MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Rybnika umierają przez smog. Przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł

Aleksander Król
Dzieci ze Śląska umierają z powodu smogu! Dr Katarzyna Musioł ujawnia przerażające fakty
Dzieci ze Śląska umierają z powodu smogu! Dr Katarzyna Musioł ujawnia przerażające fakty Aleksander Król
Dzieci z Rybnika umierają z powodu smogu. Silnie zanieczyszczone powietrze powoduje prawdziwe spustoszenie w organizmach dzieci, które nie nabrały jeszcze wystarczającej odporności. A to wprost prowadzi do śmiertelnych chorób. Wstrząsające i przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł. - W jedynym tygodniu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. U jednego chłopca tydzień temu stwierdzono kliniczną śmierć mózgu. W wyniku progresji choroby zmarł. A w ten nieszczęsny piątek, gdy wysyłaliśmy duszące się, dwumiesięczne niemowlę na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3-miesięcznej dziewczynki z Rybnika. Takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówi dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w rybnickim szpitalu, dodając, że dzieci z Rybnika chorują i umierają z powodu smogu.

Dr Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii, członek Rybnickiej Rady Kobiet ujawniła przerażające fakty i dane 30 stycznia na sesji Rady Miasta Rybnika. Mówiła o małych pacjentach z Rybnika, którzy chorują z powodu zanieczyszczonego powietrza.

- Ja bardzo zapraszam na nasz oddział, nie dlatego, że jest świetnie wyremontowany, rzeczywiście piękny i chcemy się pochwalić, że na każdej sali mamy oczyszczacz powietrza. Ale dlatego, że aktualnie na naszym oddziale leczonych jest sześcioro niemowląt z RSV Wirusem (powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością). To niemowlęta, które się duszą. W zeszły piątek przekazaliśmy 2-miesięczne niemowlę na OIOM, dlatego że nie potrafiło oddychać, dlatego, że miało ten wirus – mówił Katarzyna Musioł, dodając, że badania wykazują korelację pomiędzy występowaniem tego wirusa a smogiem.

- Dla mnie to nie są tylko dane i cyfry. To przekłada się na realną sytuację w naszym szpitalu. W zeszłym roku hospitalizowaliśmy 150 dzieci w zimie z tym wirusem. Kilkoro z powodu niewydolności musieliśmy przetransportować na OIOM – dodaje Musioł.

Przywołuje badania wykonane na dużych populacjach 700 tysięcy dzieci przebadanych (praca izraelska, włoska, chińska), które wykazują jednoznaczny związek zanieczyszczonego powietrza a zachorowaniami na wirusową chorobę RSV Wirus. To wirus, który powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością.

Natomiast badania przeprowadzone przez Warszawki Uniwersytet Medyczny, który przebadał blisko 2 tysiące dzieci, wykazują że na 100 dzieci z katarem – 15 z nich ma katar spowodowany tylko przez smog, a na 100 dzieci kaszlących - 16 z nich kaszle tylko z powodu smogu. Zaś liczba dzieci z astmą jest 4-krotnie wyższa tam, gdzie dzieci oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

Zobacz koniecznie

Dzieci z Rybnika częściej chorują na guzy mózgu niż w innych rejonach Śląska

- Pracując na oddziale onkologii przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci, które chorowały na guzy mózgu. Zebraliśmy wszystkie dzieci leczące się w naszej klinice przez ostatnie 18 lat i skorelowaliśmy częstość zachorowań ze stopniem zanieczyszczenia powietrza z miejscowości, w których te dzieci mieszkały. Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza. Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności a stężeniem tych pyłów – mówi Musioł.

- W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk tydzień temu miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu, przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł – mówi ordynator oddziału pediatrycznego.

3-miesięczne dziewczynki z Rybnika z białaczką

A – jak mówi Musioł - smog powoduje nie tylko guzy mózgu u dzieci ale też białaczki, co potwierdzają badania zachodnich naukowców.

- Nieszczęsny piątek – gdy wysyłaliśmy duszące się niemowlę z RSV Wirusem na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3- miesięcznej dziewczynki z Rybnika. To są fakty, takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówiła Musioł.

