Dzieci z Rybnika umierają przez smog. Przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł

Aleksander Król
Aleksander Król

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Dzieci z Rybnika umierają z powodu smogu. Silnie zanieczyszczone powietrze powoduje prawdziwe spustoszenie w organizmach dzieci, które nie nabrały jeszcze wystarczającej odporności. A to wprost prowadzi do śmiertelnych chorób. Wstrząsające i przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł. - W jedynym tygodniu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. U jednego chłopca tydzień temu stwierdzono kliniczną śmierć mózgu. W wyniku progresji choroby zmarł. A w ten nieszczęsny piątek, gdy wysyłaliśmy duszące się, dwumiesięczne niemowlę na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3-miesięcznej dziewczynki z Rybnika. Takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówi dr Katarzyna Musioł, ordynator pediatrii w rybnickim szpitalu, dodając, że dzieci z Rybnika chorują i umierają z powodu smogu.

Dr Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii, członek Rybnickiej Rady Kobiet ujawniła przerażające fakty i dane 30 stycznia na sesji Rady Miasta Rybnika. Mówiła o małych pacjentach z Rybnika, którzy chorują z powodu zanieczyszczonego powietrza.

- Ja bardzo zapraszam na nasz oddział, nie dlatego, że jest świetnie wyremontowany, rzeczywiście piękny i chcemy się pochwalić, że na każdej sali mamy oczyszczacz powietrza. Ale dlatego, że aktualnie na naszym oddziale leczonych jest sześcioro niemowląt z RSV Wirusem (powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością). To niemowlęta, które się duszą. W zeszły piątek przekazaliśmy 2-miesięczne niemowlę na OIOM, dlatego że nie potrafiło oddychać, dlatego, że miało ten wirus – mówił Katarzyna Musioł, dodając, że badania wykazują korelację pomiędzy występowaniem tego wirusa a smogiem.

- Dla mnie to nie są tylko dane i cyfry. To przekłada się na realną sytuację w naszym szpitalu. W zeszłym roku hospitalizowaliśmy 150 dzieci w zimie z tym wirusem. Kilkoro z powodu niewydolności musieliśmy przetransportować na OIOM – dodaje Musioł.

Przywołuje badania wykonane na dużych populacjach 700 tysięcy dzieci przebadanych (praca izraelska, włoska, chińska), które wykazują jednoznaczny związek zanieczyszczonego powietrza a zachorowaniami na wirusową chorobę RSV Wirus. To wirus, który powoduje zapalenie oskrzelików z dusznością.

Natomiast badania przeprowadzone przez Warszawki Uniwersytet Medyczny, który przebadał blisko 2 tysiące dzieci, wykazują że na 100 dzieci z katarem – 15 z nich ma katar spowodowany tylko przez smog, a na 100 dzieci kaszlących - 16 z nich kaszle tylko z powodu smogu. Zaś liczba dzieci z astmą jest 4-krotnie wyższa tam, gdzie dzieci oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

Zobacz koniecznie

Dzieci z Rybnika częściej chorują na guzy mózgu niż w innych rejonach Śląska

- Pracując na oddziale onkologii przeprowadziliśmy badanie wśród dzieci, które chorowały na guzy mózgu. Zebraliśmy wszystkie dzieci leczące się w naszej klinice przez ostatnie 18 lat i skorelowaliśmy częstość zachorowań ze stopniem zanieczyszczenia powietrza z miejscowości, w których te dzieci mieszkały. Z całego Śląska największą częstość nowotworów centralnego układu nerwowego u dzieci wykazaliśmy właśnie w rejonie Rybnika, Jastrzębia, Raciborza. Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności a stężeniem tych pyłów – mówi Musioł.

- W grudniu 2019 roku w jedynym tygodniu na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu u dwójki dzieci rozpoznaliśmy 4-centymetrowe guzy mózgu. Jeden chłopczyk tydzień temu miał stwierdzoną kliniczną śmierć mózgu, przebywał na OIOMIE. W wyniku progresji choroby zmarł – mówi ordynator oddziału pediatrycznego.

3-miesięczne dziewczynki z Rybnika z białaczką

A – jak mówi Musioł - smog powoduje nie tylko guzy mózgu u dzieci ale też białaczki, co potwierdzają badania zachodnich naukowców.

