MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki unijnym pieniądzom będą nowe torowiska i tramwaje

Maria Olecha
W Zabrzu zostanie m.in. wyremontowane torowisko w Maciejowie
W Zabrzu zostanie m.in. wyremontowane torowisko w Maciejowie Jerzy Przybysz
Władze Zabrza i Chorzowa podpisały porozumienie o współpracy z Tramwajami Śląskimi.

Miasta biorą udział w dużym unijnym projekcie Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w aglomeracji górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dzięki któremu zostaną wyremontowane torowiska, a po szynach będą cicho mknęły nowiutkie, niskopodłogowe tramwaje. Na realizację całego projektu Tramwaje Śląskie chcą pozyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 100 mln euro. Drugie tyle spółka musi zdobyć sama - stąd pomysł, aby do programu zaprosić śląskie miasta.

- Spółka zawsze cierpiała na brak środków. Dzięki organizacji Euro 2012 w Polsce, nadarzyła się okazja, aby zgłosić projekt, który zakłada zakup 20 wagonów niskopodłogowych, modernizację 85 wagonów i wyremontowanie 60 km torowisk w całej aglomeracji śląskiej. Zostanie też ograniczona emisja hałasu i drgań - mówi Szczepan Wodniok z Tramwajów Śląskich. - Chcielibyśmy pozyskać 100 milionów euro, ale to, jaką sumę otrzymamy z Unii zależy od tego, ile będziemy mieć środków własnych - tłumaczy.

Podpisując porozumienia, gminy zobowiązały się do podwyższenia kapitału spółki Tramwaje Śląskie przez cztery lata poprzez objęcie akcji nowej emisji. Zabrze wyłoży ze swojego budżetu 16 mln zł, a Chorzów 23,5 mln zł. Drugie tyle gminy dostaną z Unii.

Dzięki programowi w Zabrzu zostaną wyremontowane torowiska na trzech odcinkach: na ul. Bytomskiej (od ul. Chrobrego do ul. Drzymały), fragment ul. Wolności od granicy z Gliwicami do ul. Kondratowicza i cała ul. 3 Maja.

- Stawiamy na turystykę poprzemysłową, więc musimy też zapewnić turystom dojazd do poszczególnych zabytków, a tramwaje zatrzymują się przy kopalni Guido i skansenie Królowa Luiza - tłumaczy Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych UM w Zabrzu.

Z kolei w Chorzowie modernizacji doczekają się torowiska, po których jeżdżą tramwaje numer 6 (odcinek przy AKS) i 7 (od granicy z Katowicami do ul. Dąbrowskiego i dalej do granicy ze Świętochłowicami). Co ważne, w Chorzowie w końcu wyremontowane będzie torowisko na ul. Armii Krajowej.

- To jedna z głównych ulic w mieście, a torowisko wymaga remontu od dawna - mówi Marek Kopel, prezydent Chorzowa. - Kwota, którą wydamy na udział w projekcie jest kolosalna, ale musimy skorzystać z tej szansy. Stadion Śląski wciąż walczy o Euro 2012, a my musimy zadbać o komunikację szynową z dworca do stadionu - dodaje Kopel.

Na razie porozumienia podpisały Chorzów i Zabrze. Niebawem zrobi to Sosnowiec, a następne będą: Katowice, Bytom i Ruda Śląska. W projekcie nie wezmą udziału Mysłowice i Gliwice. Przypomnijmy, że władze Gliwic nadal zastanawiają się nad losem dwóch linii, które w tym mieście jeżdżą: jedynki i czwórki. Jak się dowiedzieliśmy, decyzja o modernizacji lub ich likwidacji zapadnie w ciągu miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni