Dziecko zmarło w szpitalu w Sosnowcu. Sprawa oskarżonego...

  Dziecko zmarło w szpitalu w Sosnowcu. Sprawa oskarżonego lekarza będzie ponownie rozpoznana

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  9 lipca 2018 roku lekarz z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu Michał W. został nieprawomocnie skazany.

  9 lipca 2018 roku lekarz z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu Michał W. został nieprawomocnie skazany. ©Arek Gola

  Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił część wyroku w sprawie sosnowieckiego lekarza Michała W. skazanego nieprawomocnie na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata za narażenie dziecka Eweliny i Michała Bednarskich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania. Jednocześnie sąd odwoławczy utrzymał w mocy część postanowienia, zgodnie z którą położna Ewa G. została skazana za fałszowanie dokumentacji medycznej.
  9 lipca 2018 roku lekarz z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu Michał W. został nieprawomocnie skazany.

  9 lipca 2018 roku lekarz z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu Michał W. został nieprawomocnie skazany. ©Arek Gola

  Ewelina Bednarska trafiła do szpitala w listopadzie 2012 roku, gdy była w 9. miesiącu ciąży. Mateusz urodził się martwy. Rodzice dziecka podkreślali, że mają żal do lekarzy z Sosnowca o to, że nie wykonali na czas niezbędnych badań i zignorowali niebezpieczne symptomy.

  Prokuratura oskarżyła lekarza, który przyjmował Ewelinę Bednarską do szpitala oraz położną, która miała sfałszować dokument dotyczący hospitalizacji. W poniedziałek (9 lipca) wyrok wydał Sąd Rejonowy w Sosnowcu.

  Michała W. uznano za winnego tego, że 5 listopada 2012 roku, jako lekarz Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, naraził dziecko Eweliny i Michała Bednarskich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Po zapoznaniu się z wynikiem badania KTG, nie przeprowadził badania USG oraz nie poinformował personelu medycznego, w tym ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego, o nieprawidłowym wyniku tego badania.

  Sąd skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Ponadto orzekł grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz 3-letni zakaz wykonywania zawodu lekarza.

  Położną Ewę G. uznano za winną fałszowania dokumentu dotyczącego hospitalizacji Eweliny Bednarskiej. Sąd orzekł grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz 2-letni zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.

  Dodatkowo Michał W. ma zapłacić Ewelinie i Michałowi Bednarskim po 1644 złote, a Ewa G. po 822 złote. Michał W. ma też pokryć koszty postępowania sądowego.

  Sąd: Dziecko dusiło się, a on nie zrobił nic, by je ratować. Lekarz z Sosnowca skazany ZDJĘCIA + WIDEO

  Na początku lutego 2019 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił część wyroku dotyczącą lekarza, ponieważ - zdaniem sądu - istnieją rozbieżności w opiniach specjalistów, którzy przygotowywali opinie. Sprawa będzie zatem ponownie rozpoznawana przez Sąd Rejonowy w Sosnowcu.

  W części dotyczącej położnej wyrok uprawomocnił się.

  Michał i Ewelina Bednarscy uważają, że za śmierć dziecka odpowiada także dwójka innych lekarzy i druga położna. Dlatego też wnieśli przeciwko nim tzw. subsydiarny akt oskarżenia (takie prawo przysługuje w sytuacji, gdy prokuratura po raz drugi odmówi wszczęcia postępowania lub umorzy wszczęte już postępowanie). Proces trwa, oskarżeni nie przyznają się do winy.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzwoni telefon a widzę że jakby z lokalnego sądu

  Eryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie. Niestety nie mamy wolnych terminów. Wiem że boli. Współczuję. Przypadek? Nie sądzę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sosnowiec

  Seba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  To fakt ... Jedyna dobra rzecz jaką cię czeka w Sosnowcu to... autobus do Katowic . To fakt ...

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »