Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Edukacji Narodowej w Google Doodle. Dzień Nauczyciela 2015

Redakcja
Google Doodle na Dzień Edukacji Narodowej
Google Doodle na Dzień Edukacji Narodowej Google Doodle
Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela. Google Doodle w wersji na Polskę przygotował specjalną prezentację z równaniem matematycznym. Czy jest prawidłowe? Sprawdź

Dzień Dzień Nauczyciela , czyli Dzień Edukacji Narodowej

Google Doodle przygotował specjalna prezentację na Dzień Edukacji Narodowej, ale tylko dla internautów w Polsce. Okazuje się, że Dzień Nauczyciela obchodzony jest 14 października tylko w Polsce. W innych krajach data ta jest inna. A niektóre państwa w ogóle takiego święta nie mają w kalendarzu.

Dzień Edukacji Narodowej w Hiszpanii obchodzony jest 30 września. W tym dniu organizowane są duże imprezy, a w święto zaangażowane są także szkoły wyższe. Popularne jest przygotowywanie przez uczniów kartek dla konkretnego pedagoga.

Dzień Edukacji Narodowej w Finlandii, chociaż państwo to słynie z najlepszego systemu szkolnictwa na świecie, w ogóle formalnie nie istnieje. Nieoficjalnie uczniowie zwykli wyrażać swą wdzięczność dla belfrów 9 kwietnia.

Dzień Edukacji Narodowej na Litwie obchodzony jest 5 października. W tym dniu nie odbywają się lekcje. Ale, jako, że mniejszość polska na Litwie jest znacząca, Dzień Nauczyciela polskiego obchodzony jest także dzisiaj.

A jak w Polsce obchodzone jest to święto? Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. Szkoły jednak nie mogą być zamknięte. Dla dzieci, które przychodzą do szkół, organizowane są tzw. zajęcia świetlicowe.

ILE ZARABIAJĄ NAUCZYCIELE? SPRAWDŹ
ZAROBKI NAUCZYCIELI 2015: KONKRETNE PRZYKŁADY

Nauczycieli jest w Polsce ponad 670 tys., ponad 82 proc. z nich to kobiety, średnia wieku polskiej nauczycielki to prawie 43 lata. 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej w minionym roku szkolnym we wszystkich typach szkół i placówek pracowało ponad 670 tys. nauczycieli.

Wśród nich 76,9 tys. pracowało w przedszkolach, w szkołach podstawowych - 167,4 tys., w gimnazjach - 65,4 tys., zasadniczych szkołach zawodowych - 700, technikach - 1,7 tys., liceach ogólnokształcących - 25,7 tys., w zespołach szkół, czyli placówkach, w których pod wspólną dyrekcją funkcjonują placówki różnych typów (np. szkoły podstawowe z gimnazjami lub zasadnicze szkoły zawodowe z technikami) - 263,3 tys. nauczycieli.
Pozostali nauczyciele pracują m.in. w szkołach artystycznych, szkołach dla dorosłych, centrach kształcenia ustawicznego i praktycznego, szkolnych ośrodkach wychowawczych, ogniskach pracy pozaszkolnej, ośrodkach wychowawczych i socjoterapii, ośrodkach dokształcania i doskonalenia nauczycieli, kuratoriach oświaty, okręgowych komisjach egzaminacyjnych i w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Połowa z nauczycieli - 335,5 tys. - osiągnęła najwyższy stopień awansu zawodowego, czyli nauczyciela dyplomowanego. Nauczycieli mianowanych jest 174,4 tys., nauczycieli kontraktowych - 104,7 tys. Najmniej jest nauczycieli stażystów, czyli rozpoczynających pracę w zawodzie. Jest ich tylko 55,8 tys.

Zawód nauczycielski należy do zawodów sfeminizowanych - 82,3 proc. nauczycieli to kobiety, a 17,7 proc. to mężczyźni. Średni wiek nauczycielek wynosił 42,8 roku, nauczycieli – 44,1 roku. Najstarsza pracująca w ubiegłym roku nauczycielka miała 85 lat, najstarszy nauczyciel - 86 lat. Ci najstarsi nauczyciele pracują w szkołach artystycznych, a dokładnie w szkołach muzycznych.

W opublikowanym w ubiegłym roku "Raporcie o stanie edukacji", przygotowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych, podano, że nauczyciele uczący w gimnazjach i technikach są najmłodsi, a nauczyciele nauczania początkowego - najstarsi.

Pierwszy etap edukacyjny (klasy I-III szkoły podstawowej) wyróżnia się także pod względem płci nauczycieli - jak wynika z Systemu Informacji Oświatowej, jedynie co setny nauczyciel nauczania początkowego to mężczyzna.

W grupie nauczycieli języków polskiego i rosyjskiego mężczyzną jest co dwudziesty, plastyki i niemieckiego - co dziesiąty, a matematyki - co siódmy. W grupie uczących historii, fizyki mężczyzną jest co trzeci, a wśród nauczycieli wychowania fizycznego mniej więcej co drugi.

Najwięcej mężczyzn jest w grupie nauczycieli przysposobienia obronnego - dwóch na troje nauczycieli tego przedmiotu to mężczyźni.

W raporcie przytoczono też wyniki badania dotyczącego motywacji nauczycieli do wyboru właśnie tego zawodu. Pokazują one, że droga do niego kobiet i mężczyzn różni się.

Z deklaracji nauczycielek wynika, że dla zdecydowanej większości z nich zawód związany jest z pielęgnowaną od dzieciństwa pasją. Początkujące nauczycielki deklarowały, że już jako małe dziewczynki "bawiły się w szkołę", a ich pasja rozwinęła się dzięki spotkanym na ich ścieżce edukacyjnej nauczycielom. Wśród motywów podjęcia pracy nauczycielki wymieniały przede wszystkim: miłość do dzieci, dobry kontakt z młodzieżą oraz chęć dzielenia się wiedzą.

Wśród badanych mężczyzn było więcej niż wśród kobiet osób, które przyznały, że o wyborze zawodu nauczyciela zadecydował przypadek. Wybierając studia, kierowali się oni wieloma przesłankami, w tym chęcią rozwijania pasji dziennikarskiej, miłością do literatury (tak deklarowali nauczyciele języka polskiego) czy możliwością studiowania bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania.

Ci nauczyciele i nauczycielki, którzy w badaniu swój zawód nazywali pasją lub powołaniem często podawali, że członkowie ich najbliższych rodzin (np. rodzice, rodzeństwo, dalsza rodzina) są lub byli związani zawodowo z oświatą.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Oprac: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!