Dzieci sporo kosztują. Ulga prorodzinna na nowych zasadach [ULGA PRORODZINNA PORADNIK - CZĘŚĆ 1.]

Jadwiga Jenczelewska
Jak skorzystać z tej ważnej ulgiMonika Szeliga, konsultant podatkowy Grupa GumułkaOd czego zależy wartość ulgi na dzieci? Wartość odliczeń w ramach ulgi na dzieci za 2013 rok uzależniona jest od: liczby posiadanych dzieci uprawnionych do ulgi, dochodu podatnika, stanu cywilnego podatnika.Jakie znaczenie ma data urodzenia dziecka w przyznaniu ulgi na dwoje lub więcej dzieci?Ulga na dwoje lub więcej dzieci przysługuje podatnikowi, który co najmniej przez jeden dzień roku podatkowego wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję lub sprawował opiekę w stosunku do więcej niż jednego dziecka.Czy ulga na dziecko dotyczy w równym stopniu obojga rodziców? Ulga na dziecko dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. W przypadku, gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z powyższymi zasadami - za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem. Jak w praktyce skorzystać z tej ulgi? Podatnik, który chce skorzystać z ulgi na dzieci, musi wypełnić formularz PIT-O będący załącznikiem do głównego zeznania rocznego - PIT-37 bądź PIT-36. Należy też pamiętać, że ulgę odlicza się od podatku, a nie od dochodu. W części C formularza PIT-O w pozycji 34 należy podać liczbę dzieci uprawnionych do ulgi, a w pozycji 35 (podatnik)/36 (małżonek) kwotę ulgi. W części E formularza PIT-O należy wpisać numer PESEL dziecka, a w przypadku braku tego numeru - imię, nazwisko i datę urodzenia dziecka. Podatnik powinien też zaznaczyć, za jaki czas przysługuje mu ulga. Następnie zsumowane kwoty ulg z formularza PIT-O należy przenieść do głównego zeznania ro-cznego. Prawidłowo wypełniony formularz PIT-O podatnik załącza do głównego zeznania rocznego i składa do właściwego urzędu skarbowego. (JJ)
Jak skorzystać z tej ważnej ulgiMonika Szeliga, konsultant podatkowy Grupa GumułkaOd czego zależy wartość ulgi na dzieci? Wartość odliczeń w ramach ulgi na dzieci za 2013 rok uzależniona jest od: liczby posiadanych dzieci uprawnionych do ulgi, dochodu podatnika, stanu cywilnego podatnika.Jakie znaczenie ma data urodzenia dziecka w przyznaniu ulgi na dwoje lub więcej dzieci?Ulga na dwoje lub więcej dzieci przysługuje podatnikowi, który co najmniej przez jeden dzień roku podatkowego wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję lub sprawował opiekę w stosunku do więcej niż jednego dziecka.Czy ulga na dziecko dotyczy w równym stopniu obojga rodziców? Ulga na dziecko dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. W przypadku, gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z powyższymi zasadami - za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem. Jak w praktyce skorzystać z tej ulgi? Podatnik, który chce skorzystać z ulgi na dzieci, musi wypełnić formularz PIT-O będący załącznikiem do głównego zeznania rocznego - PIT-37 bądź PIT-36. Należy też pamiętać, że ulgę odlicza się od podatku, a nie od dochodu. W części C formularza PIT-O w pozycji 34 należy podać liczbę dzieci uprawnionych do ulgi, a w pozycji 35 (podatnik)/36 (małżonek) kwotę ulgi. W części E formularza PIT-O należy wpisać numer PESEL dziecka, a w przypadku braku tego numeru - imię, nazwisko i datę urodzenia dziecka. Podatnik powinien też zaznaczyć, za jaki czas przysługuje mu ulga. Następnie zsumowane kwoty ulg z formularza PIT-O należy przenieść do głównego zeznania ro-cznego. Prawidłowo wypełniony formularz PIT-O podatnik załącza do głównego zeznania rocznego i składa do właściwego urzędu skarbowego. (JJ) arc.
Udostępnij:
W zeznaniu za 2013 rok po raz pierwszy skorzystamy z ulgi prorodzinnej na innych zasadach, dlatego warto już dziś zastanowić się, czy dalej możemy skorzystać z tej ulgi i w jaki sposób tego dokonać.

AKTUALIZACJA:
Ulga prorodzinna na nowych zasadach [ULGA PRORODZINNA PORADNIK - CZĘŚĆ 2.]

Prawo do tej ulgi przysługuje podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskującemu dochody opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej.

- Ulga ta przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wobec małoletniego dziecka wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą - mówi Monika Szeliga, konsultant podatkowy Grupy Gumułka - Kancelarii Prawa Finansowego Sp. z o.o. w Katowicach.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Podatki za 2013 r. Rewolucyjne zmiany w ulgach i odliczeniach
Co nam zostało z ulg? Ulga prorodzinna [PORADNIK DZ]

Z ulgi tej mogą też skorzystać podatnicy, którzy - w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej - utrzymywali w roku podatkowym pełnoletnie dziecko:

1. które - bez względu na wiek - zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
2. do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkole, o której mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż RP państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 (według skali podatkowej) lub art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089,00 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Uwaga! Zasady korzystania z ulgi na dzieci zostały określone w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mama
Czy z ulgi prorodzinnej może korzystać rodzic, który ma ograniczoną władzę rodzicielską i w ogóle nie sprawuje władzy rodzicielskiej nad dzieckiem a z ulgi prorodzinnej korzysta??
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie