Dzieci z Rybnika umierają przez smog. Przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł

Aleksander Król
Aleksander Król

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Dzieci z Rybnika umierają z powodu smogu. Silnie zanieczyszczone powietrze powoduje prawdziwe spustoszenie w organizmach dzieci, które nie nabrały jeszcze wystarczającej odporności. A to wprost prowadzi do śmiertelnych chorób. Wstrząsające i przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł. - W jedynym tygodniu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. U jednego chłopca tydzień temu stwierdzono kliniczną śmierć mózgu. W wyniku progresji choroby zmarł. A w ten nieszczęsny piątek, gdy wysyłaliśmy duszące się, dwumiesięczne niemowlę na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3-miesięcznej dziewczynki z Rybnika. Takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówi dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w rybnickim szpitalu, dodając, że dzieci z Rybnika chorują i umierają z powodu smogu.

Dr Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii, członek Rybnickiej Rady Kobiet ujawniła przerażające fakty i dane 30 stycznia na sesji Rady Miasta Rybnika. Mówiła o małych pacjentach z Rybnika, którzy chorują z powodu zanieczyszczonego powietrza.

- Ja bardzo zapraszam na nasz oddział, nie dlatego, że jest świetnie wyremontowany, rzeczywiście piękny i chcemy się pochwalić, że na każdej sali mamy oczyszczacz powietrza. Ale dlatego, że aktualnie na naszym oddziale leczonych jest sześcioro niemowląt z RSV Wirusem (powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością). To niemowlęta, które się duszą. W zeszły piątek przekazaliśmy 2-miesięczne niemowlę na OIOM, dlatego że nie potrafiło oddychać, dlatego, że miało ten wirus – mówił Katarzyna Musioł, dodając, że badania wykazują korelację pomiędzy występowaniem tego wirusa a smogiem.

- Dla mnie to nie są tylko dane i cyfry. To przekłada się na realną sytuację w naszym szpitalu. W zeszłym roku hospitalizowaliśmy 150 dzieci w zimie z tym wirusem. Kilkoro z powodu niewydolności musieliśmy przetransportować na OIOM – dodaje Musioł.

Przywołuje badania wykonane na dużych populacjach 700 tysięcy dzieci przebadanych (praca izraelska, włoska, chińska), które wykazują jednoznaczny związek zanieczyszczonego powietrza a zachorowaniami na wirusową chorobę RSV Wirus. To wirus, który powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością.

Natomiast badania przeprowadzone przez Warszawki Uniwersytet Medyczny, który przebadał blisko 2 tysiące dzieci, wykazują że na 100 dzieci z katarem – 15 z nich ma katar spowodowany tylko przez smog, a na 100 dzieci kaszlących - 16 z nich kaszle tylko z powodu smogu. Zaś liczba dzieci z astmą jest 4-krotnie wyższa tam, gdzie dzieci oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

Zobacz koniecznie

Dzieci z Rybnika częściej chorują na guzy mózgu niż w innych rejonach Śląska

- Pracując na oddziale onkologii przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci, które chorowały na guzy mózgu. Zebraliśmy wszystkie dzieci leczące się w naszej klinice przez ostatnie 18 lat i skorelowaliśmy częstość zachorowań ze stopniem zanieczyszczenia powietrza z miejscowości, w których te dzieci mieszkały. Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza. Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności a stężeniem tych pyłów – mówi Musioł.

- W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk tydzień temu miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu, przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł – mówi ordynator oddziału pediatrycznego.

3-miesięczne dziewczynki z Rybnika z białaczką

A – jak mówi Musioł - smog powoduje nie tylko guzy mózgu u dzieci ale też białaczki, co potwierdzają badania zachodnich naukowców.

- Nieszczęsny piątek – gdy wysyłaliśmy duszące się niemowlę z RSV Wirusem na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3- miesięcznej dziewczynki z Rybnika. To są fakty, takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówiła Musioł.

