MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja – a kiedyś je wtedy ściągano...

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Szymon Starnawski
Święto Flagi RP jest stosunkowo młodą uroczystością – pierwszy raz obchodziliśmy je kilkanaście lat temu. Co warto wiedzieć o naszej fladze?

Uroczystość ustanowił Sejm RP w 2004 roku. Co ciekawe – senat proponował, abyśmy obchodzili raczej Dzień Orła Białego. Według izby wyższej parlamentu, to ten symbol miał być ważniejszy. Tak się jednak nie stało.

To co się dzieje 2 maja jest pewną odwrotnością czasów komunistycznych – wtedy zdejmowaliśmy flagi, dziś je zakładamy. Dlaczego? Komuniści bardzo duży nacisk kładli na Święto Pracy 1 maja, ale nie w smak im była rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji dwa dni później (oficjalnie zniesiono to święto w 1951 roku). Konstytucja 3 maja przypominała rodakom o wolności, oporze wobec zaborców, tradycjach demokratycznych. Z tego powodu 2 maja flagi i barwy narodowe z przestrzeni publicznej musiały zniknąć. Dziś jest odwrotnie – są one z dumą wywieszane, jako symbol, który łączy wszystkich Polaków.

Pochodzenie flagi łączy się przede wszystkim z chorągwiami używanymi przez wojsko. Biały orzeł występował na nich na czerwonym tle. Co ciekawe - Polacy byli mocno przywiązani także do koloru granatowego, który występował np. na umundurowaniu oddziałów kawalerii przedrozbiorowej Rzeczpospolitej.

Nie przeocz

Czy same barwy wystarczą?

O fladze i innych symbolach narodowych przeczytamy przede wszystkim w Ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Prawo dokładnie reguluje odcienie polskich barw w systemie trójchromatycznym. Czerwony na fladze, to karmazynowy, choć w historii bywało już inaczej. Według poprzednich regulacji (1927 i 1955 rok) dolny pas był cynobrowy (czerwień delikatnie wpadająca w pomarańcz). Biel nie jest z kolei śnieżnobiała, a delikatnie wpadająca w srebro.

Same połączenie barw nie wystarcza, aby dany materiał po prostu nazwać flagą. Oczywistością jest to, że pasy materiału białego i czerwonego muszą być sobie równe. Prawo dopuszcza również naniesienie godła na jasnej części. Mniej znanym faktem jest kwestia proporcji. W przypadku flagi Rzeczpospolitej stosunek boku dłuższego, do boku krótszego wynosi 8:5 – tak więc otrzymujemy prostokąt o przykładowych wymiarach 80x50 centymetrów. Ponadto ustawa mówi, że:

— Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.

Tak więc to, co wieszamy na naszych balkonach nie jest flagą sensu stricte. Są to raczej barwy narodowe. Jeśli wieszamy je pionowo, zwróćmy uwagę na to ułożenie kolorów. Biały powinien być po lewej stronie eksponowanej (oglądanej) powierzchni.

Jak możemy uczcić flagę?

Oczywiście flaga jest tego dnia eksponowana przez urzędy państwowe. Znajdziemy ją także w przestrzeni publicznej – w komunikacji miejskiej, w tramwajach etc. Przestrzeń tego typu jednak nie jest jedyną, w której barwy narodowe są szczególnie widoczne tego dnia. Polacy wywieszają flagi także np. na balkonach domów, kamienic i bloków. Jak jednak można zauważyć, przechodząc po okolicznych osiedlach, jest to niestety zdecydowana mniejszość.

Co zrobić, jeśli jednak chcemy pokazać nasze przywiązanie do barw, a nie mamy możliwości wywieszenia flagi? W przypadku eleganckiego ubioru przypnijmy małą rozetę (często myloną z kotylionem). Kolor biały powinien znajdować się w jej wnętrzu, a czerwony na zewnątrz. Nie pasuje ona jednak zbytnio do sportowych stylizacji. Nic nie przeszkodzi nam jednak założyć także koszulki wykorzystującej polskie symbole i barwy.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera