tsunami na Śląsku!

Jan Dziadul
Jeżeli RAŚ doszedł do granic swoich autonomicznych kreacji to może powstać silna partia regionalna. Może więc czas na regionalne trzęsienie ziemi, na wielkie pozytywne tsunami.

CZYTAJ KONIECZNIE RIPOSTĘ NA FELIETON JANA DZIADULA:
RAŚ DO DZIADULA: RAŚ SIĘ NIE WYPALIŁ, RAŚ SIĘ DOPIERO ROZKRĘCA

Od spisu powszechnego w 2011 r. z Głównego Urzędu Statystycznego kapią informacje. Kapią - ostatnio wykapało, że 8,3 proc. mieszkańców woj. śląskiego (z ponad 4,6 mln osób) ma zapisane w metrykach wschodnie pochodzenie. To ci zza Buga (głównie Galicja Wschodnia ze Lwowem), Polesia i Wileńszczyzny.

Mnie rachmistrzowie i ankieterzy ominęli, stąd mogę się tylko domyślać, że Kresowiaków (wychodzi ok. 400 tys.) policzono tak jak Ślązaków, Polaków-Ślązaków i Ślązaków-Polaków. Trzymając się nazewnictwa senatora Kazimierza Kutza.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SPIS POWSZECHNY: ILU ŚLĄZAKÓW, ILU NIEMCÓW NA ŚLĄSKU?

Niby niewiele. Ale… Należy pamiętać, że repatriantów (dzisiaj zaczyna się mówić, że to wysiedleni i wypędzeni ze swoich stron) nie osiedlano w Częstochowie, Bielsku-Białej i Zagłębiu (i w okolicach tych podregionów, w których mieszka ok. 2 mln osób), tylko na Górnym Śląsku. W środkowym pasie województwa. Jeżeli pomnożymy ich (nas) przez przynajmniej 2-3 pokolenia - już ze śląskimi metrykami - to wychodzi całkiem spora kresowa populacja goroli. Jeżeli dodamy do nich tych z Mazowsza, Podlasia, Małopolski itd., którzy przywędrowali tu za pracą - i ich następne pokolenia - to już potęga. W znakomitej większości na bakier z autonomicznymi zapędami w koncepcji RAŚ, choć jak najbardziej zainteresowana budową silnej pozycji Śląska w kraju. Stanowiąca zdroworozsądkową pożyteczną siłę, stawiającą poniekąd autonomistów pod murem, który trudno będzie przeskoczyć. Mur ten bowiem rośnie w górę wprost proporcjonalnie z deklaracjami zabarwionymi lekceważeniem Polski, polskości, naszych narodowych symboli i wartości ogólnych.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Najnowsze dane spisu powszechnego komentują Jerzy Gorzelik i Dietmar Brehmer CZYTAJ TUTAJ

Co ważne - trudno jej odmówić śląskiego patriotyzmu (choć niekoniecznie wyrażającego się w barwach żółto-niebieskich), który przecież powiewa na sztandarach wszystkich stron naszego rodzimego konfliktu. Jeżeli RAŚ doszedł do granic swoich autonomicznych kreacji - a doszedł! - to nadzwyczaj zasadne jest pytanie Agaty Pustułki: a co w zamian?

Zupełnie zgadzam się z tezą Agaty i prof. Jacka Wodza, że tylko w naszym województwie może powstać silna partia regionalna. Taka: od beskidzkich szczytów po widoki z Jasnej Góry; od raciborskich lasów po Pustynię Błędowską. Trudno tego dokonać pod sztandarami Związku Górnośląskiego, który swoją świetność zdaje się już mieć za sobą.

Polski Śląsk wicewojewody Piotra Spyry nikogo nie porywa, podobnie jak próbujące się wykluć z niebytu Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. RAŚ się zgrał i wypalił - wydaje się, że w tej formacji spodziewać się bardziej należy czasu rozliczeń niż podliczeń sukcesów. Musiałaby powstać regionalna alternatywa wobec ogólnokrajowych partii PO, PiS i SLD.
Województwo śląskie to 56 posłów i 13 senatorów. To siła niebagatelna o dużym politycznym potencjale. Czy widzicie ją w pracach Sejmu, Senatu i rządu? Jak stara się na rzecz dóbr wszelakich dla Śląska, w jego wojewódzkich granicach? Może więc czas na regionalne trzęsienie ziemi, na wielkie pozytywne tsunami, które porwie do działania uśpione dotychczas lub zwyczajnie niemrawe na śląskiej politycznej scenie siły? Dupowate - rzekłbym cytując wybitnego Ślązaka.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SPIS POWSZECHNY: ILU ŚLĄZAKÓW, ILU NIEMCÓW NA ŚLĄSKU?

Nie będzie to łatwe, choć możliwe. Bielsko-Biała (niech będzie Podbeskidzie) musiałoby zapomnieć o administracyjnej niepodległości i iść pod rękę z Górnym Śląskiem. Tym bardziej że sąsiadom - Śląskowi Cieszyńskiemu i Żywiecczyźnie - z bielskimi marzeniami nie po drodze.