Tłumaczy, że badania pokazują, że pyły zawieszone powodują wzrost stanów depresyjnych, a dzieci które oddychają zanieczyszczonym powietrzem mają wyższy stopień niepokoju, problemy z pamięcią, koncentracją, trudności z kontrolą emocji, gorsze kompetencje społeczne, częściej rozpoznaje się u nich choroby ze spektrum autyzmu.

Cząsteczki smogu przenikają do płodu. Są poronienia. Dzieci mają niższy iloraz inteligencji

- Zanieczyszczone powietrze nie tylko szkodzi dzieciom i nam dorosłym ale również przenika do płodu. Cząstki są na tyle małe – że wdychane przez matkę przechodzą do jej krwi – następnie do łożyska i wpływają – wiele badań to pokazuje – na to iż zwiększają liczbę poronień, porodów przedwczesnych. Więcej matek rodzi dzieci z niską masą urodzeniową – mówi Katarzyna Musioł.

Musioł przywołuje też badanie profesora Jędrychowskiego z Krakowa, który przebadał 500 kobiet ciężarnych i udowodnił, że matki, które przebywały w zanieczyszczonym środowisku rodziły dzieci, które były mniejsze, miały mniejszy obwód główki, mniejszą masę urodzeniową, po 10 latach w testach wykazywały niższe ilorazy inteligencji. W wieku 5 lat pojemność ich płuc była niższa, częściej chorowały na schorzenia układu oddechowego.

Dokładnie to samo wykazało badanie na 540 tysiącach porodów w Londynie w ostatnich 4 latach - jeśli kobieta przebywa w zanieczyszczonym środowisku rodzi dziecko mniejsze – upośledzone w jakiś sposób.

Więcej zgonów na Śląsku. Częściej chorujemy na nowotwory i zawały

- Na Śląsku odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu nowotworów w Polsce (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). I stanowi to około 10 procent więcej aniżeli średnia krajowa – wylicza Katarzyna Musioł. - Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na nowotwory? - pyta.

Przypomina, że według danych GUS województwo śląskie jest też jednym z 3 województw o największej umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

- Mamy 490 zgonów na 100 tys. ludzi i jest to również umieralność większa niż średnia krajowa. Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na schorzenia sercowo-naczyniowe?

Dlatego że żyjemy w zanieczyszczonym powietrzu. Jest to udowodnione – mówi Musioł.

Ordynator rybnickiej pediatrii apeluje o podjęcie natychmiastowych działań

Ordynator rybnickiej pediatrii, która na co dzień na swoim oddziale widzi skutki wdychania smogu przez najmłodszych rybniczan apeluje do władz i mieszkańców o podjęcie natychmiastowych działań.

Nie przegap

- Jako Rybnicka Rada Kobiet apelujemy do Państwa o podjęcie działań by zmienić tą sytuację – mówiła Musioł.

Apelowała też do mieszkańców, by sprawdzać aplikacje w telefonach, jakie w danym dniu występuje stężenie smogu, na zewnątrz oddychać przez nos, a po powrocie do domu od razu wypłukać usta. Ograniczyć wyjścia, stosować maski i oczyszczacze powietrza. A przede wszystkim starać się ograniczyć niską emisję.

Dzieci nie mogą walczyć same, potrzebują nas - mówi.

Dr. Katarzyna Musioł przejęła stery rybnickiej pediatrii w październiku 2017 roku, zostając ordynatorem oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Już kilka miesięcy później powstała fundacja „mAli wspaniali”, wspierająca oddział dziecięcy, który zmienił się nie do poznania, stając się bardziej przyjazny małym pacjentom. Zaś doktor Musioł (posiada dwie specjalizacje: z pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej) rozpoczęła swoją walkę ze smogiem, odważnie mówiąc o wpływie szkodliwych substancji na zdrowie dzieci.

Akcja Karny Kopciuch

O konieczności likwidacji kopciuchów ma przypominać także medialna akcja Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl się przyłączyły).

Akcja społeczna Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. W pierwszym kroku edukujemy, w drugim kontrolujemy, w trzecim piętnujemy.

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 66

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dowodem na te zależności są słowa: „jest to udowodnione”. Przerażająca głupota.

G
Gość

Ci wielcy obrońcy ekologii,odłączcie Śląsk od Polski i wybudujcie sobie swoje czyste i pachnące miasto,bez smogu,chemii,samochodów,samolotów itd itp i będziecie żyli długo i szczęśliwie,bez chorób itd,a dajcie żyć innym tak jak chcą!!!!! Ludzie już umierali na nowotwory,białaczki i zawały 30 lat temu,10 lat temu i teraz też umierają i będą nadal umierać i pierd....a ekologia i życie bez smogu tego nie zmieni!!!! I najlepiej kopalnie,huty pozamykać,autobusy i samochody też zlikwidujcie bo kopcą,na rowerach do pracy zapie.....e,nawet jeżeli dojeżdżacie daleko,to będzie dla Waszego zdrowia!!!!! Ogródki swoje uprawiajcie na warzywa i owoce,żeby jeść bez chemii,bo przecież w sklepach to sama chemia,więc wszystko swoje róbcie,do lekarza też nie chodźcie bo przecież w lekach też sama chemia!!!! Pfffff wszystko zlikwidujcie bo przecież trzeba być eko- sreko i fit!!!!!! Aaaaa i zapomniałam dodać,że jak już wszystko zlikwidujecie to poszukajcie pracę tym ludziom którzy ją stracą,lub ich utrzymujcie!!!!! Jak czytam niektóre komentarze,to mi się nóż w kieszeni otwiera,jak czytam te bzdurne wypociny!!!!! Skoro Wam tak źle w Polsce to wyjedźcie tam gdzie jest czysto i pachnąco!!!!!

G
Gość
1 lutego, 10:06, qw:

Kopcie dalej węgiel. Strajkujcie w obronie kopalni. Tylko leczcie się za swoje co zrobicie na tym węglu naszym kosztem

3 lutego, 11:01, Gość:

Brak słów na większość komentarzy SMOG już zadziałał na wiele muzgów.

Sorry za Twoje się nie leczę,więc z czym masz problem,dasz tym górnikom pracę ( w szczególności tym,co mają ostatnie lata do emerytury)????!!!!! Ty Panie/i eko- sreko, to może też zmień zawód!!!!! Ludzie na nowotwory i białaczki i zawały umierali już 30 lat temu, i teraz też umierają i za 10 lat też będą umierać!!!!! Pierd....e o szopenie!!!!!

S
Sebastian

smog nas zabija a ludzie dalej nie sięgają po pieniądze na wymianę starych kopciuchów, to przerażające! Jeżeli nie wiecie jak ugryźć wniosek i dotację to warto skorzystać z pomocy kompetentnych ludzi z : https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ mi pomogli przebrnąć przez caly proces pozyskania dofinansowania.

S
Sylwia

Przerażające dane, od dawna wiadomo, że smog uderza w najsłabszych ale to co mówi Pani Doktor jest tak straszne, namacalne :( kiedy się obudzimy? To ludzie ludziom zgotowali ten los. Ja przyznam, ze sama wiele lat żyłam w nieświadomości ale jakiś czas temu wymieniłam piec węglowy na ekologiczny kocioł pelletowy od Kostrzewy : https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/eei-pellets-12-30-kw i wiem, że już nie truję.. a teraz w ramach pokuty namawiam wszystkich znajomych, pomagam w wypelnianiu wniosków itp.

O
Olala
3 lutego, 11:48, Gość:

To trzeba dać Pani doktor Nobla za to, że w dobie upadku ciężkiego przemysłu na Śląsku odkryła negatywne skutki smogu. Proponuję przebadać wpływ żywności, zażywania leków i antykoncepcji u kobiet na prawidłowy rozwój dziecka. Może sie okazać, że ten smog wcale nie jest najgorszy.

To, że inne rzeczy mają szkodliwy wpływ nie powoduje, że smog nie ma. Palenie węglem i syfem jest szkodliwe i kropka.

O
Olala
2 lutego, 04:31, Gość:

To dziwne ja tez urodziłem i wychowałem na Śląsku niedaleko była koksownia i prawie wszyscy palili węglem i nikt nie zwracał uwagi na jakiś smog. Odkąd państwo zaczęło ściągać węgiel z innych krajów pomimo tego że sami mamy dużo węgla na terenie naszego Państwa zaczęły się problemy zdrowotne. Sprowadzają najgorszy sort tego węgla . A teraz ktoś chce ludziom zamącić w głowach że wszystko wina smogu i trzeba zlikwidować kopalnie ludzie ruszcie trochę głową a nie nawiscia do innych

4 lutego, 09:15, Gość:

Wiesz co to jest świadomość ekologiczna? Kiedyś wyrzucano śmieci do lasu i było ok.

4 lutego, 21:49, Olala:

Boże, człowieku, ogarnij się. Nie widzisz, że tak toczy całe społeczeństwo nie tylko dzieci? Właśnie dlatego, że KIEDYŚ się nie zwracali uwagi, to TERAZ mamy nowotwory! Trochę logiki w rozumowaniu. Kiedyś nie znaliśmy tej korelacji, dziś znamy więc czas zmienić przestarzałe sposoby ogrzewania, zadbać o zdrowie swoje i swoich dzieci.

*rak toczy

*nie zwracało

O
Olala
1 lutego, 11:59, Gość:

Co za tępi dziennikarze Od wieków ludzie na Śląsku żyją w tej samej atmosferze nigdy nie chorowali tak jak im się to wymawia. Jeżeli wam się to nie podoba to odłączyć Śląsk od Polski i wybudujcie sobie w końcu tą upragnioną elektrownię jądrową wtedy zobaczyć o co chodzi.

4 lutego, 09:12, Gość:

Nie chorowali? hahaha

Nie chorowali? Ciekawe. A pylica I obturacyjna choroba płu to gdzie sialy i sieją spustoszenie, może w kieleckiem? Kiedyś się nie diagnozowalo tak dokładnie nowotworów jak dziś, ludzie oficnalnie umierali na coś innego, a naprawdę chorowali na nowotwór.

O
Olala
2 lutego, 04:31, Gość:

To dziwne ja tez urodziłem i wychowałem na Śląsku niedaleko była koksownia i prawie wszyscy palili węglem i nikt nie zwracał uwagi na jakiś smog. Odkąd państwo zaczęło ściągać węgiel z innych krajów pomimo tego że sami mamy dużo węgla na terenie naszego Państwa zaczęły się problemy zdrowotne. Sprowadzają najgorszy sort tego węgla . A teraz ktoś chce ludziom zamącić w głowach że wszystko wina smogu i trzeba zlikwidować kopalnie ludzie ruszcie trochę głową a nie nawiscia do innych

4 lutego, 09:15, Gość:

Wiesz co to jest świadomość ekologiczna? Kiedyś wyrzucano śmieci do lasu i było ok.

Boże, człowieku, ogarnij się. Nie widzisz, że tak toczy całe społeczeństwo nie tylko dzieci? Właśnie dlatego, że KIEDYŚ się nie zwracali uwagi, to TERAZ mamy nowotwory! Trochę logiki w rozumowaniu. Kiedyś nie znaliśmy tej korelacji, dziś znamy więc czas zmienić przestarzałe sposoby ogrzewania, zadbać o zdrowie swoje i swoich dzieci.

G
Gość
1 lutego, 14:25, Gość:

Jest to naprawdę chore !!! Kiedyś ludzie palili w piecach wszystkim co było do wyrzucenia ! Teraz porobili czujników , Unia toczy czyli Niemcy walkę gospodarczą wszczególności z węglem , aby je przejąć , a sami budują Kopalnie i Elektrownie węglowe i to węgla brunatnego , dużo gorszego od kamiennego , a teraz ekochoroba dorarła do Nas . Pani doktor smog w Największym stopniu powodują samochody , samoloty , statki i naturalnie wulkany !!!

4 lutego, 9:14, Gość:

Kiedyś kobiety nie miały praw wyborczych. Każde spalanie powoduje emisję zanieczyszczeń, więc trzeba wszystko zredukować do minimum.

4 lutego, 9:57, Xtra:

Kiedyś ludzie palili na środku izby a dym wylatywal pezez dziurę w dachu. W miastach ścieki wylewali przez okno na ulicę. I co ? Źle było ?

Kiedyś ludzie skakali po drzewach, źle im było?

G
Gość

Trzeba myśleć współcześnie , nie ma co patrzeć co było kiedyś , kiedyś było wiadomo inaczej mniej plastiku ,mniej samochodów itd. technologia idzie do przodu i nasze rozumowanie też powinno! Zachęcam do skorzystania z programu i posiadania dobrego bezpiecznego kotła np na pellet

https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/?gclid=CjwKCAiAyeTxBRBvEiwAuM8dnTpZOXlXoos1KZT0PFb-m0792YWh1RjevLBKWj-ffBMuO6NVQiEI9hoCtTkQAvD_BwE

X
Xtra
1 lutego, 14:25, Gość:

Jest to naprawdę chore !!! Kiedyś ludzie palili w piecach wszystkim co było do wyrzucenia ! Teraz porobili czujników , Unia toczy czyli Niemcy walkę gospodarczą wszczególności z węglem , aby je przejąć , a sami budują Kopalnie i Elektrownie węglowe i to węgla brunatnego , dużo gorszego od kamiennego , a teraz ekochoroba dorarła do Nas . Pani doktor smog w Największym stopniu powodują samochody , samoloty , statki i naturalnie wulkany !!!

4 lutego, 9:14, Gość:

Kiedyś kobiety nie miały praw wyborczych. Każde spalanie powoduje emisję zanieczyszczeń, więc trzeba wszystko zredukować do minimum.

Kiedyś ludzie palili na środku izby a dym wylatywal pezez dziurę w dachu. W miastach ścieki wylewali przez okno na ulicę. I co ? Źle było ?

G
Gość
2 lutego, 04:31, Gość:

To dziwne ja tez urodziłem i wychowałem na Śląsku niedaleko była koksownia i prawie wszyscy palili węglem i nikt nie zwracał uwagi na jakiś smog. Odkąd państwo zaczęło ściągać węgiel z innych krajów pomimo tego że sami mamy dużo węgla na terenie naszego Państwa zaczęły się problemy zdrowotne. Sprowadzają najgorszy sort tego węgla . A teraz ktoś chce ludziom zamącić w głowach że wszystko wina smogu i trzeba zlikwidować kopalnie ludzie ruszcie trochę głową a nie nawiscia do innych

Wiesz co to jest świadomość ekologiczna? Kiedyś wyrzucano śmieci do lasu i było ok.

G
Gość
1 lutego, 14:25, Gość:

Jest to naprawdę chore !!! Kiedyś ludzie palili w piecach wszystkim co było do wyrzucenia ! Teraz porobili czujników , Unia toczy czyli Niemcy walkę gospodarczą wszczególności z węglem , aby je przejąć , a sami budują Kopalnie i Elektrownie węglowe i to węgla brunatnego , dużo gorszego od kamiennego , a teraz ekochoroba dorarła do Nas . Pani doktor smog w Największym stopniu powodują samochody , samoloty , statki i naturalnie wulkany !!!

Kiedyś kobiety nie miały praw wyborczych. Każde spalanie powoduje emisję zanieczyszczeń, więc trzeba wszystko zredukować do minimum.

G
Gość
1 lutego, 11:59, Gość:

Co za tępi dziennikarze Od wieków ludzie na Śląsku żyją w tej samej atmosferze nigdy nie chorowali tak jak im się to wymawia. Jeżeli wam się to nie podoba to odłączyć Śląsk od Polski i wybudujcie sobie w końcu tą upragnioną elektrownię jądrową wtedy zobaczyć o co chodzi.

Nie chorowali? hahaha

Dodaj ogłoszenie