Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Donacji i Transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Arkadiusz Nauka
Arkadiusz Nauka
Dzień Donacji i Transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Dzień Donacji i Transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu Arkadiusz Nauka
We wtorek, 24 października, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w auli im. Zbigniewa Religi odbyły się obchody Dnia Donacji i Transplantologii. Podczas spotkania prof. Marian Zembala, dyrektor ŚCCS, i zaproszeni goście rozmawiali o postępach w dziedzinie transplantologii. Nie zabrakło również wątków związanych z donacją, również tych zahaczających o sferę moralną i duchową

Spotkanie w Śląskim Centrum Chorób Serca rozpoczęło się od wykładu o. Ireneusza Sajewicza z zakonu Kamilianów, który w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu dawców, czy też jak ich nazwał "darczyńców" w dziedzinie transplantologii w kontekście sfery duchowej.

- Przekazanie swoich organów po śmierci jest dobrym uczynkiem, darem który ratuje życie - przekonywał ks. Sajewicz. - Należy też jednak pamiętać o uszanowaniu tych, którzy korzystają z prawa wyboru i nie decydują się na przekazanie organów ich zmarłych bliskich. W takiej sytuacji należy wystrzegać się presji moralnej i presji okoliczności - dodaje Ireneusz Sajewicz.

W kolejnej części spotkania odbyła się debata, podczas której specjaliści w dziedzinie transplantologii oceniali rozwój tej dziedziny w Polsce, dzieląc się jednocześnie swoimi doświadczeniami.

Podczas debaty wypowiadał się m.in. prof. Adam Maciejewski, który dokonał pierwszej w Polsce, trwającej 27 godzin, operacji przeszczepienia twarzy. Była to jednocześnie pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy ratująca życie pacjenta.

- Największą przeszkodą w wykonywaniu zabiegów przeszczepu twarzy jest strach osób, którym ewentualnie moglibyśmy pomóc. Wynika to z braku świadomości, wiedzy na temat ośrodków, które są w stanie pomóc takim osobom - mówi prof. Maciejewski.

Z kolei dr Grzegorz Michalak, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego przekonywał, że w tym momencie jest duża szansa na to, aby zwiększyć jeszcze liczbę wykonywanych w Polsce przeszczepów.

- Powinniśmy czerpać wzorce z krajów skandynawskich, gdzie procent pobrań narządów od dawców żywych jest znacznie wyższy niż u nas, to jest około 30-40 proc. - twierdzi dr Grzegorz Michalak.

Podczas debaty prof. Marian Zembala zwracał uwagę na zaangażowanie różnych środowisk w rozwój i popularyzację donacji i transplantacji. Wskazywał na nieoceniony wkład nie tylko środowiska medycznego, ale też mediów, środowisk naukowych, prawniczych czy samych pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!