Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki staremu filmowi Będzin może odzyskać pomnik Nike

Magdalena Nowacka
Podpis
 Michał Starzyński, Marcin Lazar i Lucyna Czajka kierowniczka kina
Podpis
 Michał Starzyński, Marcin Lazar i Lucyna Czajka kierowniczka kina grzegorz goik

Towarzystwo Przyjaciół Będzina zdecydowało się kolejny raz zaprezentować w kinie Nowość odnaleziony niedawno film z czasów okupacji niemieckiej. Nakręcony przez Niemców, pokazuje dawny Będzin.

Film znalazł jeden z mieszkańców Będzina, Ryszard Huras. Przez przyjaciela , pasjonata historii Michała Starzyńskiego przekazał go do Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

- Ryszard znalazł film w starych garażach przy alei Kołłątaja, w okolicy będzińskiego szpitala. Kiedy, tego dokładnie nie wiadomo. Opowiadał tylko, że podobno tych filmów było więcej. Może ktoś też zabrał i leżą teraz gdzieś na strychu, w jakiejś szufladzie - zastanawia się pan Michał.

- Film był zniszczony, słabej jakości. Przeleżał przecież 60 lat - mówi Marcin Lazar, wiceprezes TPB. W planie ogólnym pokazane są sceny, w których Polacy remontują miasto.

Dzięki Wojciechowi Grabowskiemu, filmowcowi z Będzina, film udało się przygotować do projekcji. Chociaż trwa kilka minut, wzbudził wiele emocji. - Widzowie mówili podnieceni, że w końcu widzieli miasto takim, jakie było za czasów ich dziadków i pradziadków. I wtedy zrodził się pomysł, aby ten film pokazywać częściej. Może zrobić coś na kształt kroniki i wyświetlać przed projekcją? Chcielibyśmy dotrzeć do innych filmów z tamtych czasów i zrobić z nich wspólną sekwencję. Może czytelnicy DZ mają takie filmy i mogliby się nimi z nami podzielić. Nawet jeśli są w złym stanie - dodaje Lazar.

Przychylna pomysłowi jest Lucyna Czajka, kierowniczka kina. Na filmie widać ulicę Modrzejowską, plac Kazimierza Wielkiego, aleję Kołłątaja. I plac 3 Maja, na którym stał kiedyś pomnik Nike, symbol związany z historią przedwojennego Będzina, który zburzyli Niemcy w grudniu 1939 roku. Nike od 1933 roku wieńczyła pomnik poległym w obronie ojczyzny żołnierzom 11 pułku piechoty w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Dziś stoi tam symboliczny obelisk poświęcony "Poległym za Wolną Polskę".

Na filmie widać, jak Polacy porządkują teren po wyburzeniu pomnika. Towarzystwo Przyjaciół Będzina chce przywrócić ten symbol . O pomoc poprosili Lidię Sztwiertnia, rzeźbiarkę . Powstaje już miniatura pomnika. Wystawiona będzie w witrynie zakładu fotograficznego przy ul. Małachowskiego. Już 11 listopada. - Chcemy, aby mieszkańcy zobaczyli, czy podoba im się taka forma. Mam nadzieję, że na przyszłe święto 11 Listopada, będzińska Nike wróci na swoje miejsce - dodaje Waldemar Szydło, prezes TPB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!