Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci do lat 7. mogą za darmo jeździć autobusami i tramwajami po metropolii. Na jakiej podstawie?

Katarzyna Pachelska
Dzieci do lat 7. mogą od 1 stycznia 2018 r. za darmo jeździć autobusami, tramwajami i trolejbusami w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Dzieci do lat 7. mogą od 1 stycznia 2018 r. za darmo jeździć autobusami, tramwajami i trolejbusami w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Piotr Warczak
Od 1 stycznia 2018 r. nie trzeba płacić za przejazd dzieci do lat 7. na obszarze całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dotychczas bezpłatny przejazd przysługiwał dzieciom tylko do lat 4.

Dobra wiadomość dla rodziców małych dzieci. Od 1 stycznia 2018 r. dzieci od urodzenia aż do ukończenia 7. roku życia (tj. do dnia 7. rocznicy urodzin) mogą podróżować za darmo komunikacją publiczną (autobusami, tramwajami i trolejbusami) na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji oraz dodatkowych 11 gmin obsługiwanych przez przewoźników: KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry. Dziecko nie potrzebuje żadnego biletu, czy to papierowego, czy karty ŚKUP.

Sprawdź, w jakich konkretnie gminach obowiązuje prawo do bezpłatnych podróży dla dzieci do lat 7:
Wykaz miast i gmin, po których dzieci do lat 7. mogą jeździć za darmo

Czytaj także:
Po jakich miastach mogą za darmo jeździć dzieci do lat 16. autobusem lub tramwajem?

Do tej pory prawo do bezpłatnych podróży miały dzieci do lat 4. Dodatkowo, nie trzeba płacić za wózek, w którym podróżuje małe dziecko.

Dziecko ma prawo do bezpłatnych przejazdów na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nim w czasie podróży, czyli w razie kontroli nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów świadczących o wieku dziecka, wystarczy ustne oświadczenie opiekuna, że dziecko nie skończyło jeszcze 7. roku życia. Dziecko nie potrzebuje żadnego biletu, czy to papierowego, czy karty ŚKUP.

Dzieci od 7. do 16. roku życia, mieszkające na terenie gmin należących do metropolii, również mają prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną na terenie metropolii, ale muszą mieć legitymację szkolną lub kartę ŚKUP z zakodowanym na niej prawem do bezpłatnych podróży, a od 1 kwietnia 2018 r. - takie uprawnienie będzie ważne tylko ze spersonalizowaną kartą ŚKUP, którą trzeba będzie odbijać przy każdym wejściu do autobusu lub tramwaju.

A co jeśli dziecko ma 6 lat i już chodzi do szkoły? Czy ono też musi mieć kartę ŚKUP docelowo?
Nie, do 7. roku życia może bezpłatnie jeździć komunikacją tylko na podstawie oświadczenia opiekuna, czyli musi podróżować z opiekunem. Ulgę pozwalającą korzystać z darmowych przejazdów dla uczniów trzeba będzie zapisać na karcie ŚKUP dopiero, gdy dziecko skończy 7 lat.

Co jeśli dziecko skończy 7 lat przed rozpoczęciem szkoły? Na jakiej podstawie rodzice mogą mu wyrobić kartę ŚKUP, jeśli nie ma jeszcze legitymacji szkolnej?
Dziecko ma prawo do bezpłatnego podróżowania – tak informuje Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

Czy dzieci do lat 7. mogą podróżować bezpłatnie bez względu na to, czy mieszkają w gminach metropolii?
Dzieci do 7. roku życia mogą podróżować bezpłatnie bez względu na miejsce zamieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera