Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięgielów: 40-lecie Błękitnego Krzyża [ZDJĘCIA]

JM
W Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim już od czterdziestu lat działa w ramach misji Kościoła Ewangelickiego Służba Ratownicza Błękitnego Krzyża, która niesie m.in. pomoc osobom dotkniętym chorobą alkoholową.

W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się regularne spotkania z osobami, które pokonały nałóg.

- Dzięki Ewangelii i abstynencji wielu odnalazło sens i cel dla swojego życia. Osoby te zaangażowały się w niesienie pomocy ludziom uzależnionym od nałogów - tłumaczy Wiesław Radwański. - Kierując się miłością Bożą wychodzimy tym ludziom naprzeciw i zachęcamy do wiary i abstynencji - dodaje.

W Domu Misyjnym „Betezda” w Dzięgielowie organizowane są Dni Biblijne. To okazja dla osób pragnących uwolnić z choroby alkoholowej. Spotkania te przeznaczone są nie tylko dla osób z tym problemem, ale również dla rodzin zagrożonych i poszkodowanych przez tą chorobę. Dla uczestników spotkań przewiduje się bezpłatne posiłki oraz nocleg. Zgłoszenia oraz zapytania można kierować na telefon: 33 852 7631.

Historia Błękitnego Krzyża

Błękitny (Niebieski) Krzyż wywodzi się ze Szwajcarii, podobnie jak Czerwony Krzyż ma za zadanie nieść pomoc człowiekowi. Jego twórcą jest pastor Louis-Lucien Rochat, który podczas pobytu w Anglii nawiązał kontakt z Towarzystwem Wstrzemięźliwości i zetknął się z przypadkami abstynencji.

Po powrocie do Szwajcarii zainteresował się problemem alkoholizmu w swojej okolicy. Okazało się, że pochował wielu ludzi, którzy zmarli z powodu nadużywania alkoholu, i innych, którzy odebrali sobie życie, ponieważ nie widzieli innej drogi wyjścia ze swojej nędzy.

Po wielu przemyśleniach i modlitwach napisał w 1877 roku w swoim pamiętniku: Dzisiaj zdecydowałem się z pomocą Bożą prowadzić walkę z nieumiarkowaniem.

Podczas międzynarodowego kongresu w Genewie na temat podniesienia obyczajowości przedstawił opinii publicznej swoje poglądy. Wówczas 28 osób zobowiązało się nie pić więcej alkoholu i zwalczać nadużywanie go przez innych. To Szwajcarskie Towarzystwo Wstrzemięźliwości przyjęło później nazwę Błękitny Krzyż (Niebieski Krzyż)

Błękitny Krzyż przywędrował ze Szwajcarii do wielu krajów europejskich. Także w Polsce w ramach pracy ewangelizacyjnej prowadzi się pracę ratowniczą. Błękitny Krzyż stara się wskazywać na niebezpieczeństwa nałogu i uczyć zrozumienia dla ludzi nim dotkniętych i ich bliskich, ponieważ liczba zagrożonych wzrasta także wśród kobiet, dzieci i młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!