Podobnie z Częstochową, która do swoich racji nie jest w stanie przekonać choćby Lublińca i okolic. Z kolei Zagłębie - zupełnie nie rozumiem poszukiwania tożsamości zagłębiowskiej jako odrębnego, samoistnego bytu.

Co nas dzieli - dzisiejszych goroli i hanysów?

ZOBACZ KONIECZNIE, ILU JEST ŚLĄZAKÓW:
Wyniki Spisu Powszechnego 2011

Skrzyknijmy się razem i pójdźmy wziąć naszą narodową centralistyczną stolicę, nie złorzecząc jej zarazem?

Już połowa z dzisiejszego potencjału poselsko-senatorskiego dla regionalnej partii (może: Nasz Śląsk?) - byłaby wielką polityczną siłą i przysłowiowym języczkiem u wagi, bez którego nie dałoby się podejmować ważkich decyzji. Na szczeblu narodowym i regionalnym. I nikt by słowa w kraju nie pisnął, że to ukryta opcja autonomiczna, separatystyczna, czy inna - niemiecka.

Tylko jak tchnąć życie w hasło: "Ślązacy, Kresowiacy, Górale, Częstochowiacy i Zagłębiacy - łączcie się!"?

RAŚ jeszcze parę lat będzie się przetaczał przez Katowice w rytm werbli i bębnów - ale dalej nie pójdzie. I dla niego zresztą znalazłoby się miejsce w wachlarzu nowej lokalnej partii, tak jak i dla Związku Górnośląskiego oraz wszelkich twórczych inicjatyw podbeskidzkich, częstochowskich i zagłębiowskich.

Może należałoby zacząć od prostej refleksji: jesteśmy na długo skazani na taki Śląsk i takie województwo, jakie dzisiaj widzimy. Nawet najbardziej sprawny zaklinacz deszczu ani o centymetr nie oddali nas od Polski. Dzięki Bogu.
Ale można wejść do niej we własnych nowych butach.

Wideo

Komentarze 267

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Z.Pniak

To nie prowda że RAŚ sie wypolył... RAS z tym zarządem doszedł do granicy pewnego etapu, po kilku rozmowach z Panem Gorzelikiem dochodze do wniosku że to wspaniały , oddany Sląskiej sprawie, przedewszystkim bardzo mądry człowiek ...ale niestety, żeby "pociągnąc za sobą ludzi " to za mało ..przygotował podwaliny mentalne, uświadomił Nam skąd ,gdzie i dokąd mamy iść ..ale to w dalszym ciągu ..za mało !! ..potrzeba Nam , potrzeba ludziom kogoś kto bedzie miał pomysł "na Nasz , autonomiczny Śląsk "Kto będzie miał pomysł jak przemówic do tej rozpierzchniętej reszty Naszego Narodu ..pomieszanej z repatryjantami i kopalnianymi werbusami .Kogoś komu ludzie zaufają , bo demagogi i ciągłego przypominania Nam i uczenia Nas to juz powoli mamy dość ....czas na konkrety. Pan Gorzelik wykonał tytaniczną robotę ...obudził Nas, uświadomił Nam to co Nam sie nalezy ..ale w tym wszystkim zostaje Mu rola mentora Ruchu ..nie przywódcy .. po mimo niekwestionowanej wiedzy i lojalnosci ...potrzeba Nam jednak dowódcy , stratega ....

s
sl.

ale trza by bylo zeby wlasnie ta fala zalala stolyce,a do tego jestesmy wszyscy potrzebni.

d
dojczman

Sandman liebe sandman.....wypolił sie....motkiem w łeb.

S
Starzyk

Tylko jakiej narodowości byli owi komuniści,czyżby powstał nowy naród,o którym wiedzą tylko Polacy.Nie można się wyprzeć polskości jeżeli nie jest się Polakiem.Ci godni,podziwu powstańcy śląscy którzy to nie wyparli się polskości strzelali do swoich braci,ojców ,krewnych i sąsiadów.W czasie wojny część tych co nie wyparli się polskości walczyła na froncie wschodnim,mój ojciec rocznik 1903,pierwszy rocznik Ślązaków,odbywający służbę w polskim wojsku w stopniu kaprala.Jego dwaj bracia uczestniczyli w polskiej rebelii na Górnym Śląsku,starszy służył w Błękitnej Armii Hallera,w polskiej rebelii na Śląsku był sierżantem.Mojego ojca w 1939 roku Niemcy wysłali na front wschodni,wrócił w październiku 1945 roiku z sowieckiej niewoli prześladowany i szykanowany przez pięć lat przez polskie władze.Zmieniono mu imię i nazwisko,nie dawano urlopu,bo miał nieuzasadnioną pięcioletnią nieobecność w pracy ,chory musiał chodzić do pracy,odmawiano mu zwolnień lekarskich,czy tak wygląda polskość,czy jesteśmy Polakami?

B
Bajtel

Sprawa wygląda ta;Z pozoru Dziadul chce dobrze,silna regionalna partia,ale czy taka regionalna partia chce Autonomii.Wiadomo najważniejszym celem "Ruchu Autonomii Śląska"jest odzyskanie Autonomii.W partiach,jej członkowie mają różne cele i różnią się poglądami,każdy który wstępuje do Autonomistów,wie jaki jest cel tego stowarzyszenia.W tych wszystkich zabiegach Dziadulów,czy też innych Polaków,różnej maści polityków,historyków, czy dziennikarzy,jest rozbić jedność Autonomistów,i zmienić im kierunek celu,i działania, o to w tym wszystkim chodzi.Te wszystkie dobre rady Dziadulów,Wodzów ,Skworców i innych przyjaciół naszych?,to tak naprawdę "pocałunek Judasza".

P
Polak-tylko Polak

Ludzie dlaczego wy się przejmujecie jakimś Dziadulem,czy dziadem.Jest na to jeden sposób,nie czytać Dziadula czy jakiegoś innego dziada,i po kłopocie.Nie czytać forumowych głupot jakiegoś dziada czy Sandmana nie kupować też D.Z,i w piątek po pracy wypić sobie za te pieniążki piwko.

S
Skowron

Po co czekać,nekrologu u nas mieć nie będziesz.

Z
Ziomalski

..........

B
Babcia klozetowa

Dziadzie co to jest pyrtnąć?wiem to myli Ci się z purtnięciem.Dziadzie otwórz na półpięterku takie małe okienko pod sufitem to wywietrzy Ci metan z haźlika.

G
GLIWICZANIN

będziecie na to czekać, tak jak na powrót Śląska do "vaterlandu" po 1945 r., hahaha

G
Gość

ct: przez ostatnie kilkaset lat było nam bliżej do Krakowa i Wrocławia niż do Katowic -k.ct.Ciebie sie chyba kieronki popiepszyły -Wrocław - Kraków ,a w pośrodku B.B. A kiedy umarł sołtys Białej -osady tkaczej.Rzeka Biała ,jest rzeką Historyczną graniczną i tego faktu nic ,a zwłaszcza ty, niy zmiynisz. Teraz w XXI-w .na temat przynależności Miasta B.B.w całości ,czy to do Małopolski ,czy do Górnego Śląska zadecydować może tylko Miejskie Referendum Wszystkich Mieszkańców ,wszak to jest Beskid Śląski ,a nie jakieś tam piłkarskie podbeskidzie tylko KS-Bielsko.

S
Sandman

RAŚ i jego Obermarschfirer leżą i kwiczą z bezsilności. Ostatnie miesiące to równia pochyła RAŚ, to pasmo klęsk i niepowodzeń. RAŚ już nie jest sexi, hehehehe. Pokazał to marsz w Rybniku, na którym zjawiło się 50osób. Trzeba tylko trochę wysiłku. Trzeba tylko jeszcze trochę pyrtnąć Gorolika i sie łobali...

J
Jestem żółto - niebieski

W Polsce potrzebna jest Partia Regionów. Współcześni parlamentarzyści (prócz RPP) nie proponują żadnych reform tylko zmiany w regulacjach prawnych. Chciałbym żeby powstała taka partia której celem będzie całkowita decentralizacja oraz liberalizacja prawa. Chciałbym żeby Polska była państwem które rząd centralny będzie reprezentował jedynie w sprawach polityki zagranicznej bo to jest moim zdaniem normalne rozwiązanie. Mam już dosyć w polityce sporów natury ideologicznej. Gospodarką nie zajmuje się w polskiej polityce wielu bo to za trudne tematy a prawo stanowią oszołomy. Dlatego najłatwiej jest w mediach debatować o tym co jest dobre i o tym co złe, o tym co moralne i o tym co niemoralne, o tym co piękne i o tym co brzydkie bo gadać, gadać i gadać to każdy potrafi. RAŚ ograniczony do jednego regionu niczego nie zdziała. Jego postulat "Autonomia 2020" to jedynie polityczna demagogia. Tutaj potrzeba zjednoczyć ludzi którzy myślą podobnie i zacząć działać globalnie w Polsce i zarazem regionalnie a nie jedynie regionalnie i to tylko na Górnym Śląsku. Jak na razie RAŚ stworzył dobry grunt ale faktycznie przyszłości nie ma żadnej. Dlaczego? Bo by osiągnąć autonomię (czyli swój główny cel polityczny) potrzebne są zmiany w konstytucji a jak je osiągnąć będąc poza parlamentem? Przecież to jest niewykonalne.

G
Gość

sam jesteś niemerytoryczny i robisz uniki...
nie od dziś udajecie ofiary i dopisujecie do niemieckich rachunków tych, których sami zgładziliście. Rzekome "cierpienia" z rąk NKWD nie przeszkodziły radośnie przyjąć prezentu od Wujka Stalina w Jałcie. Trzeba wielkiej ekwilibrystyki by udawać ofiarę bloszewików i jednocześnie gorliwie z nimi współpracować. Ale czego prawdziwy "narodowiec" nie zrobi... dla sprawy gotowi poswięcić nawet ortografię (patrz: "hronologia" ha, ha, ha)

p
powinno sie

pogrozic rekom nie palcem - ????

PiSowski pomiot !!!

Dodaj ogłoszenie