- Nieszczęsny piątek – gdy wysyłaliśmy duszące się niemowlę z RSV Wirusem na OIOM, rozpoznaliśmy też ostrą białaczkę limfoblastyczną u 3- miesięcznej dziewczynki z Rybnika. To są fakty, takie są realia naszego oddziału pediatrycznego – mówiła Musioł.

Tłumaczy, że badania pokazują, że pyły zawieszone powodują wzrost stanów depresyjnych, a dzieci które oddychają zanieczyszczonym powietrzem mają wyższy stopień niepokoju, problemy z pamięcią, koncentracją, trudności z kontrolą emocji, gorsze kompetencje społeczne, częściej rozpoznaje się u nich choroby ze spektrum autyzmu.

Cząsteczki smogu przenikają do płodu. Są poronienia. Dzieci mają niższy iloraz inteligencji

- Zanieczyszczone powietrze nie tylko szkodzi dzieciom i nam dorosłym ale również przenika do płodu. Cząstki są na tyle małe – że wdychane przez matkę przechodzą do jej krwi – następnie do łożyska i wpływają – wiele badań to pokazuje – na to iż zwiększają liczbę poronień, porodów przedwczesnych. Więcej matek rodzi dzieci z niską masą urodzeniową – mówi Katarzyna Musioł.

Musioł przywołuje też badanie profesora Jędrychowskiego z Krakowa, który przebadał 500 kobiet ciężarnych i udowodnił, że matki, które przebywały w zanieczyszczonym środowisku rodziły dzieci, które były mniejsze, miały mniejszy obwód główki, mniejszą masę urodzeniową, po 10 latach w testach wykazywały niższe ilorazy inteligencji. W wieku 5 lat pojemność ich płuc była niższa, częściej chorowały na schorzenia układu oddechowego.

Dokładnie to samo wykazało badanie na 540 tysiącach porodów w Londynie w ostatnich 4 latach - jeśli kobieta przebywa w zanieczyszczonym środowisku rodzi dziecko mniejsze – upośledzone w jakiś sposób.

Więcej zgonów na Śląsku. Częściej chorujemy na nowotwory i zawały

- Na Śląsku odnotowuje się najwięcej zgonów z powodu nowotworów w Polsce (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców). I stanowi to około 10 procent więcej aniżeli średnia krajowa – wylicza Katarzyna Musioł. - Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na nowotwory? - pyta.

Przypomina, że według danych GUS województwo śląskie jest też jednym z 3 województw o największej umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

- Mamy 490 zgonów na 100 tys. ludzi i jest to również umieralność większa niż średnia krajowa. Dlaczego na Śląsku częściej chorujemy na schorzenia sercowo-naczyniowe?

Dlatego że żyjemy w zanieczyszczonym powietrzu. Jest to udowodnione – mówi Musioł.

Ordynator rybnickiej pediatrii apeluje o podjęcie natychmiastowych działań

Ordynator rybnickiej pediatrii, która na co dzień na swoim oddziale widzi skutki wdychania smogu przez najmłodszych rybniczan apeluje do władz i mieszkańców o podjęcie natychmiastowych działań.

Nie przegap

- Jako Rybnicka Rada Kobiet apelujemy do Państwa o podjęcie działań by zmienić tą sytuację – mówiła Musioł.

Apelowała też do mieszkańców, by sprawdzać aplikacje w telefonach, jakie w danym dniu występuje stężenie smogu, na zewnątrz oddychać przez nos, a po powrocie do domu od razu wypłukać usta. Ograniczyć wyjścia, stosować maski i oczyszczacze powietrza. A przede wszystkim starać się ograniczyć niską emisję.

Dzieci nie mogą walczyć same, potrzebują nas - mówi.

Dr. Katarzyna Musioł przejęła stery rybnickiej pediatrii w październiku 2017 roku, zostając ordynatorem oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Już kilka miesięcy później powstała fundacja „mAli wspaniali”, wspierająca oddział dziecięcy, który zmienił się nie do poznania, stając się bardziej przyjazny małym pacjentom. Zaś doktor Musioł (posiada dwie specjalizacje: z pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej) rozpoczęła swoją walkę ze smogiem, odważnie mówiąc o wpływie szkodliwych substancji na zdrowie dzieci.

Akcja Karny Kopciuch

O konieczności likwidacji kopciuchów ma przypominać także medialna akcja Karny Kopciuch (którą wymyślił portal rybnik.com.pl i do której dziennikzachodni.pl się przyłączyły).

Akcja społeczna Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

Przyjmujemy na karnykopciuch.pl zgłoszenia dotyczące domów, które zatruwają okolice. W pierwszym kroku edukujemy, w drugim kontrolujemy, w trzecim piętnujemy.

Wejdź na stronę akcji społecznej Karny Kopciuch:
AKCJA KARNY KOPCIUCH

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Dzieci z Rybnika umierają przez smog. Przerażające fakty ujawniła dr Katarzyna Musioł - Dziennik Zachodni

Komentarze 67

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dowodem na te zależności są słowa: „jest to udowodnione”. Przerażająca głupota.

G
Gość

Ci wielcy obrońcy ekologii,odłączcie Śląsk od Polski i wybudujcie sobie swoje czyste i pachnące miasto,bez smogu,chemii,samochodów,samolotów itd itp i będziecie żyli długo i szczęśliwie,bez chorób itd,a dajcie żyć innym tak jak chcą!!!!! Ludzie już umierali na nowotwory,białaczki i zawały 30 lat temu,10 lat temu i teraz też umierają i będą nadal umierać i pierd....a ekologia i życie bez smogu tego nie zmieni!!!! I najlepiej kopalnie,huty pozamykać,autobusy i samochody też zlikwidujcie bo kopcą,na rowerach do pracy zapie.....e,nawet jeżeli dojeżdżacie daleko,to będzie dla Waszego zdrowia!!!!! Ogródki swoje uprawiajcie na warzywa i owoce,żeby jeść bez chemii,bo przecież w sklepach to sama chemia,więc wszystko swoje róbcie,do lekarza też nie chodźcie bo przecież w lekach też sama chemia!!!! Pfffff wszystko zlikwidujcie bo przecież trzeba być eko- sreko i fit!!!!!! Aaaaa i zapomniałam dodać,że jak już wszystko zlikwidujecie to poszukajcie pracę tym ludziom którzy ją stracą,lub ich utrzymujcie!!!!! Jak czytam niektóre komentarze,to mi się nóż w kieszeni otwiera,jak czytam te bzdurne wypociny!!!!! Skoro Wam tak źle w Polsce to wyjedźcie tam gdzie jest czysto i pachnąco!!!!!

G
Gość
1 lutego, 10:06, qw:

Kopcie dalej węgiel. Strajkujcie w obronie kopalni. Tylko leczcie się za swoje co zrobicie na tym węglu naszym kosztem

3 lutego, 11:01, Gość:

Brak słów na większość komentarzy SMOG już zadziałał na wiele muzgów.

Sorry za Twoje się nie leczę,więc z czym masz problem,dasz tym górnikom pracę ( w szczególności tym,co mają ostatnie lata do emerytury)????!!!!! Ty Panie/i eko- sreko, to może też zmień zawód!!!!! Ludzie na nowotwory i białaczki i zawały umierali już 30 lat temu, i teraz też umierają i za 10 lat też będą umierać!!!!! Pierd....e o szopenie!!!!!

S
Sebastian

smog nas zabija a ludzie dalej nie sięgają po pieniądze na wymianę starych kopciuchów, to przerażające! Jeżeli nie wiecie jak ugryźć wniosek i dotację to warto skorzystać z pomocy kompetentnych ludzi z : https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/ mi pomogli przebrnąć przez caly proces pozyskania dofinansowania.

S
Sylwia

Przerażające dane, od dawna wiadomo, że smog uderza w najsłabszych ale to co mówi Pani Doktor jest tak straszne, namacalne :( kiedy się obudzimy? To ludzie ludziom zgotowali ten los. Ja przyznam, ze sama wiele lat żyłam w nieświadomości ale jakiś czas temu wymieniłam piec węglowy na ekologiczny kocioł pelletowy od Kostrzewy : https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/eei-pellets-12-30-kw i wiem, że już nie truję.. a teraz w ramach pokuty namawiam wszystkich znajomych, pomagam w wypelnianiu wniosków itp.

O
Olala
3 lutego, 11:48, Gość:

To trzeba dać Pani doktor Nobla za to, że w dobie upadku ciężkiego przemysłu na Śląsku odkryła negatywne skutki smogu. Proponuję przebadać wpływ żywności, zażywania leków i antykoncepcji u kobiet na prawidłowy rozwój dziecka. Może sie okazać, że ten smog wcale nie jest najgorszy.

To, że inne rzeczy mają szkodliwy wpływ nie powoduje, że smog nie ma. Palenie węglem i syfem jest szkodliwe i kropka.

O
Olala
2 lutego, 04:31, Gość:

To dziwne ja tez urodziłem i wychowałem na Śląsku niedaleko była koksownia i prawie wszyscy palili węglem i nikt nie zwracał uwagi na jakiś smog. Odkąd państwo zaczęło ściągać węgiel z innych krajów pomimo tego że sami mamy dużo węgla na terenie naszego Państwa zaczęły się problemy zdrowotne. Sprowadzają najgorszy sort tego węgla . A teraz ktoś chce ludziom zamącić w głowach że wszystko wina smogu i trzeba zlikwidować kopalnie ludzie ruszcie trochę głową a nie nawiscia do innych

4 lutego, 09:15, Gość:

Wiesz co to jest świadomość ekologiczna? Kiedyś wyrzucano śmieci do lasu i było ok.

4 lutego, 21:49, Olala:

Boże, człowieku, ogarnij się. Nie widzisz, że tak toczy całe społeczeństwo nie tylko dzieci? Właśnie dlatego, że KIEDYŚ się nie zwracali uwagi, to TERAZ mamy nowotwory! Trochę logiki w rozumowaniu. Kiedyś nie znaliśmy tej korelacji, dziś znamy więc czas zmienić przestarzałe sposoby ogrzewania, zadbać o zdrowie swoje i swoich dzieci.

*rak toczy

*nie zwracało

O
Olala
1 lutego, 11:59, Gość:

Co za tępi dziennikarze Od wieków ludzie na Śląsku żyją w tej samej atmosferze nigdy nie chorowali tak jak im się to wymawia. Jeżeli wam się to nie podoba to odłączyć Śląsk od Polski i wybudujcie sobie w końcu tą upragnioną elektrownię jądrową wtedy zobaczyć o co chodzi.

4 lutego, 09:12, Gość:

Nie chorowali? hahaha

Nie chorowali? Ciekawe. A pylica I obturacyjna choroba płu to gdzie sialy i sieją spustoszenie, może w kieleckiem? Kiedyś się nie diagnozowalo tak dokładnie nowotworów jak dziś, ludzie oficnalnie umierali na coś innego, a naprawdę chorowali na nowotwór.

O
Olala
2 lutego, 04:31, Gość:

To dziwne ja tez urodziłem i wychowałem na Śląsku niedaleko była koksownia i prawie wszyscy palili węglem i nikt nie zwracał uwagi na jakiś smog. Odkąd państwo zaczęło ściągać węgiel z innych krajów pomimo tego że sami mamy dużo węgla na terenie naszego Państwa zaczęły się problemy zdrowotne. Sprowadzają najgorszy sort tego węgla . A teraz ktoś chce ludziom zamącić w głowach że wszystko wina smogu i trzeba zlikwidować kopalnie ludzie ruszcie trochę głową a nie nawiscia do innych

4 lutego, 09:15, Gość:

Wiesz co to jest świadomość ekologiczna? Kiedyś wyrzucano śmieci do lasu i było ok.

Boże, człowieku, ogarnij się. Nie widzisz, że tak toczy całe społeczeństwo nie tylko dzieci? Właśnie dlatego, że KIEDYŚ się nie zwracali uwagi, to TERAZ mamy nowotwory! Trochę logiki w rozumowaniu. Kiedyś nie znaliśmy tej korelacji, dziś znamy więc czas zmienić przestarzałe sposoby ogrzewania, zadbać o zdrowie swoje i swoich dzieci.

G
Gość
1 lutego, 14:25, Gość:

Jest to naprawdę chore !!! Kiedyś ludzie palili w piecach wszystkim co było do wyrzucenia ! Teraz porobili czujników , Unia toczy czyli Niemcy walkę gospodarczą wszczególności z węglem , aby je przejąć , a sami budują Kopalnie i Elektrownie węglowe i to węgla brunatnego , dużo gorszego od kamiennego , a teraz ekochoroba dorarła do Nas . Pani doktor smog w Największym stopniu powodują samochody , samoloty , statki i naturalnie wulkany !!!

4 lutego, 9:14, Gość:

Kiedyś kobiety nie miały praw wyborczych. Każde spalanie powoduje emisję zanieczyszczeń, więc trzeba wszystko zredukować do minimum.

4 lutego, 9:57, Xtra:

Kiedyś ludzie palili na środku izby a dym wylatywal pezez dziurę w dachu. W miastach ścieki wylewali przez okno na ulicę. I co ? Źle było ?

Kiedyś ludzie skakali po drzewach, źle im było?

G
Gość

Trzeba myśleć współcześnie , nie ma co patrzeć co było kiedyś , kiedyś było wiadomo inaczej mniej plastiku ,mniej samochodów itd. technologia idzie do przodu i nasze rozumowanie też powinno! Zachęcam do skorzystania z programu i posiadania dobrego bezpiecznego kotła np na pellet

https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/?gclid=CjwKCAiAyeTxBRBvEiwAuM8dnTpZOXlXoos1KZT0PFb-m0792YWh1RjevLBKWj-ffBMuO6NVQiEI9hoCtTkQAvD_BwE

X
Xtra
1 lutego, 14:25, Gość:

Jest to naprawdę chore !!! Kiedyś ludzie palili w piecach wszystkim co było do wyrzucenia ! Teraz porobili czujników , Unia toczy czyli Niemcy walkę gospodarczą wszczególności z węglem , aby je przejąć , a sami budują Kopalnie i Elektrownie węglowe i to węgla brunatnego , dużo gorszego od kamiennego , a teraz ekochoroba dorarła do Nas . Pani doktor smog w Największym stopniu powodują samochody , samoloty , statki i naturalnie wulkany !!!

4 lutego, 9:14, Gość:

Kiedyś kobiety nie miały praw wyborczych. Każde spalanie powoduje emisję zanieczyszczeń, więc trzeba wszystko zredukować do minimum.

Kiedyś ludzie palili na środku izby a dym wylatywal pezez dziurę w dachu. W miastach ścieki wylewali przez okno na ulicę. I co ? Źle było ?

G
Gość
2 lutego, 04:31, Gość:

To dziwne ja tez urodziłem i wychowałem na Śląsku niedaleko była koksownia i prawie wszyscy palili węglem i nikt nie zwracał uwagi na jakiś smog. Odkąd państwo zaczęło ściągać węgiel z innych krajów pomimo tego że sami mamy dużo węgla na terenie naszego Państwa zaczęły się problemy zdrowotne. Sprowadzają najgorszy sort tego węgla . A teraz ktoś chce ludziom zamącić w głowach że wszystko wina smogu i trzeba zlikwidować kopalnie ludzie ruszcie trochę głową a nie nawiscia do innych

Wiesz co to jest świadomość ekologiczna? Kiedyś wyrzucano śmieci do lasu i było ok.

G
Gość
1 lutego, 14:25, Gość:

Jest to naprawdę chore !!! Kiedyś ludzie palili w piecach wszystkim co było do wyrzucenia ! Teraz porobili czujników , Unia toczy czyli Niemcy walkę gospodarczą wszczególności z węglem , aby je przejąć , a sami budują Kopalnie i Elektrownie węglowe i to węgla brunatnego , dużo gorszego od kamiennego , a teraz ekochoroba dorarła do Nas . Pani doktor smog w Największym stopniu powodują samochody , samoloty , statki i naturalnie wulkany !!!

Kiedyś kobiety nie miały praw wyborczych. Każde spalanie powoduje emisję zanieczyszczeń, więc trzeba wszystko zredukować do minimum.

G
Gość
1 lutego, 11:59, Gość:

Co za tępi dziennikarze Od wieków ludzie na Śląsku żyją w tej samej atmosferze nigdy nie chorowali tak jak im się to wymawia. Jeżeli wam się to nie podoba to odłączyć Śląsk od Polski i wybudujcie sobie w końcu tą upragnioną elektrownię jądrową wtedy zobaczyć o co chodzi.

Nie chorowali? hahaha

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3