Tłumaczy, że badania pokazują, że pyły zawieszone powodują wzrost stanów depresyjnych, a dzieci które oddychają zanieczyszczonym powietrzem mają wyższy stopień niepokoju, problemy z pamięcią, koncentracją, trudności z kontrolą emocji, gorsze kompetencje społeczne, częściej rozpoznaje się u nich choroby ze spektrum autyzmu.

Cząsteczki smogu przenikają do płodu. Są poronienia. Dzieci mają niższy iloraz inteligencji

- Zanieczyszczone powietrze nie tylko szkodzi dzieciom i nam dorosłym ale również przenika do płodu. Cząstki są na tyle małe – że wdychane przez matkę przechodzą do jej krwi – następnie do łożyska i wpływają – wiele badań to pokazuje – na to iż zwiększają liczbę poronień, porodów przedwczesnych. Więcej matek rodzi dzieci z niską masą urodzeniową – mówi Katarzyna Musioł.

Musioł przywołuje też badanie profesora Jędrychowskiego z Krakowa, który przebadał 500 kobiet ciężarnych i udowodnił, że matki, które przebywały w zanieczyszczonym środowisku rodziły dzieci, które były mniejsze, miały mniejszy obwód główki, mniejszą masę urodzeniową, po 10 latach w testach wykazywały niższe ilorazy inteligencji. W wieku 5 lat pojemność ich płuc była niższa, częściej chorowały na schorzenia układu oddechowego.

Dokładnie to samo wykazało badanie na 540 tysiącach porodów w Londynie w ostatnich 4 latach - jeśli kobieta przebywa w zanieczyszczonym środowisku rodzi dziecko mniejsze – upośledzone w jakiś sposób.

Więcej zgonów na Śląsku. Częściej chorujemy na nowotwory i zawały

- Na Śląsku odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu nowotworów w Polsce (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). I stanowi to około 10 procent więcej aniżeli średnia krajowa – wylicza Katarzyna Musioł. - Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na nowotwory? - pyta.

Przypomina, że według danych GUS województwo śląskie jest też jednym z 3 województw o największej umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

- Mamy 490 zgonów na 100 tys. ludzi i jest to również umieralność większa niż średnia krajowa. Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na schorzenia sercowo-naczyniowe?

Dlatego że żyjemy w zanieczyszczonym powietrzu. Jest to udowodnione – mówi Musioł.

Ordynator rybnickiej pediatrii apeluje o podjęcie natychmiastowych działań

Ordynator rybnickiej pediatrii, która na co dzień na swoim oddziale widzi skutki wdychania smogu przez najmłodszych rybniczan apeluje do władz i mieszkańców o podjęcie natychmiastowych działań.

Nie przegap

- Jako Rybnicka Rada Kobiet apelujemy do Państwa o podjęcie działań by zmienić tą sytuację – mówiła Musioł.

Apelowała też do mieszkańców, by sprawdzać aplikacje w telefonach, jakie w danym dniu występuje stężenie smogu, na zewnątrz oddychać przez nos, a po powrocie do domu od razu wypłukać usta. Ograniczyć wyjścia, stosować maski i oczyszczacze powietrza. A przede wszystkim starać się ograniczyć niską emisję.

Dzieci nie mogą walczyć same, potrzebują nas - mówi.

Dr. Katarzyna Musioł przejęła stery rybnickiej pediatrii w październiku 2017 roku, zostając ordynatorem oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Już kilka miesięcy później powstała fundacja „mAli wspaniali”, wspierająca oddział dziecięcy, który zmienił się nie do poznania, stając się bardziej przyjazny małym pacjentom. Zaś doktor Musioł (posiada dwie specjalizacje: z pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej) rozpoczęła swoją walkę ze smogiem, odważnie mówiąc o wpływie szkodliwych substancji na zdrowie dzieci.

Akcja Karny Kopciuch

O konieczności likwidacji kopciuchów ma przypominać także medialna akcja Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl się przyłączyły).

Akcja społeczna Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. W pierwszym kroku edukujemy, w drugim kontrolujemy, w trzecim piętnujemy.

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni